Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Historie hormonální substituční terapie (Hormone Replacement Therapy= HRT). Od svého objevu je hormonální antikoncepce nabízena jako nejlepší věc pro svobodnou ženu – navzdory statistikám, které ukazují, že užívání tablet je zdravotním hazardem pro nebezpečí rakoviny prsu, vysokého tlaku krve a kardiovaskulárních chorob.
Sledování historie hormonální substituční terapie nás zavede až do roku 1930 v souvislosti s výzkumem Dr. Serge Voronoffa. Jeho výzkum se týkal implantovaných čerstvých opičích varlat do mužského šourku, kde se neprojevil žádaný efekt. Odnože jeho výzkumu vedly k transplantování opičích vaječníků ženám s poměrně hroznými následky. Po několika úmrtích (jak na straně opic, tak na straně žen) byl výzkum přesměrován na používání syntetického estrogenu. S nástupem druhé světové války byl výzkum zastaven. Do roku 1960 menopauza lékařskou profesi nějak vážně neznepokojovala.
V roce 1966 napsal new yorský gynekolog Dr. Robert Wilson bestseller, který se nazýval Feminine Forever (Ženská věčnost), vychvalující klady estrogenové substituce chránící ženy od tragedie menopauzy, protože ona často ničí charakter ženy stejně tak jako její zdraví. První rok se prodalo přes 100 000 výtisků. Dr. Wilson energicky popisoval menopauzu jako stav „životního úpadku“. Podle něj měla estrogenová substituce prodloužit věk mládí. Popularizoval chybnou víru, že menopauza je nemoc z nedostatku hormonu.
Ženské magazíny se nedočkavě chopily jeho ideí a rozsáhle propagovaly jeho koncepty. To natolik Dr. Wilsona potěšilo, že dokonce založil tzv. Wilsonovu nadaci k podpoře prodeje doporučovaných estrogenových léků. Farmaceutický průmysl velkoryse přispěl částkou překračující 1,3 miliónů US na podporu této nadace. Každým rokem dostával fondy od takových firem, jako jsou Searle, Wyeth-Ayerst Laboratories a Upjohn, vyrábějící hormonální produkty, které Wilson proklamoval jako efektivní produkty pro léčení a prevenci menopauzy. Farmaceutické společnosti skočily na úspěšné hnutí agresivním propagováním a reklamními kampaněmi. Jeho poselství hrálo vtíravý akord: Žena středního věku potřebuje hormonální léky, aby byla osvobozena od nevyhnutelných hororů a sešlostí té hrozné nemoci z nedostatku hormonů, která se nazývá menopauza. Wilson razil cestu užívání estrogenů, které byly přijímány bez odporu. Ale z dlouhodobého pohledu neexistovalo žádné formální ohodnocení bezpečnosti estrogenové terapie nebo jejich efektů. Takto přijímaný estrogen vyšel z módy až v okamžiku, kdy se objevovaly zjevné příznaky zkracování života jejich uživatelek.
V roce 1975 The New England Journal of Medicine zkoumal tempo růstu endometriální rakoviny u uživatelek estrogenů a zjistil, že byl 7 a půl krát vyšší než u normálních žen, které estrogeny nebraly. U žen, které užívaly estrogen sedm let nebo déle, se 14 x více vyvinula rakovina. Když poklesla popularita estrogenů, objevily se nové přístupy. Stranou šly falešné proklamace ochrany ženské krásy a mladosti a více se začaly upřednostňovat zdravotní aspekty. Farmaceutický průmysl obnovil estrogenovou substituční terapii příchodem nové – kombinované syntetickým progesteronem a estrogenem, které by mohly pravděpodobně chránit ženy ne pouze od kardiovaskulárních nemocí, ale také od nemocí majících zničující následky osteoporózy.
Zatímco tzv. experti ženského zdraví uklidňují ženy proklamacemi, že tato kombinace již nemá nežádoucí vedlejší efekty, Dr. Lynette J. Dumbleová Senior Research Fellow University of Melbourne“s Department of Surgery at the Royal Melbourne Hospital věří, že jediným základem HRT je vytvořit komerční obchod, který by byl vysoce ziskový pro farmaceutické firmy a doktory. Předpokládané přínosy z HRT jsou totálně nedokazatelné. Ona věří, že HRT opět zvedne zdravotní problémy žen a současně zpomalí proces stárnutí žen.
To potvrzuje platnost nedávných závěrů památné studie publikované v New England Journal of Medicine v roce 1995, která se týkala 121,700 žen. Studie varovala ženy, které užívaly HRT k vyrovnání příznaků menopauzy, že si užíváním HRT současně zvyšují pravděpodobnost rakoviny prsu až o 30 – 40 procent, zvláště tehdy, když hormony berou déle než 5 let. U žen ve věku 60 až 64 vzroste riziko rakoviny prsu za stejnou dobu až na 70 %. A konečně studie podává informaci, že ženy, které užívaly HRT, ve 45 % častěji zemřely na rakovinu prsu než ty, které HRT neužívaly.
Leslie Kentonová, autorka Passage to Power (Cesta moci), reaguje na věty typu: „Menopauza je nemoc z nedostatku estrogenů. A žena potřebuje brát více estrogenů“ takto: Nejde jenom o to, že tyto rady jsou špatné, ale jsou dokonce i nebezpečné. Naštěstí není další podobná historie HRT – je třeba přijmout hledisko, že nemůže pomáhat ženě každého věku v dosažení lepšího zdraví.
V příštím díle seriálu bude krátký gynekologický přehled ženského těla.