Co je to Ajurvéda?

cm svoboda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tisíce let předtím než současná, moderní medicína poskytla vědecké důkazy o spojení mysli a těla, mudrci z Indie postupně popsali celostní systém; Ajurvédu, která je i nadále jedním z nejdokonalejších a nejsilnějších zdravotních systémů. Ajurvéda je více jen než pouhý systém léčby nemocí, je to věda o životě (Ayur = život, Veda = věda nebo vědění). Nabízí moudrosti a znalosti o těle a vědomí, aby pomohla lidem zůstat dlouho živí, zdraví a uvědomili svůj plný lidský potenciál.

Komplexní zdraví závisí na rozvíjení našeho vědomí a těla, a hlavně na jejich vzájemné harmonii a rovnováze. Tento proces není tak složitý, jak vypadá. Například: Meditace pomáhá vzhledem k tomu, že mysl a tělo jsou neoddělitelné, tělo je meditací přirozeně léčeno. V mediačním stavu s klidným, pomalým tempem srdce a dechem, vaše tělo snižuje tvorbu stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin, a naopak zvyšujete produkci neurotransmiterů (včetně serotoninu, dopaminu, oxytocinu a endorfinu), které zvyšují pohodu. Meditace je jen jedním z nejmocnějších nástrojů, které dávní ajurvédští lékaři předepisovali pro dosažení rovnováhy a pro léčení mysli a těla.

Ajurvéda nabízí mnoho dalších postupů pro rozšíření sebereflexe a kultivování vrozeného stavu rovnováhy. Zde jsou některé nejdůležitější aspekty a návrhy ajurvédského přístupu, jak je aplikovat na vytvoření dokonalého zdraví ve vašem vlastním životě:

Ajurvéda

je přírodní síla, která mimo jiné využívá léčivé síly barev, vůní, květů, plodů, lodyh, listů, kůry, kořenů a oddenků bylin a rostlin, které zkoumala a ověřovala jejich účinky po tisíce let. Power of Ayurveda využívá veškeré sepsané moudrosti při sestavování a při výrobě svých doplňků stravy. Všechny Ajurvédské doplňky jsou čistě přírodní vhodné i pro vegany.

Ajurvéda

je pochopení unikátního a jedinečného spojení mysli a těla a jejich potřeb. Ajurvéda upřednostňuje individuální přírodní přístup k léčení těla a mysli.

Ajurvéda

je strava. Pestrá, čerstvá, kvalitní a chutná strava. Zde je několik základních doporučení ohledně konzumace:

  • Vždy se posaďte u jídla (nejezte před počítačem, televizorem nebo během jízdy).
  • Jezte v klidném prostředí, přátelské atmosféře a nikoliv, když jste naštvaný(á).
  • Nejezte, když nemáte hlad.
  • Jezte v mírném tempu ani rychle ani pomalu.
  • Preferujte čerstvé potraviny před polotovary a instantními jídly.
  • Vyvarujte se umělých ochucovadel.

Ajurvéda je péče o trávicí systém. Ajurvéda učí, že dobré zdraví závisí na naší schopnosti plně metabolizovat nutriční, emocionální a smyslovou informaci, kterou „konzumujeme“. Když je naše trávicí energie, známá jako agni (trávicí oheň), robustní, vytváříme zdravé tkáně, efektivně odstraňujeme odpadní produkty a vyrábíme jemnou esenci nazvanou ojas. Ojas, je zdroj naší vitality, je základem pro jasné vnímání, fyzickou sílu a imunitu. Na druhou stranu, pokud je naše agni oslabené, trávení je špatné a vede k akumulaci toxických reziduí známých jako ama. Vznik amy v mysli a v těle vede k obstrukcím v toku energie, informací, výživy a je základem všech onemocnění.

Ajurvéda je bohatý a klidný spánek. Ajurvéda má rytmy pro jídlo, pro bdění i pro spánek. Například člověk, který má nevyrovnanou dóši Pitta byl měl chodit spát před 22:00 hod.

Ajurvéda je žití v souladu s přírodou, se svou myslí a tělem. Zjednodušeně řečeno, zdravé celostní tělo je nastavené tak, že posílá jasné signály, které potřeba poslouchat. Jestliže Vám jídlo nevoní anebo nechutná, nesmí ho konzumovat.

Ajurvéda je cvičení: Nalaďte své tělo. Můžete zvolit jakékoliv cvičení, ale poslouchejte své tělo, bude vám říkat, jestli to cvičení (jóga, tai-chi, quigong, posilovna, běh, svižná chůze, …) je pro vás vhodné či nikoliv. Budete-li cítit radost z pohybu je to ono, jinak trpělivě hledejte dál. Pohyb je naší neoddělitelnou součástí, hýbejte se, jak nevíce to jde.

Ajurvéda je masáž. Proveďte každodenní (pravidelnou) olejovou masáž s herbalizovaným olejem, která vyvažuje a harmonizuje váš typ těla mysli a těla (viz předchozí články o dóšách). Nebo můžete vyhledat profesionální ajurvédskou masáž. Současně olejová lázeň pomáhá při detoxikaci celého těla.

Ajurvéda je „Take it easy“ volně řečeno: „zkuste to jednoduše“. Ajurvédský přístup je více zaměřen na vyrovnání se s nekonečnou organizační silou přírody než na to, aby se snažil přinutit věci jít vaší cestou. Tento princip je zakotven v zákoně nejmenšího úsilí. Když pozorujete přírodu, uvidíte, že tráva se nesnaží růst, prostě roste. Ptáci se nesnaží létat, prostě létají. Květy se nesnaží kvést, prostě kvetou. Příroda funguje bez námahy, bez strachu a spontánně. Promyslete tento přístup přírody a buďte zdraví.