Elixír čínských mistrů

cm elixir cinskych mistru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Již sám název evokuje, že by mohlo jít o směs namíchanou na základě tisíciletých znalostí praktiků Tradiční Čínské Medicíny, ale upravenou pro potřeby dnešního člověka, rádoby moderního, žijícího v srdci Evropy, člověka vyčerpaného, zavodněného, zaneseného a různě zablokovaného.

Kdo z nás se někdy nedostal do spirály povinností, očekávání výkonů, do pasti, kdy nám veškerý čas ukrajuje práce a zbytek posledních sil se snažíme věnovat rodině. Jíme ve spěchu, mnohdy hamburgery, pizzy a chuťovky z rychlého občerstvení, ale nejsme přesvědčeni o kvalitě jídla. Naše fyzická aktivita je omezena na přesun z práce domů, v horším případě autem, v lepším případě je to pár minut chůze pěšky, doma pak opakujícím se maratónem kolem rodiny…

Cítíme se o desítky let starší, než říká datum v rodném listu, vstáváme s pocitem únavy a těžko definovatelné tíže, které se nemůžeme zbavit ani v průběhu dne. Váha nám kontinuálně roste i přes dietní snahy. Redukční diety končí jo-jo efektem a různé, na internetu nalezené detoxikační kůry, nám mnohdy seberou i poslední zbytky energie.

Neradostná myšlenka… Ale jak z této spirály ven?

… Zkusme Elixír čínských mistrů

Elixír čínských mistrů

Prozkoumáme složení jak z pohledu TČM, tak klasickým selským rozumem.

Základem směsi nápoje je speciálně upravená slzovka. Je to obilnině podobná rostlina, ale botanik by ji zařadil mezi pícniny. A tahle zajímavá bylina na náš organismus působí komplexně; dokáže posilovat organismus, ale zároveň nás pomáhá detoxikovat.

Z pohledu Tradiční Čínské Medicíny (TČM) slzovka posiluje hlavně energii sleziny PI QI XU, energii ledvin a plic SHEN/FEI QI XU. Vylučuje z organismu škodliviny – vlhké horko SHI RE, hlen TAN a horké toxiny RE DU, odstraňuje blokády YU.

Co si vůbec představit pod terminologií – posílení energie „SLEZINY“? Lze říci, že „SLEZINA“ je důležitá pro přeměnu a přepravu vyživujících látek a tekutin do těla, tj. přeměňuje zdroje, poskytuje nám pro organismus energii, pomáhá ovládat metabolismus tekutin spolu s „PLÍCEMI“ a „LEDVINAMI“ a v neposlední řadě má vztah ke krvi, řídí „rození“ krve, ovládá svalstvo a končetiny díky energi QI. Pokud je výživa dostatečná, svalstvo je silné, nohy v kondici a pohyblivé.

Zkusme tato slova přeložit do naší mluvy a našich zdravotních neduhů…

 • Únava, mnohdy již od rána… Stává se nám to?
 • První pohled do zrcadla – ráno opuchlá víčka, pak se přidají otoky po těle, kůže je jako nasáklá vodou… Stává se nám to?
 • Problémy se zažíváním, nadýmání… Stává se nám to?
 • Malý dotek – a máme modřinu…  V horším případě nás trápí varixy. Stává se nám to?
 • Nohy jsou oteklé, pocitově jako z olova, každý pohyb je dřina… Stává se nám to?

Všechny tyto problémy mohou mít společného jmenovatele, a to oslabenou energii SLEZINY, ale ta jde mnohdy ruku v ruce s oslabením dalších orgánů.

Slzovka v naší úpravě posiluje tento orgán spolu s energií „LEDVIN“, které čínská medicína vnímá jako pramen života, úschovnu vrozené životní energie, zásobárnu esence.

Slzovka zároveň napomáhá vylučování další škodliviny – vlhkosti SHI a hlenu TAN. Nadbytek „vlhkosti“ a „hlenu“ se nám projevuje tíží, zablokování se pak projevuje bolestmi, které mohou být kdekoli – v kloubech, svalech, cévách, v kůži. Pokud nám vlhkost a hlen v těle stagnují, vzniká tzv. vlhké horko SHI RE, což lze v naší mluvě přirovnat k zánětům. A slzovka dokáže toto vlhké horko odvádět a vylučovat horké toxiny RE DU, které můžeme chápat jako nežádoucí odpad výměny látkové, jež se nám v těle usazuje a způsobuje mnohá onemocnění.

Abychom měli směs vyrovnanou a funkční, další složkou je pečená kůra mandarinky, která jako hořká bylina zprůchodňuje, drenážuje, vypouští a jako bylina povahy teplé harmonizuje organismus.

Jako poslední bylina je přidána rhodiola, která též posiluje energii sleziny a plic PI/FEI QI XU, vyživuje krev srdce XIN XUE XU, ale zde funguje i jako dynamický prvek směsi. Rhodiola z pohledu západní medicíny patří mezi adaptogeny, tj. látky, které zlepšují adaptaci organismu na zvýšenou fyzickou a psychickou zátěž.

Elixír čínských mistrů je naprosto ideální pomocník v této uspěchané době

A nejsou to jen neduhy, se kterými nám může pomoci. Potřebujeme se celý den učit a vydržet v rozumné kondici? Čeká nás šílený pracovní týden? Nebo se chystáme na lyže, na sportovní víkend či jinou fyzickou aktivitu a bojíme se, že se již druhý den „nehneme“, protože svaly jaksi vypoví službu? I zde se vyplatí každé ráno posnídat tuto speciálně namíchanou směs.

Elixír čínských mistrů můžeme též užívat při zdravotních problémech, kterými jsou:

 • Obezita
 • Metabolický syndrom (nadváha + vysoký krevní tlak a cholesterol)
 • Revmatická onemocnění
 • Cysty, myomy atd.
 • Zvětšená prostata, štítná žláza, mandle, krční uzliny
 • Otoky končetin, napětí šlach
 • Celulitida, kožní onemocnění obecně
 • Krvácivá onemocnění
 • Respirační onemocnění
 • Po antibiotikách, kortikoidech, doléčení po „klasických“ lécích

Dobrou chuť 🙂