Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Citrulin je po chemické stránce kyselina 2amino 5ureidopentaneová. Je součástí cyklu tvorby močoviny. L-Citrulin je ne-esenciální aminokyselina potřebná k proteinovým syntézám. Tato látka zvyšuje energii a stimuluje imunitní systém. Také pomáhá dostat z těla odpadní amoniak. Mezi jeho další účinky jsou uváděny tyto: zlepšuje hojení, zmírňuje únavu, zlepšuje prokrvení tkání a přesun energie do svalu. Zvyšuje odolnost svalu proti kyselině mléčné. Společně s argininem je součástí mnoha přípravků, které pomáhají zlepšit kvalitu sexuálního života.
Citrulin je přímo vstřebáván do krve a vytváří zde zásobu pro metabolickou přeměnu na L-arginin, a to stejnými fyziologickými účinky na cévy, jako v případě L-argininu. L-citrulin je z pohledu nástupu účinku vhodnějším a rychlejším zdrojem signálních molekul oxidu dusnatého. Zjednodušeně jej lze charakterizovat jako sytič prokrvení.
Pomáhá obnovovat zdroje okamžité energie (ATP) a díky tomu zvyšuje sílu při výkonu a oddaluje nástup pocitu únavy. V organismu se přeměňuje na arginin (stimulant NO) a malát, který je součástí Krebsova cyklu a napomáhá eliminovat kyselinu mléčnou ve svalech. Krebsův cyklus (také známý jako cyklus kyseliny citrónové) v podstatě zahrnuje sérii enzymatických reakcí, které transformují proteiny (ve formě jejich složek – aminokyselin), tuky (ve formě mastných kyselin) a sacharidy (uhlovodany, například glukóza) do přechodných substancí. Tyto meziprodukty pak přecházejí do dýchacího řetězce, kde podstupují další série reakcí – přijímáním a odevzdáváním elektronů dochází k produkci energie ve formě ATP (adenosin tri-fosfátu), CO2 a vody. Přítomnost dostatečného množství kyslíku uvnitř buněk je základem pro úspěch této celistvé procedury, jak termín „oxidace“ či „okysličování“ sám naznačuje.
Citrátový cyklus hraje klíčovou roli i v dalších metabolických dějích, jako je glukoneogeneze, transaminace, deaminace nebo lipogeneze. Některé reakce cyklu proto probíhají i v buňkách, které nemají aerobní metabolismus. L-citrulin je přímo vstřebáván do krve a vytváří zde zásobu pro metabolickou přeměnu na L-arginin, a to stejnými fyziologickými účinky na cévy, jako v případě L-argininu. L-citrulin je z pohledu nástupu účinku vhodnějším a rychlejším zdrojem signálních molekul oxidu dusnatého.