Funguje prevence podzimních nemocí?

podzim imunita deti e1635853714734

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každým rokem se snažím o aktivitu, která se týká přípravy imunity dětí před začátkem podzimu.

Otužování

Vzpomínám si na začátky své pracovní dráhy, kdy jsem na shromážděních rodičů dětí ZŠ a také MŠ mluvil o možnostech, jak budovat zdravou imunitu jejich dětí.

Velká akce s otužováním, saunováním, cvičením, úpravou jídelníčku po 2-3 letech zkrachovala, a to kvůli neochotě činitelů a konečně i rodičů systematicky na tomto cíli pracovat.

Již v létě jsme začínali ve školce, kdy byly děti zdravé, s postupným otužováním, pomocí tzv. sprchování. Nejprve se sprchovaly ruce, pak hrudník a konečně obličej a teplota vody se od vlažné postupně ochlazovala. Za úspěch se považovalo, když dítě sneslo studenou sprchu i na obličeji. Jezdili jsme do sauny, zřízení vlastní sauny se pro finanční náročnost nepodařilo. Jak jsem napsal, po 2-3 letech úsilí zkrachovalo.

Úprava jídelníčku

Velké trápení bylo se zavedením jídelníčku s omezením sladkých jídel, slazeného (přeslazeného) čaje a zvýšením objemu zeleniny. Tehdy jsem měl jako školní lékař na starosti kontrolovat složení stravy. Co jídelníček, to boj s kuchařským personálem, byly stížnosti, nespokojenost, přinášelo to více práce atd. A když se přihlásili také rodiče se stížností, že pokud to jídlo není sladké, dítě jídlo nesní, byl jsem donucen polevit s požadavkem na omezení sladkostí a zvýšení zeleniny a ke vší spokojenosti se jídelníček vrátil do starých kolejí.

Osvěta nevyužita

V posledních létech jsem projevil pokusy uskutečnit ve školkách a školách přednášky o prevenci nemocí před začátkem podzimu. Některé přednášky se neuskutečnily, protože na ně nikdo nepřišel. Někdy přišly dvě až tři maminky, ostatní se omluvily, že nemají zajištěné hlídání nebo že mají kroužky a jiné aktivity.

No, co se dá dělat. Potom přišel podzim a žel, ordinace se naplnila. Rýma, kašel, teploty, bolesti břicha, ordinována antibiotika jednou, dvakrát i třikrát po sobě. Narostla nosní mandle, byla odstraněna…, ale nemoci pokračovaly dále.

A za podobných situací právě píší do poradny nešťastní rodiče, co mají dělat, aby jejich dítě nemuselo opakovaně dostávat antibiotika.

Ke konci zimy se situace opakovala, protože s jarem přicházejí alergie. Proto jsem opět vyrukoval s nabídkou přednášek, jak bojovat s alergiemi. Účast rodičů a zájem o preventivní aktivitu téměř nulová a samozřejmě se opět začaly plnit ordinace a objednávkový list na alergologii. A čekací doba k návštěvě odborníka se protáhla na půl roku.

Imunitní systém v zimě nedokázal bojovat s bacily a v době, kdy přichází jaro a on si má „oddechnout“, začíná bojovat s alergií… A další kolečko patálií se pak zase zopakuje s příchodem podzimu: napřed respirační infekty… a zjara alergie. Předškolní věk a první rok ve škole ukáže, zda se imunitní systém vzpamatoval a „dozrál“.

Konkrétně

Žel, statistiky ukazují, že přibývá těch případů, které z původně akutních a banálních stavů přešly do nemocí chronických, jež pak vyžadují trvalou medikaci. Jako lékař senior jsem se před covidem účastnil letního tábora a při příjmu dětí do své péče jsem se zhrozil, když téměř polovina dětí, účastníků tábora, musí dostávat pravidelně každý den nějaké léky. Nejhorší je, když vidíte, jak to dopadá, a nemůžete s tím nic udělat.

A dále?

Tento rok je situace navíc komplikovaná covidem, kvůli kterému děti byly doma, nepotkávaly se s ostatními dětmi a tzv. ´přirozená promořenost´ a trénování imunity byly nízké. Lze si představit, jak asi probíhal princip prevence, přípravy na podzim, otužování, skladba jídelníčku. A jak je vybavena rodinná lékárnička přírodními podpůrnými prostředky, vitaminy, širokospektrálními prostředky obsahujícími minerály, stopové prvky a jiné živiny pro imunitu. Na našem portálu jich nabízíme dostatečné množství a poradna je stále k dispozici.

Epidemiologové proklamují, že imunitní systém bude muset bojovat jak s covidem, tak s klasickými viry. Podle posledních zpráv z října 2021, kdy píši toto pojednání, vzrostl nebývale počet zánětů průdušek a jiných respiračních onemocnění o třetinu, dětská oddělení v nemocnicích jsou plná komplikovaných případů, kdy jsou děti napojeny na kyslík a dostávají záchranné infuze s kortikoidy, antibiotiky…

Chápu, že tímto článkem v řešení nepříznivě se vyvíjející situace mnoho nemohu pomoci, ale dělám si naději, že u někoho alespoň zaseji semínko, které vyroste a způsobí, že prevence nemoci se u něj dostane do popředí zájmu, stane se aktivní a naplní se tak pravidlo, že prevence je efektivnější než léčení nemoci.

MUDr. P. Šácha