Doplňky stravy: z lékárny nebo e-shopu?

doplnky stravy z lekarny nebo e-shopu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti je, i přes obtížnou ekonomickou situaci, nákup doplňků stravy stále velmi oblíbený. Někteří je kupují jako doplněk celkové léčby či prevenci, jiní se pokoušejí najít alternativu ke klasické léčbě předepsané a doporučené ošetřujícím lékařem. I když je samozřejmě nutné podotknout, že doplňky stravy nemohou nahradit lékařem předepsané léky.

Mnozí váhají, zda mají doplněk stravy nakoupit v lékárně či objednat přes e-shop.

V lékárně

je omezenější sortiment, protože lékárna, přirozeně, svými skladovacími prostory nemůže konkurovat e-shopu. Samozřejmě, může přípravek objednat, ale někteří zákazníci jej chtějí hned, nechtějí čekat. Důvodem proti může být tedy netrpělivost anebo neochota vracet se zpět na stejnou pobočku. V lékárně je výhodou, že lékárník nebo farmaceutická asistentka se zákazníkovi mohou osobně věnovat a na místě mu zodpovědět všechny otázky. I když je potřeba říci, že kvalitní e-shopy dnes disponují poradnami, které jsou taktéž vedeny kvalifikovanými odborníky. Co se týče cen. Mnoho lidí navštěvuje lékárny z důvodu nižších cen produktů. Je ale vždy nižší cena zárukou kvality?

Jednou z nevýhod lékáren je nabídka doplňků stravy od určitých tvůrců nebo přímo svoje značkové výrobky bez možnosti širšího výběru pro zákazníka, pokud chce čerpat některé z akčních cen.

V případě nákupu v e-shopu

je podstatně větší výběr. Ba do takové míry, že v e shopu najdete přípravky, které v případě lékárny, nejenže nejsou na skladě, ale ani je lékárna nemůže objednat. Důležité je na webové stránce e-shopu přehledné uspořádání, aby se zákazník mohl ve velké nabídce dobře orientovat. Pro některé zákazníky je také důležité, aby na webu byl dostatek informací o složení přípravku, lékové formě dávkování či vhodnosti pro určité skupiny zákazníků (věk, těhotenství, užívané léky). Bohužel současná evropská legislativa u většiny složek neumožňuje uvést, jaký je jejich přínos pro naše zdraví. Neplatí to pro všechny přírodní látky (vitamíny, minerály, léčivé rostliny, enzymy atd.), některé mají schválená tzv., zdravotní tvrzení o přínosu pro naše zdraví (nebo jsou v tzv. hold-on procesu čili žádost je podána u příslušné evropské instituce a navrhovatel čeká, zda bude schválena či ne).

Rozhodně je dobré zaměřit se na clean label produkty.

Co je to CLEAN LABEL? 

V doslovném překladu čistá etiketa. CLEAN LABEL označuje tu nejvyšší čistotu, kvalitu a funkčnost nabízených produktů. Označení CLEAN LABEL je jedním z hlavních pilířů například celé značky PURAVIA.

Proč  CLEAN LABEL?

Pozitivní přínosy doplňků stravy a kosmetiky jsou závislé jak na jejich složení, tak na způsobu jejich zpracování. Způsob výroby totiž významně ovlivňuje výslednou kvalitu produktu. Avšak ne vždy jsou využívány tyto procesy pomáhající uchovávat maximum výživových hodnot, mezi které patří například fermentace, pasterizace, chlazení, sušení při nízkých teplotách či lyofilizace. 

E-shop Puravia se jako první v Čechách a na Slovensku může pyšnit zavedením označení CLEAN LABEL, díky kterému vám usnadní výběr produktů splňujících požadavky na nejvyšší čistotu, kvalitu a vstřebatelnost v těle. 


Jaké jsou výhody CLEAN LABEL produktů a co musí splňovat?

Pod pojmem CLEAN LABEL si můžete představit produkty vyrobené z minimálně zpracovaných surovin, které jsou z hlediska našeho organismu zajímavé především díky obsahu prospěšných látek jako vitamínů a minerálů. 

Má-li zůstat doplněk stravy skutečně funkčním a tělu prospěšným, neměl by obsahovat žádná aditiva ani konzervační látky. 

Absolutně nepřípustné jsou také ingredience jako průmyslově zpracované cukry, GMO nebo alergeny. 

Další podmínkou je dodržování pevně daných limitů na obsah pesticidů, herbicidů, fungicidů, plísní a těžkých kovů. V ideálním případě hledáme takové produkty, které jsou bez výše uvedených balastních látek.

Doplňky stravy s označením CLEAN LABEL najdete zde.

Mezí další výhody některých e-shopů patří  poradny, které umožňují svým zákazníkům zeptat se na konkrétní produkty. Na dotazy zde odpovídají lékaři, lékárníci či pracovníci jiných zdravotních profesí.

Samozřejmě, na e- shopech hraje roli také cena. Proti tomu lékárny, zejména ty řetězcové bojují tak, že si zřizují vlastní, nyní již dobře zavedené vlastní e shopy.

Co tedy z toho vyplývá? Ne vždy je zárukou kvality a funkčnosti přípravků nízká cena nebo okamžitá dostupnost. Zaměřte se na složení produktů a proces jejich výroby. Pokud potřebujete poradit, obraťte se na poradnu s kvalifikovanými odborníky.

 

Autoři článku: PharmDr.Tomáš Arndt, Alena Jugová