Čistý prášek čtyř druhů sušených hub (bez příměsí 100%)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých přípravcích se můžeme setkat s kombinací více složek – extraktů z léčivých hub. Přípravek Houbové Quarteto obsahuje lyofilizát (šetrně usušené houby mrazem s vyšší účinností) ze 4 účinných hub – a to sice shii-take (houževnatec jedlý, Lentinula edodes), korálovec ježatý (Hericium erinaceum), hnojník obecný (Coprinus comatus), reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum). Jak působí jednotlivé složky této směsi?

Shii-take

Shiitake Shii-take (houževnatec jedlý, Lentinula edodes) je zdrojem proteinů, draslíku a zinku. Obsahuje vitaminy B1 a B2 a vysoké množství vitamínu D. Shii-take posiluje imunitu a působí preventivně proti různým druhům infekcí (virovým, bakteriálním, plísňovým i parazitálním infekčním onemocnění).

Korálovec ježatý

Korálovec ježatý Korálovec ježatý (Hericium erinaceum) obsahuje v sušině velké množství bílkovin. Obsahuje rovněž všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Z minerálních a stopových prvků obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen nebo fosfor. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladiny cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkce žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Rovněž pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév.

Hnojník obecný

Hnojník obecný Hnojník obecný (Coprinus comatus) je jedlá houba z čeledi pečárkovitých. Sbírají se pouze mladé nezčernalé plodnice a musí se zpracovat co nejdříve po sběru. Obecně se nedoporučuje kombinace alkoholických nápojů s konzumací hnojníků. V tradičním lidovém léčitelství se používá jako doplněk celkové léčby žaludečních potížích, chronickém zánětu trávicího ústrojí, chudokrevnosti, kožních nemocech, alergiích, zánětu močového měchýře.

Reishi

Reishi Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum) obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z minerálů a stopových prvků obsahuje železo, selen nebo poměrně vzácně v přírodě zastoupený prvek germánium. Rovněž obsahuje také výrazně některé vitamíny ze skupiny B. Dále pak několik druhů polysacharidů, které mají podobné působení jako polysacharidy beta-glukany, takže výrazně posilují nespecifickou imunitu. U některých z nich vědci zkoumají protinádorové působení. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny.