Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Chondroitin sulfát je zástupcem malé skupiny látek, s kterými se můžete setkat jak v registrovaných lécích (volně prodejných i na recept), tak i ve formě doplňků stravy. Chondroitin sulfát je důležitý tím, že je nejvíce zastoupený ve strukturách mezi-buněčné hmoty (proteoglykanech) chrupavky. Chrupavka je pojivová tkáň v našem těle, která slouží ke zpevňování okolních tkání. Je součástí pohybového aparátu, například pokrývá hlavice v kloubech a podobně. Je velmi tuhá, ale i současně poměrně pružná a schopná vyrovnávat otřesy, kterým je naše pohybové ústrojí v každodenním životě vystaveno.
Chondroitin sulfát je polysacharid, chemicky řazený mezi glykosaminoglykany. Má silný záporný náboj a tím pomáhá osmoticky zadržovat vodu, čímž dává chrupavce pružnost. Kromě chrupavky tuto látku najdeme v ostatních pojivových tkáních. Průmyslově se získává extrakcí hovězí či vepřové chrupavky.
V doplňcích stravy se často vyskytuje současně s glukosaminem sultfátem, se kterým ji pojí i podobný princip působení. Jeho hlavní oblast použití je při bolestech a zánětu, která doprovází artrózu kloubů. Artróza, přesněji označovaná jako osteoporóza, je vlastně řada metabolických změn vedoucích ke zhoršení kvality chrupavky. Při této nemoci se kolagenní síť stává následkem patologické produkce jiných typů kolagenu méně odolnou a pevnou vůči působení proteolytických enzymů. Mezi-buněčná hmota chrupavky je tvořena protepoglykanem agrakanem stlačeným v okolní síti kolagenních vláken. Při osteoporóze dojde k úbytku agrekanu, zvyšuje se obsah vody v ostatních proteoglykanech, chrupavka se stává měkčí a méně odolnou k tlaku a silám, které vznikají při pohybu kloubních ploch.
Při užívání chondroitin sulfátu je důležité si uvědomit, že její účinek nastupuje postupně a projeví se až po čtyřech až šesti týdnech užívání. Po vysazení její účinek postupně přetrvává, takže je možné si dát dvou až tříměsíční přestávku při užívání chondroitinu. Pokud dochází ke ztrátě kloubní chrupavky, je třeba ho užívat i dlouhodobě. Tím, že zlepšuje postupně kloubní pohyblivost, pomáhá i snižovat spotřebu analgetik proti bolesti užívaných při artróze (a tím snižuje i riziko nežádoucích účinků těchto léků). Doporučená denní dávka je celkem 800 mg, je možné ji zvýšit v počátcích užívání na dvojnásobek, tedy celkem 1600 mg denně. Pokud bychom takovou dávku chtěli užívat v doplňcích stravy, je třeba si vybrat doplněk stravy, který obsahuje pouze chondroitin sulfát, abychom neužívali vyšší množství ostatních složek ve vybraném přípravku, jinak je třeba u konkrétního přípravku dodržet dávkování doporučené výrobcem.
Společně s již zmíněným glukosaminem sulfátem patří do skupiny látek, které jsou známy pod anglickou zkratkou SYSADOA, což česky znamená symptomaticky (tj. mírnící příznaky) působící léky při artróze. Tyto látky zvyšují syntézu mezi-buněčné hmoty chrupavky, inhibující její degradaci a mají protizánětlivý efekt.
K nežádoucím účinkům, které jsou mírné, patří lehké žaludeční potíže a vzácně vyrážky. Chondroitin sulfát by bez předchozí porady s lékařem neměli užívat pacienti léčící se na poruchu krevní srážlivosti a tedy užívající Warfarin.