Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kuřáci často vypadají starší než nekuřáci stejného věku. Důvod předčasné tvorby vrásek na tvářích kuřáků byl však neznámý – až do nedávné doby. Britští vědci nedávno zkoumali kůži řady dobrovolníků, kteří kouřili denně balíček či méně cigaret. Výsledky ukázaly, že kouření zvyšuje v těle produkci MMP, což je enzym, který ničí kolagen, zodpovědný za udržení pružnosti pokožky.
Studie rovněž ukázala, že tento enzym je aktivnější na kůži kuřáků, kteří jsou vystaveni vysoké hladině slunečního záření. Pamatujte si, že příliš mnoho času stráveného na slunci působí rovněž stárnutí pokožky. Pokožka kuřáka je tak zasažena hned dvakrát – jednou sluncem a podruhé cigaretami. Když se budete cigaretám vyhýbat, přinese vám to ovšem mnohem větší prospěch, než že budete jen vypadat mlaději. Nekuřáctví rovněž chrání před srdečním onemocněním, rakovinou plic, mozkovou mrtvicí a řadou dalších závažných zdravotních problémů.
Podle výsledků studie vypracované na Institute of Health Science při Oxfordské univerzitě na 569 ženách, které buď kouřily v době studie, kouřily dříve nebo nikdy nekouřily, musejí ty ženy, které chtějí otěhotnět, ale nepřestanou kouřit, čekat na početí o dva měsíce déle než ženy nekuřačky.
Vedoucí studie Marcus Munafo dodává: „Rizika kouření během těhotenství jsou dobře zdokumentována, zahrnují vyšší kojeneckou úmrtnost, vyšší riziko, že se u miminka rozvine vážná infekce dýchacího traktu, i nižší porodní váhu.“ (Journal of Biosocial Science 2001;33)
Vědci z Harvard School of Public Health v Bostonu sledovali v období 1976 až 1996 7000 žen s cukrovkou II. typu. Během této doby zemřelo 724 z těchto žen. Vědci zjistili, že ty diabetičky, které kouřily jednu až čtrnáct cigaret denně, měly o 43% vyšší riziko úmrtí než diabetičky, které nikdy nekouřily. Ženy, které kouřily více než 35 cigaret denně, čelily více než dvojnásobnému riziku úmrtí.
Ukázalo se však také, že ženy, které přestaly kouřit před více než deseti let, měly v porovnání s nekuřačkami jen mírně zvýšené riziko úmrtí. Podle výzkumníků je proto třeba vyvíjet napříště mnohem větší úsilí ke snížení míry kouření u diabetiků, kteří jsou vysoce rizikovou skupinou.