Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Anémie, chudokrevnost nebo lidově řečeno „blednička“. Nemoc, která trápí daleko více lidí, než by se mohlo zdát. Mnozí o ní totiž nemají ponětí. Může se projevovat nenápadně – například únavou, bledostí, neustálým pocitem chladu…
Krev – koluje nám ji v žilách téměř na 6 litrů. Zásobuje organismus kyslíkem a doslova jej pohání. Chudokrevnost tedy nebude věstit nic dobrého. Je způsobena nedostatečnou tvorbou červených krvinek. To má za následek, že do tkáně nejsou dostatečně zásobeny kyslíkem. A organismus trpí… A trpí-li dlouhodobě, dá nám to také znát.
K častým projevům anémie patří:
- Neustálý pocit chladu, nadměrná únava, výrazná bledost pokožky,
- bolesti hlavy, bolesti na hrudi,
- bílé tečky a rýhy na nehtech, časté praskání koutků úst,
- potíže se srdečním rytmem, schvácenost,
- vypadávání vlasů, nadměrná tvorba vrásek,
- pískání v uších,
- poruchy příjmu potravy.
Co za ni může? Těžko říct, faktorů je celá řada. K těm nejběžnějším (a také nejsnáze řešitelným) problémům patří nedostatek železa a některých vitaminů a minerálů. Ty je dobré do organismu dopravit prostřednictvím vyvážené stravy.
- Bohatým zdrojem železa, kyseliny listové i vitaminu B12, který je v případě anemie skutečně potřeba doplňovat, jsou červené maso, ryby, vejce, játra, citrusové plody, listová zelenina, houby, rozinky, datle, sezamová semínka,…
- Z bylinek můžeme bez obav sáhnout po pažitce, petrželce, na louce si natrháme kopřivy, pampelišku, řebříček nebo přesličku. Tyto rostlinky podpoří zažívání, posílí organismus, pročistí krev a podpoří detoxikaci. Ta je ostatně při řešení chudokrevnosti také velice významná. Některé detoxikační metody, jako například C.I.C. metoda, dokáží odhalit přesnou příčinu chudokrevnosti, perfektně na problém zacílit a řešit jej.
Poruchy vstřebávání vitaminů a minerálů
Možná si říkáte: „Jím, co mám, a přesto strádám.“ Důvodem může být porucha vstřebávání vitaminů a minerálů. To znamená, že přestože přijímáte vše, co vaše tělo potřebuje, nedokáže zdraví prospěšné látky dostatečně využít.
- V tomto případě je více než žádoucí zaměřit se na detoxikaci střev, úpravu střevní mikroflóry, která může nadměrně propouštět, anebo naopak nepouštět do organismu potřebné vitaminy a minerály.
Několik dalších tipů…
Zvýšit množství červených krvinek v organismu pomůže i celá řada dalších „maličkostí“. Zkuste chodit co nejčastěji na sluníčko, rozumné opalování pomáhá zvyšovat hladinu červených krvinek v těle.
Stejně dobrou službu prokáže střídavá sprcha (teplou a chladnější vodou), která podpoří cirkulaci krve, bylinné koupele určené k prokrvení pokožky (rozmarýnová, s přídavkem jehličí) nebo šetrné vaření v páře. To pomůže zachovat většinu tělu prospěšných látek.