Costenův syndrom – bolestivé onemocnění způsobené změnami v čelistním kloubu

cm bolest zubu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Problém se může vysvětlovat poruchou skusu, především bočním tlakem a následně při dlouhodobém trvání degenerativními procesy v kloubu čelisti. Klinický obraz byl popsán pod různými názvy: syndrom temporomandibulárního skloubení, oromandibulární dysfunkce, Costenův syndrom, kraniomandibulární dysfunkce, „temporo-mandibular joint pain“ nebo tzv. lupavý kloub.

Bolest se projevuje v oblasti před uchem, v oblasti zvukovodu, má obvykle tupý charakter a vzniká v souvislosti s jídlem, žvýkáním, mluvením a při pohybech sanicí do stran. Dostavují se pocity zalehlého ucha, kmitání očí, závratě, bolesti vystřelující do týla a krku, pálení jazyka a v hltanu, bolest hlavy. Pokud chronickým působením dojde ke změně napětí tří svalů, které jsou inervovány trojklanným nervem (n. trigeminus), snadněji dochází k poruše funkce sluchu, což se projeví šuměním, hukotem, pískáním = tinnitem v uchu.

Příčin vzniku tohoto onemocnění je celá řada. Je obvykle nesnadné na příčinu přijít. Je třeba pojmenovat spouštěcí faktor(y), chronický zánět v okolí kloubu (ucho, dutiny, oko, nos, mandle, dutina ústní – dásně, zuby, vliv amalgámu). Zánět může být infekční nebo neinfekční. Je třeba pojmenovat souvislost s poruchou imunity, autoimunitní – revmatickou chorobou, což je možno považovat za častý a důležitý bod problému. Dále hormonální – metabolickou poruchu (štítná žláza, slinivka – cukrovka, játra – porucha metabolizmu), dysbiózu střevní (ta je přítomna pravidelně), příčiny mající souvislost s krční páteří, s jinými degenerativními procesy a samozřejmě se stresy, psychikou, neurotickými dispozicemi apod.

Pokud probíhá léčba bez řádného pojmenování a řešení příčiny, jde o léčbu  nespecifickou, obecnou, udržovací, založenou na odhadu, předpokladu, standardním protokolu… S odpovídajícím (ne)efektem. Příčina působí dále. Syntetické léky mají navíc vedlejší účinky a vlastně se podílejí na vzniku další nemoci, pokud se podávají dlouhodobě (ototoxické látky – salicyláty – Acylpyrin, aminoglykosidová antibiotika – gentamycin, chinin).

Onemocnění se může projevovat až po delší době působení popisovaných degenerativních změn a nemoc nastartuje např. nepřiměřený hluk, velká rána, výstřel nebo výbuch v bezprostřední blízkosti ucha. Nebo se projeví po léčbě antibiotikem, po psychickém přetížení, traumatu, zablokování krční páteře, po zubním zákroku apod.