Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
D-manosa je monosacharid s netypickou konfigurací, který se v malé míře nachází v některých druzích ovoce. Přirozeně se vyskytuje v některých druzích ovoce (hrušky, jablka). Má vlastnosti, které ji odlišují od ostatních cukrů – není prakticky metabolizována, a tak na ní není významná inzulínová odpověď. Na druhé straně je masivně vylučována do moči. Tam na sebe „váže“ bakterie, které pak ztrácejí svojí schopnost uchycení ke sliznici močového měchýře.
To je dáno tím, že pokud je přijímána ve vyšších dávkách, přechází z horní části trávicího traktu přímo do krevního řečiště a odtud je transportován do močového měchýře. Zde se váže na povrch bakterií Escherichia coli, které jsou následně přirozeným způsobem odplaveny proudem moči. Je přírodní alternativou antibiotik, působí rychle a velice efektivně. Nejčastějším původcem zánětů močových cest nebo močového měchýře je právě zmíněná bakterie E. coli. Běžná léčba infekce vyžaduje užívání antibiotik a antimikrobiálních léků a může trvat i několika měsíců. Klinické studie prokázaly schopnost D-manosy zabránit nositeli infekcí – bakteriím E. coli – přilnout k vnitřní stěně ledvin, močového měchýře, močové trubice a prostaty a tím znemožnily její nežádoucí působení. Nástup efektu D-manosy je u běžných zánětů rychlý. Za několik dní mohou být nežádoucí bakterie vyplaveny a následuje výrazná úleva od bolestí a potíží. S ohledem na prevenci recidivy se doporučuje užívat D-manosu ještě dalších několik dní.
Důležitým zdrojem D-manózy jsou kvasné produkty, protože buněčná stěna kvasinek obsahuje velké množství mannanů (polymanosylových řetězců, které jsou zdrojem manosy). Často je v přírodních přípravcích pro doplnění léčby močových infekcí kombinován s brusinkami nebo propolisem. Brusinka kanadská (Vaccinium macrocarpon) je bohatým zdrojem vitaminů, bioflavonoidů a dalších přírodních látek s osvědčeným a prospěšným účinkem na močové ústrojí. Koncentrovaný extrakt zajišťuje vysoké zastoupení účinných látek, jako např. kyselinu ellagovou, která v součinnosti s D-manosou zabraňuje výskytu nežádoucích bakterií v močových cestách. U pacientů trpících inkontinencí brusinkový extrakt zpomaluje rozklad vyloučené moči a zabraňuje tak vzniku nežádoucího zápachu.
Mechanizmus účinku brusinkového extraktu není přesně znám. Předpokládá se vliv kyselin quinicové, malicové a především již zmíněné ellagikové na snížení schopnosti přilnavosti bakterií k sliznici močových cest. Efekt D-manosy může být rovněž zesílen propolisem, jehož široké spektrum protizánětlivých účinků je známé již z pradávného Egypta. Mimo to také brání v existenci dalším bakteriálním, kvasinkovým a plísňovým kulturám, které se často vyskytují v urologickém traktu.