Drobné plody ze zahrádky a lesa

bobuloviny e1595414752992

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto nám nabízí plnými hrstmi barevné plody, které můžeme nasbírat jak na našich zahrádkách, tak při procházce v lese. Říká se jim bobuloviny a lze s naprosto čistým svědomím prohlásit, že patří k tomu nejzdravějšímu z přírody. Řadíme k nim maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, jahody, angrešt, ale i moruši, rakytník, jostu, muchovník či aronii. Zkrátka jakékoli drobné ovoce.

Proč je jíst

Jak už napovídá syté zbarvení bobulovin, obsahují obrovské množství antioxidantů působících proti volným radikálům způsobujícím záněty v těle, pro které jsou řazeny k top 10 mezi ovocem. Obsahují samozřejmě i vitaminy a minerály – zejména vitamin C a K, mangan, hořčík, železo, vápník, draslík, křemík, dále vlákninu a minimum kalorií. Pomáhají snižovat hladinu LDL-cholesterolu, podporují krevní oběh a snižují krevní tlak, napomáhají hubnutí stimulací metabolismu, zlepšují kvalitu pokožky a tvorbu kolagenu.

Skladování a mražení

Drobné ovoce je dobré zkonzumovat čerstvé a co nejrychleji po sběru. V lednici je můžete neomyté uchovat pár dní, ale pozor na to, že velmi rychle plesniví. Pokud máte úrodu velkou, ovoce zamrazte nebo zavařte – konzervujte. Před zamražením je naskládejte na tác a předmrazte, až potom je přesypte do jednotlivých sáčků. Můžete je také prosypat cukrem, který bude sloužit jako konzervant.

Jak bobuloviny využít?

O kompotech a marmeládách asi není potřeba se detailně zmiňovat. Každá česká hospodyňka má své oblíbené recepty, které se v rodinách předávají po generace. Džemy se báječně hodí ke zvěřině nebo ke kozímu sýru a listovému salátu. Já vám dnes jen poradím, jak na jejich výrobu kapičku zdravěji s pomocí chia semínek. Můžete také zkusit udělat sirup. Dejte si bobuloviny k snídani do jogurtu, k lívancům a palačinkám nebo čokoládové pěně, ozdobte jimi pohár nebo cheesecake. Klasicky se přidávají na koláče, ale lze je použít třeba do velmi zajímavých omáček, k některým druhům masa, na jednohubky v kombinaci se sýry. V horku pak není nic lepšího než domácí nanuk, dřeň nebo zmrzlina, jejichž složení můžete tisíckrát obměnit a vždy potěší nejen vaše dítko.

Ostružiny obsahují hodně salicylátu, což je látka obsažená například v aspirinu, usnadňují tedy boj proti nákazám a podporují zdraví srdce. Pomáhají při dýchacích, menstruačních, trávicích problémech a údajně i brzdí množení karcinogenních buněk. Ostružinové listy jsou rovněž prospěšné,odvar z nich léčí průjem, hemoroidy, záněty v močovém a trávicím ústrojí, ale i v ústní dutině a krku, koupele jsou vhodné při řešení kožních problémů.

Rybíz asi všichni znáte bílý, červený a černý. Jeho konzumace podporuje trávení, imunitu, cévy i krvetvorbu, ale také krásu pleti. Čaj z listů rybízu pomáhá při trávicích potížích. Černý rybíz obsahuje až 3x více vitaminu C než bílý a červený. Existuje ještě kříženec rybízu a angreštu jménem josta, která je jako rybíz bez trnů, ale plody se velikostí blíží spíše angreštu, mají zajímavou sladkokyselou chuť.

Angreštu se pěstuje mnoho barevných variant, a na zahrádkách tak můžete najít angrešt s plody bílými, žlutými, zelenými i červenými. Kromě jiného je prospěšný ledvinám, protože má močopudné účinky, díky vysokému obsahu pektinu – rozpustné vlákniny, prospěje i vašemu trávení. V léčitelství se používá také čaj z listů, který má zklidňující a protizánětlivé účinky.

Maliny obsahují kyselinu salicylovou, která pomáhá snižovat horečku u dětí. Dále třísloviny s čisticím účinkem na střeva. Mají močopudné a žlučopudné účinky, proto jsou vhodné při některých onemocněních jater, ledvin či revmatismu. Už v tradiční čínské medicíně se používaly proti šerosleposti. Pro větší obsah zinku v semínkách mohou maliny pozitivně ovlivnit i naše libido.

Borůvky podobně jako brusinky bojují proti infekcím a zánětům močových cest, zmírňují menstruační bolesti a odpuzují střevní parazity. Také pomáhají zastavit průjem. Čaj z borůvkových listů je prý vhodný pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Můj pohled

Jelikož máme zahrádku, tak jsme samozřejmě pěstiteli bobulí. Už léta bojuji s maliníkem, který je neuvěřitelně rozpínavý, šílím z nadbytku červeného rybízu a nabízím samosběr všem sousedům, užíváme si ostružin, o borůvky se pereme a málokdy zbudou na kynuté knedlíky. Máme i zajímavější odrůdy jako tayberry (kříženec maliny a ostružiny) či muchovník. Zpracovávám je většinou přímo – do ranní kaše či jogurtu, na pudink a koláč, dělám marmelády a pak je rozdávám, protože je u nás nikdo nejí… Z rybízu už druhým rokem připravuji likér. Nejvíc ale u nás frčí zmrzliny, sorbety, nanuky, nebo jen obyčejná voda v karafě, ve které necháme louhovat drobné ovoce a bylinky, přidáme led a máme báječné letní osvěžení.

Zdroj: www.energy.cz