Cesta patologického procesu

cm doktor zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léčím se na vysoký tlak krve a užívám na to léky. Mohu tyto léky nahradit přírodními prostředky?

 

Vybral jsem tuto větu jako ukázku, jako reprezentativní vzorek častých dotazů, které přicházejí do naší poradny.

 

Pacient použil termín “léčím se”. To tedy znamená, že má zdravotní problém, navštěvuje svého lékaře a on mu předepsal léky. Proč chce tedy pacient ordinované léky nahradit přírodními prostředky?

 

Znamená to snad, že s léčbou není spokojen? Sice se léčí, ale problém stále přetrvává, jeho léčení nevede k vyléčení. Zastaví se pouze na udržování přijatelného stavu. A pacient se bojí, že mu jeho chemické léky budou časem způsobovat další nemoci. Proto hledá jiná řešení.

 

Nedávno jsem slyšel v rozhlase rozhovor, kde jen tak mimochodem jedna žena vyprávěla o svých problémech a řekla: “Víte, mně se rozpadají kosti z léků, které užívám na astma… A s tímto faktem se smířila, bere to jako nutné zlo své léčby astmatu.

 

Jak máme tedy pacientovi pomoci přes internet?

Máme mu prostě doporučit nějaký přírodní preparát? To je snadné. Jenže za nějaký čas to dopadne stejně, jen s tím rozdílem, že pacient napíše:

Léčím se na vysoký tlak krve a užívám na to léky a přírodní prostředky…

A zřejmě dodá, že to k vyléčení nevede.

 

Proč?

Léčení probíhá tak, že předepsané léčivo reaguje pouze na následek. Příčina vedoucí k patologii však pokračuje dále.

  • Co je příčinou vysokého tlaku krve?
  • Existuje nějaká anatomická podstata na srdci, na cévách, nějaká vada, kterou musí srdce překonávat s větším tlakem?
  • Je problém v tom, že se do stěny cévní ukládá cholesterol, tím se omezuje pružnost cévy, a tak srdce musí zvýšit tlak?
  • Pochází vysoký tlak z ledvin? Z poškození glomerulů?
  • Nebo z nadledvinek, které produkují větší měrou katecholaminy, které pak bičují srdce k vysokému tlaku?
  • A co jiné příčiny – pití kávy, kouření, nedostatek spánku a jiné “civilizační” stresy?

 

Každá příčina se bude léčit jinak. Operací, řešením zánětu, podporou imunity, dietou, pohybem, uklidněním, změnou zaměstnání, ukončením kouření atd.

 

Léčivo tedy může být indikováno na začátku léčení, aby lék zabránil progresi účinku vysokého tlaku a aby vysoký tlak nepoškodil ledviny, mozek apod., ale současně má být ošetřujícím lékařem popsána cesta patologie – a tato cesta se má narovnávat. Tak aby tělo dokázalo samostatně a správně fungovat bez léku. Jedině komplexním způsobem lze totiž dosáhnout efektu. Kdo se domnívá, že se léčí, a má přitom na mysli užívání léků, pravidelné kontroly tlaku a kontrolní návštěvy u svého lékaře, je na omylu. Tímto způsobem se nemůže k vyléčení dopracovat.

 

Pokud tento proces užívání léku, který není součástí komplexního procesu, probíhá dlouho, řádově několik let, pak dojde k závislosti na léku a jeho vysazení je pak dosti riskantní.

 

Když pacient splní podmínky a řeší svou patologickou cestu včas a komplexně, lze použít také přírodní prostředky, které mu dokáží přirozeněji pomáhat ve vyrovnání se s problémem, bez hrozby vedlejších účinků.

 

Závěr: Proces označený prohlášením “léčím se na vysoký tlak krve a užívám na to léky” není komplexní a nevede k vyléčení.

 

Zde jsem vybral téma vysokého tlaku, ale princip platí pro všechny nemoci.