Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Celulitida patří mezi strašáky mnoha žen a občas také nějakého muže. Pokud po pubertě překročí bránu dospělosti, už jim hrozí riziko, že se u nich obávaná celulitida objeví.
Jak ale vlastně vzniká?
Dochází při ní ke změnám podkožního (zejména tukového vaziva). V něm se zvětšují tukové buňky, které jsou tím pádem vytlačovány na povrch kůže, kde vytvářejí dolíčky a hrbolky. Tento stav je způsoben tím, že dochází k nedostatečné lymfatické cirkulaci v podkožních cévách. Pokud je cirkulace nedostatečná, dochází k jakémusi, řekněme lidově “ucpání” cév a začne se v mezibuněčném prostoru hromadit voda. Pak dochází k nepravidelnému naplňování tzv. tukových lalůčků, které jsou zdrojem problému.
U žen je to horší než u mužů proto, že mají jinak uspořádané podkožní buňky. Lépe se ukládají mezi kolagenovým podkožním vazivem, ale také se lépe vytlačují vytvářejí nerovnosti na kůži. Navíc se u žen vyskytuje celulitida v oblastech, kde mají tenčí kůži než muži – hýždě, stehna, břicho (matka Příroda tak ženy připravila na těhotenství).
Ovšem ale ne každá žena je na tom z hlediska rizika jejího vzniku stejně. Rozsah článku neumožňuje se věnovat tomuto tématu podrobněji, ale dá se zmínit alespoň několik hlavních faktorů. Roli hrají zejména genetické předpoklady a hladina ženských hormonů, estrogenů. Ty způsobují, že podkožní vazivo je více zeslabené a méně pružné. Zvyšují také ukládání tuků do podkožních tukových buněk a zadržují vodu v těle, což negativně ovlivňuje cirkulaci lymfy. Podobně negativně může působit užívání hormonální antikoncepce. Z dalších faktorů, které mohou přispět ke vzniku celulitidy lze uvést kouření, nedostatek pohybu, nepravidelný pitný režim nebo nevhodná skladba jídelníčku.
Způsobů, jak bojovat s celulitidou, je více. Kosmetická centra nabízejí metody jako radiofrekvence, karboxyterapie, lymfodrenáž nebo kavitace. K dispozici jsou přípravky z oblasti dermokosmetiky jako peelingy nebo krémy. Jako doplněk k těmto metodám, stejně jako formu prevence je možné užívat různé doplňky stravy. O některých z nich bych se zde rád zmínil (a také připomenul jejich další benefity pro naše zdraví).
Na prvním místě je třeba zmínit antioxidanty. Jejich hlavní funkcí je ochrana organismu proti volným radikálům, které mají nejen negativní vliv na stav kůže, ale oslabují také imunitu, ničí klouby a v neposlední řadě zvyšují riziko vzniku rakoviny. K nejvýznamnějším antioxidantům patří beta karoten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další. Odborníci zmiňují, že antioxidanty (samozřejmě i ty v ovoci a zelenině) mohou zpomalit nástup celulitidy. Také dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti.
Z dalších vitamínů je doporučována kyselina listová (B9) nebo pyridoxin (B6). U kyseliny listové je to proto, že estrogeny “spalují” tento vitamín. V případě pyridoxinu to také souvisí s estrogeny, protože tyto hormony působí oproti tomuto vitamínu (tzv. antagonisté). Pyridoxin je důležitý při udržování rovnováhy sodíku a draslíku, čímž reguluje tělní tekutiny. Tím zmenšuje riziko vzniku otoků a také celulitidy.
Další důležitou látkou je kolagen. Je to, odborně řečeno skleroprotein, extracelulární (mimobuněčná), ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech bílkovin v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou mezibuněčné hmoty. Jeho význam spočívá v tom, že posiluje vlasy, nehty a kůži. Rovněž podporuje regeneraci a vyživování chrupavky, vaziva a zlepšuje promazávání kloubů. Je také důležitý pro zdraví pokožky, pojivové tkáně a pohybového aparátu, podporuje regeneraci a samozřejmě pomáhá při celulitidě.
V některých případech jsou jako doplněk celkové léčby doporučované i některé léčivé rostliny, například echinacea (třapatka neboli rudbekie, latinsky Echinacea purpurea) z důvodů toho, že posiluje lymfatický systém.
K dalším patří Gotu kola (pupečník asijský, Centella asiatica). Jedná se o bahenní rostlinu, která je oblíbená v tradiční asijské medicíně, zejména indické ajurvédě. Z obsažených látek patří k hlavním flavonoidy, triterpenické glykosidy a jejich soli. Pupečník je rovněž bohatý na minerální látky, a to zejména vápník, draslík a hořčík. Důležité je, že přispívá mimo jiné k pružnosti kůže, což je u celulitidy důležité. Vhodné je také, že zvyšuje prokrvenost a napnutí pokožky. To je dáno obsahem saponinů, které pozitivně ovlivňují stav kolagenu v pojivové tkáni.
Roli mohou hrát i tzv. peptidové hormony. Tyto (a podobné neuro-peptidy) regulují většinu procesů v našem těle. Ty stimulují buněčné systémy, k nimž patří také kolagen. Nedostatek kolagenu sehrává negativní roli při vzniku celulitidy. Tyto hormony se vyskytují v řadě kosmetických přípravků.
Specifickou přírodní látkou je zelený jíl. Jedná se o hydratovaný křemičitan hlinitý. Obsahuje také velké množství minerálních látek (např. křemík, vápník, železo, hořčík, draslík atd.). Je bez chuti a zápachu. Má výrazné čistící schopnosti a remineralizační schopnosti. Používá se při léčbě různých kožních nemocí, mj. celulitidy a dalších (například akné, dermatitida, růžovka, celulitida, strie). Má však jednu nevýhodu. Je vhodný pouze pro mastnou nebo problematickou pleť, protože hodně vysušuje.
Z přírodních olejů je možné uvést marulový olej, který přispívá k regeneraci pokožky a udržuje ji v dobrém stavu. Je vhodný v preventivní péči o problematickou pleť i namáhanou nebo zralou pokožku (sklon k akné, celulitidě, jizvy, strie, stařecká kůže, tvrdá kůže), kdy se projeví jeho antioxidační, hydratační a antiseptické vlastnosti.
V úvahu by podle přírodního léčitelství také mohly připadat čaje či doplňky stravy, které obsahují léčivé rostliny, které přispívají k vylučování vody z těle. Z těchto rostlin je možné například zmínit kopřivu, jalovec nebo petržel.
Důležitá je také prevence. Je důležité mít dostatek pohybu, nekouřit, zvážit po poradě s doktorem užívání hormonální antikoncepce, mít vhodné složení jídelníčku a pít dostatek správných tekutin, nejlépe čisté vody (minimálně dva litry denně). Vhodně je také zvolit takové cvičení, které zvýší cirkulaci lymfy v těle.