Cordyceps

cordyceps 1 e1575552341196

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potřebujete dobít energii a víte, že stimulace kofeinem sice funguje, ale ve skutečnosti naše životní baterky vybíjí? Právě pro vás je tu cordyceps – přírodní adaptogen, který nejen zvyšuje psychickou a fyzickou výkonnost, ale i vyživuje.

Housenice čínská ( Cordyceps sinensis ) je medicinální houba nabitá řadou vitamínů,minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Ke své existenci využívá housenky můr žijící v půdě, které postupně zlikviduje, aby z nich mohla vyrůst nadzemní plodnice s výtrusy. A přesně tuto dravou životní energii a odolnost poskytuje svým konzumentům, proto je oblíbená především mezi sportovci a staršími lidmi.

Pěstování ve volné přírodě se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách od 3600 do 6000 m n. m.na úpatí Himalájí. Divoce rostoucí cordyceps má na trhu enormní cenu, proto je jeho sběr přísně regulován, ale i přesto se stává předmětem nelegálního obchodu. Lze ho však jednoduše pěstovat na rýžovém substrátu, čehož se úspěšně využívá především pro produkci extraktů.

Jako u všech doplňků stravy je potřeba zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj a kvalitní formu. Extrakty obsahují více účinných látek než samotná sušená biomasa. Nejbohatší jsou výtažky z fermentovaného mycelia. Sledujte i obsah polysacharidů – ideální je 30 % – nápadně vysoký může znamenat, že prášek obsahuje i namletý obilný substrát.

V historii si účinků cordycepsu všimli pastevci jaků, kteří zaznamenali zvýšenou sexuální aktivitu a bujarost u zvířat, které ho konzumovali. Užívání tohoto vzácného artiklu ale náleželo pouze císařské rodině a šlechtě. Ceněn byl především pro svou schopnost podporovat životní vitalitu a také se používal při léčbě chudokrevnosti, impotence, bolesti kolen, závislosti nebo otravě opiem, onemocněních srdce, plic a ledvin nebo v rámci rekonvalescence po těžkých stavech.

Od poloviny 20. století je předmětem vědeckých studií, které potvrzují, že zvyšuje aerobní kapacitu a buněčné energetické rezervy, snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky a normalizuje funkce imunitního systému.

Účinky dle Tradiční čínské medicíny

Doplňuje jang ledvin, jejich esenci ťing a jin plic. Používá se při slabé imunitě, zimomřivosti, vyčerpání, mužské i ženské neplodnosti, předčasné ejakulaci, nedostatečnosti štítné žlázy, senné rýmě, astmatu, chronickém suchém kašli, chronických a autoimunitních chorobách ledvin.

Kontraindikace

● akutní onemocnění

● záněty

● těhotenství a kojení

● neužívat večer

 

Knihu o léčivých houbách naleznete zde.