Dolomit

vapnikvkostech

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dolomit je přírodní forma vápníku a hořčíku, která je v doplňcích stravy ve vyváženém poměru. V přírodní medicíně se používá k detoxikacím. Rovněž normalizuje obranyschopnost organismu a je velice důležitý pro normální výstavbu kostí, svalů a zubů. Každý z obsažených minerálních prvků má specifický význam pro naše zdraví.

Vápník

Vápník je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí, přispívá k normální srážlivosti krve, normální činnosti svalů, funkci nervových přenosů, k normální funkci trávicích enzymů. Dále se podílí na procesu dělení a specializace buněk. Je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů. Vápník zajišťuje rovnoměrný přenos nervových vzruchů mezi tkáněmi. Je důležitý pro svalovou činnost, podílí se na srážení krve. Reguluje práci srdečního svalu a podílí se na četných enzymatických reakcích v organismu. Vápník z dolomitu také neutralizuje nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin a optimalizuje trávicí funkce.

Hořčík

Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, k elektrolytické rovnováze, normálnímu energetickému metabolismu, normální činnosti nervové soustavy, svalů, syntéze bílkovin, psychické činnosti, udržení normálního stavu kostí a zubů. Rovněž se podílí na procesu dělení buněk. Hořčík je důležitý při osteoporóze (společně s vápníkem a vitamínem D) a je také nezbytným prvkem, který pomáhá při neurologických nemocích. V našem jídelníčku často hořčík chybí a je nutno ho doplňovat v přírodních přípravcích. Jeho nedostatek způsobuje minerální nerovnováhu v organismu. Je méně známé, že některé potraviny zhoršují vstřebávání hořčíku.

U přípravku s obsahem dolomitu se uvádí, že dospělí užívají 1 malou kávovou lžičku přípravku denně na lačno.