Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Bilirubin vzniká rozpadem hemoglobinu a dostává se do krve – hovoříme, že je volný, nekonjugovaný, pak přechází se do jater a zde probíhá jeho konjugace s kyselinou glukonovou – hovoříme, že je vázaný, konjugovaný.
Podle toho, jak reaguje na tzv. Ehrlichovo činidlo, dále rozlišujeme zastarale na přímý – to je konjugovaný a nepřímý – to je nekonjugovaný.
Při nepřímé reakci se měří celkový plasmatický bilirubin. Jeho hodnota nemá přesáhnout 17umol/l, přímý pak nemá přesáhnout 7umol/l.
Zvýšené hodnoty přímého konjugovaného bilirubinu jsou všude tam, kde je blokáda odtoku žluči do střeva, ale také při blokádě v jaterní buňce samé.
Zvýšené hodnoty celkového, nekonjugovaného bilirubinu se objevují při nadměrném rozpadu hemoglobinu. Jaterní funkce jsou zatížené, může to být stav po prodělané infekci. K tomu aby se určila přesná souvislost, jsou nutné ještě další testy, např. vyšetření moče na bilirubin, transaminázy, krevní obraz, ev. ultrazvuk žlučníku atd.
Pro zlepšení funkcí jaterních můžeme v přírodní medicíně použít homeopatický preparát Hepeel tbl od firmy Heel 3 x l tbl, jde o tzv. antihomotoxikum.
Pro ochranu jater použijeme preparáty s antioxidačními účinky.Užívá se 1kapsle 3x denně a zapíjí se vodou v době jídla. Zvyšuje dodávku energie do jaterních buněk. Jedna z jeho hlavních účinných bylin je Ostropestřec mariánský.