Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nové výzkumy biochemiků ve Velké Británii ukazují možnosti léčby některých příznaků autismu. Dr. Gordon Bell není jen vědcem, nýbrž i otcem autistického dítěte. Věří, že rybí tuk zmírňuje některé zásadní známky autistického chování. Dr. Bell založil svou teorii na studiích, že dětem s autismem chybí esenciální mastné kyseliny. Jeho závěry ukazují, že dvě třetiny dětí trpí uvedeným nedostatkem.
Ve své prezentaci doporučuje podávat autistickým dětem potravní doplňky:
- s kyselinou eikosapentaenovou (EPA),
- kyselinou gammalinoleovou (GLA) a
- vitamin E.
U dětí, jež denně užívaly potravní doplňky, pozoroval zmírnění agrese a hyperreaktivity a zlepšení spánkových poruch, které jsou u autismu velkým problémem. V některých případech pozoroval zlepšení v řeči a v základním chování a stejně pak zlepšení schopnosti koncentrovat se.
Znaky nedostatku mastných kyselin: nadměrná žízeň, časté močení, suchá kůže, suché vlasy s lupy, měkké nebo křehké nehty, stavy deprese, drsná, suchá nebo hrbolatá kůže, zvláště na horních končetinách.
Dr. Bell také prohlašuje, že se tato teorie přibližuje také podstatě dyslexie, dyspraxie a lehké mozkové dysfunkci. Nebo ADHD, tedy Attention-Deficit Hyperaktivity Disorder, tj. syndrom poruchy deficitu pozornosti s hyperaktivitou. Pro budoucnost jsou plánovány rozšířené studie, budou zahrnovat větší počet dětí a prozkoumají možnosti léčby.
Jak tyto mastné kyseliny dostat do jídelníčku dětí?
Potraviny, které obsahují tyto esenciální mastné kyseliny, autistické děti odmítají. Jsou obsaženy v semínkách, oříšcích, zrní, luštěninách, rybách z ledových moří, řasách. Rodiče se proto orientují na potravní doplňky, které mohou přidávat do běžného jídla. V tom případě je vhodné sestavit dietní program s ošetřujícím lékařem, aby nedošlo například k předávkování vitamínem E apod.
Čas, a další výzkumy ukáží, zda Dr. Bell otevřel nové možnosti důležité terapie. Je známo, že esenciální mastné kyseliny pomáhají v léčbě mnoha rozličných chorob, například onemocnění srdce a také autoimunitních nemocí. Výzkumy z posledních let ukazují spojitost mezi autoimunitní poruchou a autismem, a proto se cesta podávání potravních doplňků jeví jako nadějná a prospěšná, bezpečná i dostupná.