Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Malé děti bývají často nachlazené, rýmují, pokašlávají. Od běžného dětského kašle se ale odlišují tzv. laryngitidy. A to bude téma dnešního povídání.
ZÁNĚT HRTANU
Laryngitida je specifické onemocnění, a jak již název napovídá, jedná se o zánětlivé onemocnění hrtanu (hrtan = larynx, přípona -itis označuje zánět). To je oblast, která je u dětí velmi citlivá na jakýkoli typ podráždění a může vést ke zduření sliznic. Nejčastější jsou dva druhy podráždění. První je infekční, při virovém onemocnění či mírném nachlazení. Druhý můžeme nazvat chemickým, kdy se u dětí navracejí žaludeční štávy do oblasti krku (tzv. reflux). A jelikož se oblast hrtanu a potažmo hlasivek nachází v těsné blízkosti vchodu do jícnu, může dojít k jejich chemickému podráždění vracející se žaludeční natráveninou. Na tuto možnost se často zapomíná a poznáme ji tak, že se laryngitidy opakují a klasická léčba je málo účinná. Zároveň může malé dítě říhat či ublinkávat. Oba dva typy laryngitid začínají ponejvíce v nočních hodinách. Dítě jde večer spát a vzbudí se v noci s kokrhavým kašlem, má problémy se nadechnout, sípe, drží se za hranu poslýlky a samo vyhledává svislou polohu těla, stojí či sedí, což je léčebně velmi důležité. Pokud se budete snažit dítě položit, stav se výrazně zhorší! Proč? Dítě má zánětem prosáklé sliznice v oblasti kolem hlasivek, a když jej položíte, tak se zduření ještě zvětší. Proto je u obou typů důležité dítě vzít do náručí, držet ve svilé poloze. Zároveň velmi dobře působí chladný vlhký vzduch, můžete mu dát na hlavu čepičku, zabalit je do deky a jít na balkon či otevřít okno. Pokud doma máte antihistaminika, dáte půl tablety. Když je stav dítěte vážný – má problémy se nadechnout a nemůže skoro mluvit, tak neváhajte a zavolejte sanitku. Pokud již máte s laryngitidami zkušenosti, podejte rektálně čípek Rectodelt 100 mg. V tomto případě je velmi důležitou součástí léčby.
JAK MŮŽEME POMOCI? NEJLEPŠÍ JE PREVENCE
Virové laryngitidy
Při první variantě laryngitid, virových, volíme prevenci dětských nachlazení. V podzimních měsících podáváme bylinné preparáty proti virům pro podporu imunity. K nim lze přidat dračí krev a extrakt z grepových jader. Dračí krev je při prevenci laryngitidy velmi důležitá, dávkujeme při nachlazení 3x denně 1–5 kapek. Preventivně také položíme dítě do zvýšené polohy – podložíme mu hrudník a hlavičku asi na 30–40 stupňů, aby nesjíždělo dolů.
Laryngitidy při refluxu
U druhého typu laryngitid, z návratu žaludečních sťáv, je zvýšená poloha hlavy také velmi důležitou a jednoduchou léčebnou metodou. Musíme upravit stravovací režim dítěte, aby mohlo jíst v klidu, řádně žvýkat stravu a promísit ji se slinami v ústech. Prostě udržovat při jídle pohodu zevní i vnitřní. Z harmonizačních přípravků již vybíráme dle celkového stavu dítěte. Ke zvážení přichází do úvahy bylinné preparáty pro podporu trávení – pokud má dítě celkově potíže se zažíváním, bylinné preparáty pro podporu psychiky, když je pod psychickým tlakem, a preparáty pro podporu imunity, jestliže má sklon k podzimním nachlazením, je celkově citlivé na chlad a více nemocné přes zimní období.
Závěrem je potřeba říci: dopřejme svým dětem přirozenou stravu, volný nekoordinovaný pohyb v přírodě, co nejméně cizorodých látek do tělíčka a přímou komunikaci – co na duši, to na jazyku… Děti jsou totiž velmi citlivé a vnímají veškerý soulad i nesoulad kolem sebe.
Přeji Vám hezké babí léto a zdravou rodinu,
MUDr. JANA NEZVALOVÁ
zdroj: www.energy.cz