Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Také si myslíte, že nemá smyl dál číst tyto řádky, protože o škodlivosti kouření bylo již mnoho napsáno a řečeno? Nebudeme zde popisovat veškerá onemocnění, která s kouřením souvisí, přestože jich je na padesát, ale zaměříme se na méně známé skutečnosti. Věděli jste například, že se do tabákové směsi přimíchávají látky, jakými jsou cukry, vanilka, čokoláda a zvlhčující přísady, které činí kouření chutnějším a snesitelnějším? Důvod je prostý. Zájmem tabákových společností je, aby se teprve ochutnávající konzumenti nenechali odradit prvotní nepříjemnou chutí cigarety, aby se stalo kouření příjemným zážitkem a snáze se tak pozapomnělo na dalších tisíce toxických látek, které obsahují.
Ačkoli v konečném důsledku předčasně zabíjejí polovinu svých spotřebitelů. Lze však tyto praktiky přirovnat k čínskému přísloví, které hovoří: „tak jako cukr přidán do jedu, nebrání jedu, aby byl smrtící“. Hlavním úkolem tabákových směsí je však dodávat stálou dávku nikotinu – jedinou návykovou látku, kterou tabákové směsi obsahují.
Věděli jste například, že tabákový kouř mimo jiné látky obsahuje také např.:
- arsen – jako jed na krysy
- dioxiny – jako spalovny odpadu
- formaldehyd – jako kuličky proti molům
- kadmium – jako umělá hnojiva
- kyanid – jako jed na myši
- močovinu – jako výměšky
- oxid uhelnatý – jako výfukové plyny
- dehet – jako saze v komíně
- nikotin – jako jed na mšice
Víte, že každá další oběť tabáku, která začne kouřit v mladém věku, přinese tabákovým společnostem zisky dosahující milionových hodnot? To je také důvod proč se stále vyplácí tabákovým koncernům tolik investovat do reklamy a propagace svých výrobků.
Věděli jste, že pobyt v zakouřeném prostředí je vysoce rizikový?
Pasivní kouření velmi zatěžuje srdce a postihuje schopnost těla přijímat a využívat kyslík. Pro nekuřáky, kteří nejsou trvale adaptováni na nižší přísun kyslíku, jako kuřáci, může pobyt v zakouřeném prostředí znamenat akutní ohrožení. Zejména pro kardiaky a astmatiky může tabákový kouř způsobit srdeční či astmatický záchvat. U zdravých osob přinejmenším podráždění sliznic očí a dýchacích cest. Velmi časté jsou bolesti hlavy, pocity nevolnosti až závrati.
Nejvíce zranitelné v souvislosti s pasivním kouřením jsou děti. Dětské plíce jsou menší a děti vdechnou během stejné doby na kilogram své hmotnosti více škodlivin, než dospělý člověk. U dětí, které jsou vystaveny kouři, dochází snáze k rozvoji infekcí dýchacího ústrojí a zánětů středního ucha. Pasivní kouření může být také jedním z důvodů rozvoje alergického onemocnění. Bylo prokázáno, že s vystavením tabákovému kouři může souviset syndrom náhlého úmrtí kojenců, kteří byly exponováni kouři v době nitroděložního vývoje nebo v důsledku pasivního kouření kojence.
Věděli jste, že se nikotin dostane do mozku již do 10 sekund poté, co je vdechnut kouř cigarety do plic?
Věděli jste, že jedna cigareta, kterou kuřák vykouří na 10 tahů, poskytne svému spotřebiteli 10 dávek drogy? Při spotřebě 20 cigaret denně je to již 200 dávek drogy! Věděli jste, že když se škodlivé účinky cigarety u průměrného kuřáka opakují 20 x denně, znamená to 7 300 x ročně?
Věděli jste, že i jedna cigareta stačí, aby:
- mozek dostal informaci, že se setkal s drogou
- do plic vnikly látky schopné vyvolat zánětlivé onemocnění i rakovinné bujení
- se okamžitě zúžily cévy a tkáně pocítily nedostatek kyslíku
- srdce rychleji pracovalo
- člověk onemocněl nebo dokonce náhle zemřel
Víte, že v Pardubickém kraji je každým rokem nově zjištěno nádorové onemocnění plic u více než 250 lidí? U nekuřáka je toto onemocnění diagnostikováno zřídka.