Detoxikace střev lněným semínkem: funguje!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Střeva. Tak nenápadná, tak opomíjená, tak nesmírně důležitá. Právě zde sídlí největší část imunitního systému, určujícího, jak moc budeme odolní vůči běžným i vážným zdravotním problémům. To nejmenší, co pro svá střeva můžeme udělat, je žít zdravě. A sem tam jim dopřát i něco navíc…

Věděli jste, že během našeho života zpracují střeva průměrně přes 100 tun potravin a 40 tisíc litrů tekutin? Neuvěřitelné! Už samotný proces zpracování takového množství jídla a tekutin vede k hromadění toxinů – záleží na tom, jak je strava vstřebatelná a kvalitní a v jakém celkovém zdravotním stavu se nacházíme.

Jisté však je, že tento fekální odpad, kterého v našich střevních záhybech může ležet i několik kilogramů, na organismus nepůsobí dobře. Určité množství nepříznivých mikroorganismů z něho totiž proniká do krevního oběhu a může vyvolat celou řadu nepříjemných potíží.

Mezi ně patří například:

  • zácpa
  • špatně fungující metabolismus
  • problémy s klouby, pletí, nehty a vlasy
  • nedostatečná funkce ledvin a jater
  • potíže se sluchem a zrakem
  • cukrovka a zvýšené riziko vzniku některých druhů rakoviny

Očista střev

Očista střev by proto měla být základem domácí detoxikace. Také v případě detoxikačních metod (např. CIC metody), jimiž terapeuti zjišťují míru a druh zátěží v těle, jsou právě střeva častým terčem toxických ložisek. Důkladná a systematická očista, nejlépe řízená a sestavená na míru, by měla přestat být pouhým pojmem a stát se součástí života každého z nás.

Jak na to?

Ne každý má odvahu a sílu na domácí klystýry, které jsou velice doporučovány, avšak dokáží vyčistit pouze část tlustého střeva. Vždy také záleží na míře toxické zátěže střev. Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak očistu střev nastartovat a výrazně podpořit. Stačí k tomu přitom jen pár ingrediencí: lněný olej, lněné semínko, kefír a chilli.

Proč právě lněné semínko

Lněné semínko je „naše“, v Čechách se pěstuje od nepaměti. Obsahuje obrovské množství vlákniny, omega 3 mastných kyselin, bílkovin, vitaminů a minerálů. V kombinaci s tekutinami vytváří blahodárný sliz, který na sebe perfektně váže škodlivé látky a pomáhá je odvést z těla ven. Čistí celá střeva s cílem zajistit kvalitní mikroflóru. Běžně se používá také při trávicích potížích, vysokém krevním tlaku a cholesterolu, hormonálních výkyvech (např. nepravidelné menstruaci), a jeho konzumace dokonce pomáhá těhotným ženám uvolnit porodní cesty a usnadnit tak porod.

Třítýdenní očistná lněná kúra krok za krokem

Pokud se potýkáte s nevysvětlitelnými zdravotními problémy, které by mohly souviset právě s toxickou zátěží střev, nebo vám byla zátěž střev přímo diagnostikována některým z detoxikačních terapeutů, můžete se do lněné kúry ihned pustit, a to zejména pokud trpíte:

  • častými záněty horních a dolních cest
  • záněty střevního traktu
  • žaludečními potížemi a problémy se dvanácterníkem
  • přibíráním na váze a obecně poruchou metabolismu
  • infekcemi močových cest

Směs lněného semínka a dalších ingrediencí se konzumuje po dobu 3 po sobě jdoucích týdnů a vždy nahrazuje snídani. Lněné semínko těsně před použitím pomelte nebo jej vložte do pytlíku a rozklepejte paličkou na maso nebo jemně pomelte válečkem, aby semínka popraskala. Každý den si připravujte čerstvou směs.

1. týden

  • 1 polévková lžíce lněného semínka, 1 polévková lžíce lněného oleje, 100 ml kefíru, špetka chilli

2. týden

  • zvyšujete na 2 polévkové lžíce lněného semínka, 2 polévkové lžíce lněného oleje, 100 ml kefíru, špetku chilli

3. týden

  • vrcholíte: 3 polévkové lžíce lněného semínka, 3 polévkové lžíce lněného oleje, 150 ml kefíru a špetkou chilli

Během očisty dbejte na dostatečný přísun tekutin, tedy alespoň 2 litry čisté vody. Tekutiny výrazně pomáhají odvádět škodliviny z těla a celý proces umocňují. Kromě pročištěných střev si také nastartujete metabolismus!

Některé prověřené detoxikační kúry naleznete v knize MUDr. Josefa Jonáše Praktická detoxikace.