Hormonální kacířství – estrogenová vražedná pravda – díl sedmý

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Efekty estrogenové dominance:

1. Když není estrogen v rovnováze s progesteronem, dostaví se nadváha, bolesti hlavy, náladovost, chronická únava a ztráta zájmu o sex a všechny varianty tzv. premenstruačního syndromu.

2. Estrogenová dominance podporuje vývoj rakoviny prsu díky své rozmnožovací aktivitě a nejenom to.Současně stimuluje prsní tkáň a to může časem vyprovokovat fibrotickou nemoc prsu. Nestane se tak, pokud bude přirozený progesteron v rovnováze s estrogenem.

3. Samozřejmě převaha estrogenu nutně směřuje k nedostatku progesteronu. To vede v ženském těle ke snížení tempa růstu nové kostní formace – osteoblastů – což jsou buňky, které jsou za tento proces odpovědné. Mnoho doktorů si to ještě neuvědomuje a je to vlastně hlavní příčina osteoporózy.

4. Estrogenová dominance zvyšuje riziko fibroidů (benigní nádor v děložní stěně – myom). Jeden ze zajímavých faktů o fibroidech, který je často doktory zmiňován je, že bez ohledu na velikost fibroidy obecně atrofují, jakmile přejde menopauza a vaječníky přestanou tvořit estrogen. Doktoři, kteří svým pacientkám běžně predepisují přírodní progesteron, zjistili, že tím urychlují proces atrofizace fibroidu.

5. U menstruujících estrogen – dominantních žen, kde progesteron není v normě a každý měsíc klesá a klesá, tam také není řádné krevní odplavování děložní sliznice. Menstruace je nepravidelná. Tento stav ovlivňují změny v životním stylu a užívání přírodního progesteronu. Je to možné sledovat měřením hladiny progesteronu v krvi.

6. Rakovina dělohy se vyvíjí jedině v případě estrogenové dominance. V takových případech je tomu možno předcházet užíváním přírodního progesteronu. Tuto prevenci také dosáhneme užitím syntetických progestinů, proto je mnoho doktorů, kteří HRT kombinují s progestiny. Ale všechny syntetické progestiny mají vedlejší příznaky.

7. Estrogenová dominance zhoršuje vodní hospodářství buněk a vzestup vnitrobuněčného sodíku, což vede u žen k vysokého tlaku krve. A tento proces také vzniká užíváním syntetických progestinů.

8. Estrogenová dominance dramaticky zvyšuje možnost mozkové a srdeční mrtvice.
(Zdroj: Leslie Kenton, Passage to Power, Random House, UK, 1995)

Úspěchy přírodního progesteronu v procesu stárnutí:

1. Progesteron je základní předhormon v biosyntéze kortikosteroidů nadledvinek. Bez adekvátního progesteronu je narušena syntéza kortikoidů a tělo tento nedostatek musí kompenzovat jinou cestou. Ovšem tyto cesty mají mužské vedlejší efekty: růst chloupků v obličeji, vypadávání vlasů typické pro muže apod. Další narušení tvorby kortikosteroidů vede k poklesu schopnosti přizpůsobovat se stresu – např. operaci, traumatům, emocionálním stresům apod.

2. U mnoha žen se objevují v době před nebo po menopauze klinické příznaky snížené funkce štítné žlázy – únava, ztráta energie, zimomřivost a tyto příznaky jsou podporovány estrogenovou dominancí a naopak se mohou vyrovnat užitím přírodního progesteronu.

3. Estrogen a většina syntetických progestinů zvyšují hladinu nitrobuněčného sodíku a vody. To způsobuje hypertenzi. Přírodní progesteron je přirozeným diuretikem a přirozeně reguluje buněčný metabolizmus sodíku a vody, tím vlastně dělá prevenci hypertenze.

4. Zatímco estrogen narušuje homeostatickou kontrolu úrovně cukru v krvi, přírodní progesteron ji stabilizuje. Přírodní progesteron může být úspěšně používán u lidí trpících těmito problémy. Estrogen by měl být kontraindikován u diabetiků.

5. Vypadávání vlasů a tvorba vrásek je signálem dehydratace kůže. Je to u žen běžný znak před a po menopauze a je to jistý znak hormonální poruchy. Do kůže vtíraný přírodní progesteron v kůži upravuje hydrataci.

6. Progesteron pomáhá udržovat ve zdraví mozkové buňky. Taková porucha, jakou je Alzheimerova nemoc, může být dalším příkladem druhotného nedostatku progesteronu.

7. Progesteron je nezbytný pro zdravý vývoj myelinové pochvy, která chrání nervové buňky. Nízká hladina progesteronu vede k bolestem nervů.

8. Progesteron zvyšuje a podporuje zdravou emoční stabilitu a dobré sebevědomí.

9. Progesteron je odpovědný za úroveň libida.
(Zdroj: John R. Lee, M.D., Slowing the Aging Process with Natural Progesterone, BLL Publishing, CA, USA, 1994, p. 14)