Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Problém se může vysvětlovat poruchou skusu, především bočním tlakem a následně při dlouhodobém trvání degenerativními procesy v kloubu čelisti. Klinický obraz byl popsán pod různými názvy: syndrom temporomandibulárního skloubení, oromandibulární dysfunkce, Costenův syndrom, kraniomandibulární dysfunkce, „temporo-mandibular joint pain“ nebo tzv. lupavý kloub.
Bolest se projevuje v oblasti před uchem, v oblasti zvukovodu, má obvykle tupý charakter a vzniká v souvislosti s jídlem, žvýkáním, mluvením a při pohybech sanicí do stran. Dostavují se pocity zalehlého ucha, kmitání očí, závratě, bolesti vystřelující do týla a krku, pálení jazyka a v hltanu, bolest hlavy. Pokud chronickým působením dojde ke změně napětí tří svalů, které jsou inervovány trojklanným nervem (n. trigeminus), snadněji dochází k poruše funkce sluchu, což se projeví šuměním, hukotem, pískáním = tinnitem v uchu.
Příčin vzniku tohoto onemocnění je celá řada. Je obvykle nesnadné na příčinu přijít. Je třeba pojmenovat spouštěcí faktor(y), chronický zánět v okolí kloubu (ucho, dutiny, oko, nos, mandle, dutina ústní – dásně, zuby, vliv amalgámu). Zánět může být infekční nebo neinfekční. Je třeba pojmenovat souvislost s poruchou imunity, autoimunitní – revmatickou chorobou, což je možno považovat za častý a důležitý bod problému. Dále hormonální – metabolickou poruchu (štítná žláza, slinivka – cukrovka, játra – porucha metabolizmu), dysbiózu střevní (ta je přítomna pravidelně), příčiny mající souvislost s krční páteří, s jinými degenerativními procesy a samozřejmě se stresy, psychikou, neurotickými dispozicemi apod.
Pokud probíhá léčba bez řádného pojmenování a řešení příčiny, jde o léčbu nespecifickou, obecnou, udržovací, založenou na odhadu, předpokladu, standardním protokolu… S odpovídajícím (ne)efektem. Příčina působí dále. Syntetické léky mají navíc vedlejší účinky a vlastně se podílejí na vzniku další nemoci, pokud se podávají dlouhodobě (ototoxické látky – salicyláty – Acylpyrin, aminoglykosidová antibiotika – gentamycin, chinin).
Onemocnění se může projevovat až po delší době působení popisovaných degenerativních změn a nemoc nastartuje např. nepřiměřený hluk, velká rána, výstřel nebo výbuch v bezprostřední blízkosti ucha. Nebo se projeví po léčbě antibiotikem, po psychickém přetížení, traumatu, zablokování krční páteře, po zubním zákroku apod.