Chraňte své oči

cm zena kvetiny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Důležité pro lidi pracující s počítači, řidiče, střední a starší populaci a především pro lidi s problémy zraku. Přetěžování očí přináší zrakovou únavu a s ní spojené potíže se zaostřováním a potřebu zesilování dioptrií. Je často provázena i podrážděním a pálením očí, slzením či naopak suchým okem, bolestmi hlavy a celkovou podrážděností.

Koncovými projevy přetěžování zraku a jeho nedostatečné výživy je degenerace zraku, šedý zákal, zelený zákal, šeroslepost, slepota.

Prvotní ochranou zraku je ochrana očí před přímým slunečním světlem, nepřesahování počtu „doporučených“ hodin strávených u počítače, zařazování přestávek při práci s počítačem, či při dlouhém sledování televize. Pro zrak je mnohem přátelštější LCD display než klasické monitory.

Pro správnou funkci zraku je třeba dodávat v potravě nejen dostatek vit. A, resp. beta-karotenu, jeho prekursoru, což je všeobecně známo, ale též dostatečné množství luteinu a zeaxantinu. Výsledky laboratorního šetření prokázaly, že lutein a zeaxantin pomáhají chránit sítnici před oxidačním poškozením. U luteinu pak dále bylo prokázáno i to, že zpomaluje rakovinné bujení, potlačuje progresi rakoviny prsu a zvyšuje imunitu. Zrak též posilují proantokyanidy obsažené v borůvkách a rutin obsažený např. v plodech bezu černého a černého rybízu.

Destruktivní procesy v celém organismu i destruktivní procesy v oční sítnici vedoucí ke zhoršování kvality zraku až k jeho ztrátě pomáhají zpomalit antioxidanty, jejichž blahodárný vliv pocítí celý organismus.

Těm šťastnějším, kteří mají více času než peněz, můžeme doporučit, aby si nasbírali borůvky, pěstovali měsíček lékařský a pravidelně pojídali jeho okvětní plátky a nezapomínali často jíst žlutý hrách, brokolici, fazole, kapustu, zelí a mrkev.

Alternativou pro ty, kteří nemají možnost optimálně se stravovat, nebo si chtějí být jisti, že potřebné látky pro oči svému tělu opravdu dodají, může být užívání přípravku, které napomáhají ochraně a regeneraci oční sítnice, posilují ostrost zraku, zlepšují periferní vidění a chrání sítnici před poškozením světlem.