Coleus forskohlii (Plectranthus barbatus)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Coleus forskohlii je málo známá léčivá rostlina, která divoce roste na horských svazích v Indii, Thajsku nebo také Nepálu. Má hlíznaté kořeny a její listy voní po kafru. Je dobře známá v tradiční indické medicíně, kde je používaná jako přípravek pro posílení plic a srdce nebo při žaludečních potížích.

V roce 1974 byla z této rostliny izolována látka forskolin, strukturou blízká diterpenům. Vědci ji zkoumali a označují ji, poněkud pro laiky nesrozumitelně, jako látku fungující v rámci buněčné signalizace jako takzvaný druhý posel. Pokud to chceme trochu přiblížit, tak zvyšuje tvorbu takzvaného cyklického adenosinmofosfátu (zkratka cAMP) tím, že aktivuje enzym adenlátcyklázu, která je pro tvorbu této látky nezbytná. Látka cAMP má na starost obnovení komunikace buněk našeho těla s okolím a mezi sebou navzájem. A právě v případě onemocnění je tato komunikace narušena.

Konkrétně se to, podle odborníků, projevuje řadou příkladů, z nichž několik zmíním:

Forskolin inhibuje aktivitu krevních destiček, což znamená, že se snižuje pravděpodobnost tvorby krevních sraženin, což může například pomoci u pacientů s anginou pectoris (nebo kteří prodělali srdeční selhání).

Může pomoci také u alergiků, protože astma, ekzém nebo senná rýma souvisí s vyšší hladinou histaminu. Pokud je zvýšená hladina látky cAMP, tím dojde ke zlepšení pacientova stavu.

Forskolin také může pomoci zvýšit tvorbu hormonů štítné žlázy. Pokud by byl ve studiích aplikován v očních kapkách, pomohl snížit hodnotu nitroočního tlaku.

V případě psoriázy (lupenky) může tato látka pomoci tak, zlepšuje poměr dvou látek v organismu, již zmíněné látky cAMP a druhé látky, cyklického guaninmonofosfátu (cGMP). Pokud dojde k nerovnováze ve prospěch druhé látky, dojde k obrovskému nárůstu dělení buněk (u psoriázy se dělí buňky asi tisíckrát rychleji, než je obvyklé u zdravého člověka). Tím, že forskolin pomůže zvýšit množství cAMP, tak se nepoměr upraví, což může přispět ke zlepšení projevů psoriázy.

Některé studie také zjistily, že forskolin podporuje lipolýzu neboli štěpení tuků v tukových buňkách, takže by mohl být vhodným doplňkem dietních režimů.

Na závěr je dobré upozornit, že u některých léků se nesmí forskolin užívat, a tedy čaj z Coleus forskohlii pít.

Pokud užíváte léky s účinnými látkami na krevní tlak, jako jsou beta-blokátory, klonidin, hydralazin, pak můžete Coleus Forskohli užívat pouze pod dohledem lékaře.

Stejně to platí u léků s účinnými látkami snižující srážlivost krve jako je warfarin, heparin, klopidogrel, tiklopidin, nebo pentoxifilin, pak se opět musíte poradit o jeho užívání s lékařem, jinak nesmíte čaj (nebo doplňky stravy) z Coleus Forskohli pít.