Homeopatie

cm hmozdyr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slovo homeopatie je odvozené od řeckého výrazu znamenajícího „podobně trpící“. Léčba je založena na principu „podobné léčí podobné“. Homeopati předpokládají, že dokáže-li určitá látka ve velkém množství vyvolat u člověka příznaky nemoci, pak nepatrné množství této látky může tytéž příznaky vyléčit. Tato dávka v těle působí, aniž by měla škodlivý vliv na zdraví.

Myšlenka „podobné léčit podobným“ se objevila již ve starověku, ale k vývoji homeopatie jako léčebného oboru došlo teprve kolem roku 1800, kdy svou práci uveřejnil německý lékař, chemik a lingvista Samuel Hahnemann (1755 – 1843). V homeopatii vytvořil systém, představující přírodní léčby, které léčí celou osobnost, ne pouze příznaky jednotlivých nemocí. Vyzkoušel a testoval asi sto různých prostředků, které se téměř všechny pravidelně užívají dodnes. Od Hahnemannových dob bylo objeveno daleko více účinných látek. Připravují se z nejrůznějších zdrojů (rostlin, minerálů a dokonce i jedů), ale jsou naředěny tak, že působí mírně a bezpečně.

V dnešní době máme k dispozici homeopatické lékaře a velké množství homeopatických léků, které jsou prodávány buďto ve formě globulek, tinktur či mastí. Máte-li v okolí homeopata, je vždy dobré se s ním poradit. Ale některé léky jsou prodávány bez předpisu, takže si s nimi při dobré informovanosti nemůžete uškodit.

Užívání homeopatických léků:

  1. homeopaticky zpracované bylinné tinktury: jsou volně prodejné, dávkování je napsáno na obalu tinktury, dále by tam mělo být uvedeno, jak dlouho lze tinkturu užívat a na jaké potíže. Obvykle se tinktura kape do sklenice vody dle přiloženého dávkování.
  2. v lékárnách běžně ke koupení homeopatické globule: jsou to malé granulky, sladké chuti, protože obsahují mléčný cukr (laktózu). Tyto pilulky se dle uvedeného dávkování vkládají na jazyk, nejlépe 15 minut po jídle nebo vyčištění zubů a nechají se rozplynout.
  3. homeopatické masti: na ložiska se natírají slaboučkou vrstvou, aby se dobře vstřebaly.

Při užívání homeopatických přípravků je nutné vynechat kofein, mentol (pozor na žvýkačky, bonbóny a zubní pasty), protože tyto látky velmi snižují účinek léku.

Nejčastěji užívané homeopatické léky:

lék původ na jaké příznaky
APIS včela medonosná otoky se zarudnutím a napuchnutím, palčivé bolesti, podrážděnost a neklid
ARNICA prha horská úrazový šok, natržení svalů, rekonvalescence, výborná pro hojení ran po porodu
ARSENICUM ALBUM arsentrioxid zvracení, průjem, bolesti, slabosti, úzkosti
HYPERICUM třezalka tečkovaná klimakterium, nervové kolapsy, bolesti vystřelující podél nervů
CHAMOMILLA heřmánek lékařský všechny dětské nemoci, růst zubů u dětí
PULSATILLA koniklec luční výkyvy nálad, menstruační potíže, plačtivé stavy
RUTA routa vonná pohmožděniny v blízkosti kostí, namožení kloubů, namožení očí z přepracování
MERCURIUS kovová rtuť oteklé uzliny, povleklý jazyk, silné pocení, střídavé pocity horka a zimy