Chodidla jako vnitřní hlas zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celé tělo je pokryto akupresurními drahami a body. Ucelenou mapu jednotlivých vnitřních orgánů a dalších částí těla najdeme také na ploskách nohou. Jimi se zabývá reflexní terapie. Tato metoda může pomoci odhalit různé zdravotní problémy dříve, než se dostanou do chronického stadia.

Tím, že jsou speciální masáží aktivovány určité oblasti chodidel, může také dojít ke zlepšení stavu již rozběhnutého onemocnění. Reflexní terapie nohou mírní stres a napětí v celém těle. Tyto faktory bývají ostatně častou příčinou mnoha onemocnění. Když se prokrví chodidla, dojde k úlevě v celém organismu. Rozproudí se energie, celá bytost se dostane do harmonie a lepší nálady. Výsledkem je většinou zlepšení detoxikačního procesu, krevního oběhu a nervového systému. V literatuře se uvádí, že každé chodidlo má víc než sedm tisíc nervových zakončení.

Disharmonie v játrech

Palec u nohy je důležitým „bodem“, přes který lze uvolnit stres v organismu, dostat se zpět do duševní rovnováhy a harmonie. Zkuste tento prst nejdříve pár minut ohýbat v prvním článku od nehtu, a pak s ním kroutit a ohýbat i druhý článek (kloub) blíže k chodidlu. Někteří lidé toto cvičení provádějí, když cítí, že u nich začíná rýma a nachlazení. Palec totiž „zastupuje“ oblast hlavy a krku. Proto má také tak blahodárný vliv na zklidnění psychiky a uvolnění napětí kolem krku, které souvisí s přemírou stresů. Nejprve se zaměřte na pravý palec, a pak na levý. Pravá polovina těla se připisuje „akutním chorobám“ a levá „chronickým“. Proto není nic výjimečného, když vás při reflexní masáži bolí jen jedno chodidlo a druhé ani moc ne.

Palce u nohy jsou také důležitým signálem jater a jaterních nemocí. Meridián jater má zakončení právě u palce. Máte-li například v tomto prstě snížený cit, na nehtu se vytváří plíseň či na kůži mozoly, otlaky, pokožka se jinak zabarvuje, nebo si dokonce nesete nějaký defekt z dřívějších zranění, měl by to pro vás být především signál: „Pozor na játra!“ Tyto příznaky bývají někdy doprovázeny častými silnými bolestmi hlavy, které mohou časem přecházet až do migrén. Nejlépe si prospějete tak, že se v první řadě zaměříte na ozdravení svých jater. Známkou toho, jak se vám léčba daří, budou změny defektu v oblasti palce a snižování počtu záchvatů bolestí hlavy. Celkově byste se pak měli cítit mnohem lépe a svěžeji. Možná jste si na jaterní únavu moc zvykli a považujete ji za běžnou součást svého života. Po správné fyzické a duševní „léčbě“ tomu ale tak být nemusí!

Oslabené ledviny

Další důležitou a na omak velmi citlivou oblastí bývá zóna ledvin. Oteklé kotníky většinou také doprovázené specifickou bolestí na vnitřní straně nožní klenby často upozorňují na oslabenou funkci ledvin. Tohoto stavu si můžete nejlépe povšimnout, žijete-li v dlouhodobém stresu, jste přepracovaní, necítíte se psychicky dobře apod.

Tělo vám tak říká: „Chci si odpočinout a relaxovat.“ Velmi často se proto stává, že při relaxačních technikách či sportu, kdy má váš organismus možnost se od-stresovat a uvolnit, se stav upraví a nohy přestanou „zlobit“. Tento jev je také velmi zřetelný při kraniosakrální terapii. Otoky kotníků jakoby zázrakem mizí.

Ledviny jsou podle tradiční čínské medicíny považovány za orgán vnitřní síly a dlouhověkosti. Symbolizují partnerské vztahy (máte-li tuto oblast svého života v disharmonii, projeví se zákonitě též na zdravé funkci vašich ledvin), strachy a stresy. Budoucí rodiče by prý měli tak dva roky před plánovaným početím dítěte své ledviny čistit a harmonizovat.

Uvolnění stresu

Všeobecně velmi citlivým místem na ploskách nohou bývá tzv. solar plexus. Nachází se zhruba uprostřed pod ohybem kloubů prstů u nohy, tedy asi v jedné třetině chodidla. Ohnete-li všechny prsty nejprve směrem k nártu a hned poté směrem k patě, měli byste ve středu nahmatat malý ďolíček. Toto místo bývá velmi citlivé, hlavně prožíváte-li stresy a shony. Budete-li bod solaru plexus několik sekund mačkat, bolest by měla ustoupit. Je-li hodně citlivý, masírujte jej nejprve jemně a až později přitlačte. Toto cvičení slouží k obnově vnitřní rovnováhy a pomáhá „upustit“ přebytečnou energii z těla. Měli byste se cítit uvolněněji.

V současné době je na trhu mnoho knih a dalších materiálů, z nichž můžete velmi podrobně zjistit, který bolavý bod či místo na noze je přičítáno jaké nemoci.

Souvislosti s psychikou

Z chodidel lze kromě zdravotních problémů vyčíst i vnitřní rozpoložení. Například zhrublá kůže na vnější straně palce u nohy či na kloubu hned pod nehtem se přičítá tvrdohlavosti. Ztvrdlá kůže na malíkové straně (pod malíčkem) zase člověku, který má na svých ramenou přespříliš naloženo. Popraskané paty mohou vypovídat o nevhodné životosprávě, přílišném životním shonu, kdy není čas, chuť či chybí vědomosti a cit se o své tělo podle jeho potřeb optimálně starat atd. Může však třeba stačit studená zima a tělo jen potřebuje doplnit oleje ve stravě. Nemusí jít o „velké změny“.

Máte-li někde na chodidle puchýřek, kuří oko, bradavice či jiný defekt, zjistěte si nejprve, který vnitřní orgán zasahuje. Jde totiž o velmi důležitou informaci, jak své tělo správně a efektivně uzdravit. Navíc tato „vada na kráse“ může mít důležitý akupresurní (léčivý) vliv na oslabený orgán. Až poté by měla přijít na řadu fyzická léčba, o tom v dalším článku.

Celková nabídka přípravků na péči o nohy.