Cirhóza

cm jatra

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cirhóza je onemocnění jater, způsobené chronickým poškozováním jejich buněk. Normální jaterní tkáň je tak postupně nahrazována tkání vazivovou (fibrózní). Přežívající buňky se množí a vytvářejí regenerační uzlíky (tak jsou označovány ostrůvky žijících buněk, oddělených od sebe vazivem). Protože ovšem tyto uzlíky nemají dostatečné prokrvení, funkce jater se postupně zhoršuje. Jedna z nejdůležitějších funkcí jater je odstraňování toxických látek z organismu a zhoršení této funkce může mít velmi závažné důsledky.

Navíc potom deformace a fibróza vedou k portální hypertenzi, což je zvýšení krevního tlaku v žilách vedoucích krev ze střev a sleziny do jater. Toto rovněž může způsobit závažné komplikace. Příčin cirhózy je několik. Nejčastější z nich je alkoholismus. Dalšími jsou zánět jater neboli hepatitida nebo také (vzácnější) zánět a ucpání žlučovodů.

Záludností cirhózy je fakt, že se nemusí ohlašovat zjevnými příznaky, může se na ní přijít až při rutinním vyšetření. Pokud se symptomy objeví, jde o mírnou žloutenku, edém, duševní zmatenost či zvracení krve. Při klinickém vyšetření je cirhóza manifestována zvětšením jater a sleziny. Zvětšování prsou a ztráta tělesného ochlupení mužů je v tomto případě považována za důsledek narušení rovnováhy pohlavních hormonů v důsledku jaterního selhání způsobeného právě cirhózou.

K nejzávažnějším komplikacím patří ascites neboli hromadění volné tekutiny v dutině břišní. Rovněž velmi nebezpečný je vznik ezofageálních varixů (jícnových městků), které mohou prasknout a způsobit zvracení krve. Hromadění toxických látek může způsobit otravu mozkové tkáně, která se projevuje zmateností až kómatem. Komplikací je také hematom, primární karcinom jaterních buněk. Samotný cirhotický proces lze léčit prostřednictvím zpomalení základního onemocnění způsobujícího poškozování jaterních buněk – u alkoholiků zcela totální abstinence. Ascites lze zvládnout pomocí léčiv ze skupiny diuretik a omezení přijmu soli. Krvácející jícnové městky lze uzavřít vstříknutím sklerotizačního roztoku schopné zablokovat postižené žíly pomocí gastroskopu. Portální hypertenzi lze řešit chirurgicky.

Snížení toxických látek lze dosáhnout i úpravou jídelníčku snížením počtu bílkovin ve stravě či podáváním antibiotik snižujícím počet baktérií ve střevním traktu. Nejvážnější případy je nutno řešit transplantací jater.