Colostrum (kolostrum) – efektivní zabiják cizorodých látek v těle

kozi colostrum

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Colostrum je tekutina mléčné žlázy, která vzniká do 72 hodin po porodu. Pro novorozence je velmi důležitá především v prvních dnech života a to díky obsahu vysoce biologicky hodnotného materiálu jako jsou  imunoglobuliny, růstové faktory, vitamíny, minerály, antimikrobiální látky aj.

A nejen pro novorozence. Je známo svými pozitivními účinky na lidskou imunitu. Díky vysokému množství imunoglobulinů, vitaminů, minerálů a stopových prvků, ale i protilátek podporujících regeneraci buněk a růstové faktory, má colostrum pozitivní vliv při regeneračních a hojivých procesech organismu.

Colostrum a jeho role v anti-agingu

Jednou ze základních vlastností colostra je jeho schopnost bojovat a dokonce předcházet projevům stárnutí. Výzkumy prokázaly, že procesy stárnutí způsobují snížení hladiny růstového hormonu a jeho ekvivalentu IGF-1. U osob kolem 40. roku věku je koncentrace IGF-1 o polovinu nižší, než ve věku 20 let.

Colostrum je přírodním zdrojem tohoto hormonu a růstového faktoru, které viditelně ovlivňují pružnost a zdravý vzhled pokožky, proto se také o colostru mluví jako o přirozeném face-liftingu. Colostrum brzdí procesy předčasného stárnutí a ovlivňuje obnovu a regeneraci tkání.

Colostrum jako bojovník proti nemocem

Colostrum obsahuje velké množství imunoglobulinů, což jsou proteiny na bázi protilátek. Jejich úloha v colostru je v zásadě taková, že udržují odpovídající rovnováhu celého imunitního systému člověka a chrání jej proti virům, bakteriím, choroboplodným houbám a kvasinkám. S postupujícím věkem produkuje lidský organismus těchto látek stále méně, a proto je v průběhu procesu stárnutí velmi obtížné bojovat proti nemocem různého druhu. Znečištěné prostředí, toxické látky, rakovinotvorní činitelé, kouření, alkohol a nadměrné užívání antibiotik mohou napomáhat poškození imunitního systému a v důsledku toho vzniku nemoci.

V colostru bylo objeveno více než 20 protilátek, kromě jiných např. proti bakteriím Escherichia Coli a bakteriím druhu Salmonella, Streptococcus, Staphylococcus a Cryptosporidia. Tyto bakterie jsou velmi často příčinou nebezpečných chorob, ale zdravý organismus si s nimi umí poradit bez pomoci zvenčí, pouze díky správně fungujícímu imunitnímu systému. Pokud dojde k jeho oslabení, stává se člověk bezbranný vůči nebezpečím hrozícím ze strany bakterií, virů a hub. V této situaci je tedy přínosné podpořit vlastní tělo užíváním účinného přípravku, jako je Colostrum.

Jiné lékařské výzkumy potvrdily, že růstový faktor obsažený v kravském colostru podporuje správný růst organismu, regeneraci poškozené svalové tkáně, kůže, kostí, chrupavek a nervových tkání. Pozitivně ovlivňuje také hojení úrazů. Růstový faktor podporuje v neposlední řadě také proces spalování tuků, což má při dodržování zásad zdravé výživy pozitivní vliv na snižování váhy při redukčních dietách.

Colostrum a trávení

Colostrum  podporuje růst bifidobakterií v trávicím traktu (vhodné pro obnovu přirozené střevní mikroflóry např. po užívání antibiotik) a díky obsahu lactoferinu je vhodný i jako doplněk v období chřipek a nachlazení. Regeneruje sliznici trávicího traktu a tím napomáhá k celkovému trávení.

Proč kozí colostrum

Už jste určitě alespoň jednou v životě slyšeli  výraz : „Ty jsi mlsná jako koza.“ Ano a to je přesně ten důvod. Kozí strava je velmi rozmanitá.  Neživí se jen pastvou ale i okusováním křovin a dřevin. Koza přitom aktivně vyhledává na šest desítek různých druhů bylin a dalších rostlin. Díky mlsnému jazýčku je mlezivo kozy jedním z nejunikátnějších prvních mlék na světě. Je plné desítek jedinečných a účinných látek. I proto patří kozy k nejzdravějším zvířatům vůbec. Na rozdíl od krav jsou kozy většinou stále chovány přirozeným způsobem – na pastvě. Zdravá a spokojená zvířata, která žijí přirozeně, vylučují první mléko bohatější na účinné látky.

Kozí colostrum

 • posiluje imunitní systém, díky čemuž je organismus posílen a lépe se brání před onemocněním
 • zmírňuje projevy kožních onemocnění – například lupenky, ekzémů a jiné
 • výrazně usnadňuje a zkracuje léčbu nemocí jako jsou: rýma, záněty horních a dolních cest dýchacích, virózy, astma
 • chronická bronchitida, borelióza, afty a opary
 • podporuje hojení po operacích či úrazech
 • pomáhá při rekonvalescenci po onkologické léčbě
 • udržuje v rovnováze imunitní systém: má významnou roli při léčbě autoimunitních onemocněních (alergie, roztroušená skleróza, celiakie, astma a další)
 • proti-infekční a protizánětlivý efekt napomáhá při onemocněních srdce a cévního systému
 • kolostrum podporuje regeneraci poškozených buněk, cév a srdce a napomáhá zabránění vzniku aterosklerózy či mírní její projevy a následky
 • napomáhá při regeneraci po sportu: umožňuje zachovat správnou imunitu i při intenzivní fyzické námaze
 • je bráno jako pomocník proti únavě, stresu, a při přepracování