Ceramidy

plet

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V reklamách na kosmetické přípravky se často setkáváme s informací, že obsahují ceramidy. O jaké látky se přesně jedná?

Ceramidy patří do skupiny lipidů složených ze sfingosinu a mastné kyseliny, vytvářejících v biologických systémech tzv. lipoidní dvojvrstvé, které tvoří podstatu všech biologických povrchových membrán. Lipidová dvojvrstva je základním stavebním prvkem membrán buněk a organel. Je to vlastně bariéra, která se účastní udržování homeostázy (stálost vnitřního prostředí) a brání samovolné difuzi molekul (pohybu z a do buňky).

Dá se tedy zjednodušeně říci, pokud dojde k nedostatků ceramidů v kůži, následek je zhoršení stavu epidermální bariéry, která má zásadní biologickou ochrannou funkci omezující a regulující průnik zevně působících látek a vlivů faktorů životního prostředí (např. UV záření), regulujících hydrataci kožního povrchu. Tato bariéra má za úkol nepřetržitě obnovovat strukturu pokožky. Porucha jejího fungování se může projevit ve vzniku kožních nemocí – atopické dermatitidy nebo psoriázy (lupénky). Včasná a pravidelná aplikace kosmetických přípravků obsahujících ceramidy zmírňuje možnost vzniku těchto nežádoucích kožních problémů. Nejedná se ale jen o riziko vzniku kožních nemocí, ale také o to, že celkově zabraňují stárnutí kůže. Komplex ceramidů pleť dlouhodobě hydratuje a regeneruje a při každodenním užívání se zvyšuje její pevnost. Navíc tím, že ceramidy posilují epidermální bariéru, pomáhají tím chránit pokožku před působením škodlivých faktorů z vnějšího prostředí, například škodliviny včetně negativně působících volných radikálů a mikroorganismů.

Pokud to máme celkově shrnout tak ceramidy (ať už ve formě krémů či sér nebo i tablet k vnitřnímu užívání) jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, zvyšují pevnost a pružnost pleti, pomáhají omezovat tvorbu vrásek, jsou vhodné pro denní i noční péči a také jak pro normální, tak pro smíšenou pleť.

Na závěr je dobré upozornit že užívání či používání přípravků s ceramidy pomáhá zabraňovat (nejen) stárnutí kůže, ale musí být spojeno se zdravým životním stylem.