Elastin

cm zena venec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním komponentem elastických vláken. Elastin tvoří hlavní součást pružných (elastických) vláken ve tkáních živočichů (vlákna šlach, průdušek, plic a cévních stěn). Obsahuje vysoký podíl glycinu, prolinu a alifatických aminokyselin (alanin,valin, leucin a isoleucin). Glycin je ne-esenciální aminokyselina, která podporuje zvýšení energetického výdeje při svalové činnosti. Tím snižuje a oddaluje nástup vyčerpání a urychluje regeneraci organizmu po jakékoli fyzické zátěži.

Je velice důležitý pro přenos vzruchů pro mozkovou činnost (tzv. neurotransmiter) a tím i pro produkci růstového hormonu. Prolin je nezbytný pro tvorbu kolagenu, urychluje regeneraci chrupavek, vaziva a kostí. Samostatně se většinou nepoužívá, pouze jako přirozená stavební část kolagenu (pitná želatina). Ve dvanáctníku je štěpen (hydrolysován) specifickým pankreatickým enzymem elastasou. Elastin je hlavní přísada v naší kůži, která pleť vypíná. Jak stárneme, naše tělo zastaví produkci elastinu, proto je pro pokožku stále těžší být napnutá. Elastin je látka, která je nejen v pokožce, ale také v tělesných orgánech zodpovědná za elasticitu, tedy pružnost.

Napomáhá tomu, aby byla kůže flexibilní, aniž by na ní zůstaly viditelné následky náhlého úbytku nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Je to vláknitá bílkovina, složka svaloviny. Je produkován tzv. fibroblasty. Fibroblasty jsou malé buňky zodpovědné za funkci kolagenu. Přispívají k utlumení bolesti při menších popáleninách, řezných ranách, odřeninách a podráždění pokožky. Tyto buňky vytvářejí také kolagen. Obě dvě vláknité bílkoviny kůže, tedy jak elastin, tak kolagen, jsou velmi důležité pro pevnost a pružnost pokožky.

Elastin a kolagen společně s aktivátory kolagenových sloučenin obsažených v lipozomech ASCIII podporují regeneraci a obnovení pleti. Co se skrývá pod názvem ASC III? ASC III (zesílená syntéza kolagenu III) – tato složka aktivuje činnost zmíněných buněk, fibroblastů, které jsou zodpovědné také za tvorbu kolagenu. Syntéza podporuje tvorbu nových kolagenových vláken, která zaručují pevnost a odolnost pleti. Kolagen  a elastin rovněž zpevňují a vyživují nehty, omezuje tvorbu záděr. Elastin může být poškozen hned několika faktory, jsou to např. kouření, stres či hladina hormonů. S věkem se však elastin z kůže vytrácí, zásadně proto pomáhá prevence a pravidelná péče.