Derivancia

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Látky s tzv. derivačním působením (derivancia) vyvolají překrvení, mírné podráždění a pocit tepla v oblasti aplikace, které přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Pálení kůže je provázeno dočasným místním zarudnutím a zduřením, tkáň se značně prokrví a případné usazeniny a zánětlivé látky, které vyvolávaly problémy, jsou zevnitř odstraněny. Toto působení se využívá při bolestech kloubů, svalů nebo svalových křečích.

Zmíníme zde některé nejvíce používané látky s derivačním účinkem. Mírný protizánětlivý účinek se uplatňuje u některých tradičních léčivých rostlin, jako je kostival nebo arnika. Kapsaicin je látka obsažená v plodu papriky (Capsici fructus), má tzv. derivační účinek. Po aplikaci na kůži vyvolá překrvení, mírné podráždění a pocit tepla, které přináší úlevu u zánětlivých onemocnění. Používá se k lokální léčbě zánětlivých onemocnění podkoží a svalů.

Kafr se získával destilací dřeva a listů kafrovníku lékařského, nyní se vyrábí synteticky. Má tzv. derivační účinek. Po aplikaci na kůži vyvolá překrvení, mírné podráždění a pocit tepla, které přináší úlevu u zánětlivých onemocnění. Působí chladivě, snižují svědění. Hadí (zmijí) jed je směs látek, která má tzv. derivační účinek. Po aplikaci na kůži vyvolá překrvení, mírné podráždění a pocit tepla, které přinášejí úlevu u zánětlivých onemocnění. Kafr a hadí jed se používají k lokální léčbě zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů. Jsou účinné též u poúrazových stavů spojených s bolestí, zánětem a otokem.

Často používané hřejivé náplasti působí jako zdroj suchého tepla a mají tak příznivé fyzikální působení u kloubních onemocnění. Používá se k lokální úlevě zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů. Extrakt z nati nebo kořene kostivalu (Symphyti peregrini herba, Symphyti radix) obsahuje komplex látek (především alantoin a kyselinu rozmarýnovou) s protizánětlivým účinkem. Používá se k lokální léčbě zánětlivých onemocnění podkoží, šlach a kloubů. Je účinný též u poúrazových stavů spojených s bolestí, zánětem a otokem. Mezi derivancia patří i jiné rostlinné extrakty, které se vyrábějí z dalších rostlinných drog s protizánětlivým a derivačním účinkem (např. z arniky, vrbové kůry, kopřivové nati, květů levandule, heřmánku apod.). Taktéž se používá protizánětlivě a protiedémově působící směs látek izolovaných ze semen jírovce maďalu (Hippocastani semen) obsahující escin.