Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Rozhodující je rovnováha mezi kyselinami a zásadami (acidobazická rovnováha). V žaludku převažuje kyselina, trávení ve střevě potřebuje zásady. Dojde-li k přílišnému okyselení, například v důsledku poruch spojených s kvasnými pochody, je to již důvod pro vznik poruch trávení. Tuto rovnováhu si poškozujeme sladkostmi a cukrem, alkoholickými nápoji, kávou, bílou moukou v pečivu, zákuscích a ve chlebu.
Způsobujeme si takové změny střevního prostředí, které poškozují jeho trávicí výkonnost a škodí střevním bakteriím. O zbytek se postarají pesticidy, hormony, antibiotika, sedativa, které se vyskytují „jako dědictví“ v mase, které konzumujeme. Pozornost bychom také měli věnovat cizokrajnému aromatickému ovoci, které je nepřirozenou potravou pro Středoevropana, a spíše dát přednost českému jablíčku, které je vypěstováno na našich zahradách. A co dnešní „moderní strava“? V obchodech je jídlo již krásně naservírováno, na-krášleno, nabarveno, stabilizováno, konzervováno. Pro oko je lahodné, chuťově zdá se, že je dobré.
Při pozorném přečtení obsahu zjistíme, že obsahuje mnoho chemie, i když výrobce tvrdí, že je to zdravotně nezávadné. Někdy se to ani nedozvíme, protože chemická sloučenina je zakódována pod značkou E…, nebo je přímo součástí čárkového značení.
Reklama v televizi nás denně bombarduje a vyzývá ke konzumaci coca-coly, spritů a žvýkaček, čokoládových vajíček. Kdo tomu má odolat? Uvědomíme-li si, do jaké míry je každý z nás vystaven těmto faktorům, které tolik zatěžují naše střevo, není žádným překvapením, že se dnes těžko setkáváme s osobami se skutečně zdravým střevem. Bohužel není možné obnovit střevní flóru ze dne na den.
Přípravky, které máme k dispozici, se musí užívat delší dobu, tedy po mnoho týdnů a měsíců. Máme rozpracované osvědčené schéma pro mikrobiologickou terapii – řízenou střevní symbiozu.
Celková nabídka přípravků na ekzém.