Celulitida a masáže

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

O celulitidě již bylo napsáno mnohé, a to také přímo na tomto serveru. Takže doplním jen několik dalších postřehů. Někteří odborníci považují celulitidu za novodobou civilizační nemoc, jiní však poukazují na to, že již středověké malby odhalují u dam „pomerančovou“ kůži. Tenkrát ovšem trocha (tedy větší trocha) podkožního tuku nebyla rozhodně na závadu, spíše naopak.

Původ celulitidy je třeba v tehdejší době tedy hledat především v této souvislosti – protože nadváha celulitidě napomáhá.

A jak je to dnes?

Není pochyb o tom, že jde o degenerativní proces cévní vrstvy, kdy tato je stlačena (snížena) – je často vytlačována směrem nahoru právě tukovou vrstvou. Některé cévy se však přeměňují na vazivo a vznikají tak jakési vazivové úchyty, které místy vtahují kůži shora dovnitř a vzniká hrbolatý povrch. Celulitida postihuje hlavně stehna, hýždě, boky, ale i břicho nebo zadní část paží. Důležité je si uvědomit, že 80% osob postižených celulitidou si nese sklon k tomuto onemocnění již v genech, kdy člověk má snížené schopnosti pojivové tkáně už vrozené. Proto bývá celulitida často spojena s křečovými žilami!

Pochopitelně, že na celulitidu má vliv celkový životní styl, jak již bylo mnohokrát zdůrazněno. Ten její rozvoj umožní nebo neumožní. Ženy si např. často neuvědomí, že zejména hormonální antikoncepce a substituční hormonální léčba v období klimakteria mají na rozvoj celulitidy zásadní vliv, protože „hra“ s lidskými pohlavními hormony (v tomto případě estrogeny) není vůbec bezpečná a neškodná. To jen současná „klasická medicína“ ji takto představuje a farmaceutický průmysl i média jí v tom vydatně pomáhají. Proto doporučuji zejména v období klimakteria použití estrogenů pečlivě zvážit – stojí určitě za to vyzkoušet přírodní alternativy, které nepřinášejí žádná rizika.

Nadměrnou hladinu estrogenu se můžete naopak pokusit snížit sójovým lecitinem – kdy zvláště vhodný je přípravek současně obsahující vit. E ( lecitin + E). Je nemožné v této souvislosti nezmínit proti celulitidě velmi dobře působící „spalovač tuků“ L-karnitin (řadu jeho variant naleznete v sekci hubnutí). A ještě jedna diskrétní poznámka – speciálně pro dámy: celulitida může souviset i s případným nedostatkem vašeho sexuálního vyžití!

Ačkoliv celulitida je onemocněním spouštěným celkovým životním stylem, jedna velmi jednoduchá metoda zůstává při její léčbě stále nezbytná – masáže. Můžete je provádět jednoduše doma (minimálně jedenkrát, lépe dvakrát denně): např. obejmete nohu nad kolenem dlaněmi a posunujete dlaně přes postiženou tkáň stehna směrem nahoru, tedy k srdci. Noha by přitom měla být uvolněná, tedy o něco opřená (např. v koupelně o stoličku nebo okraj vany). Můžete použít i sisalové rukavice. Trošku ráznější masáží je masáž zaštipovací: nejlépe za použití speciálního krému či gelu se na postižených místech kousek po kousku štípete do kůže, abyste co nejvíce narušili hrbolatou strukturu. Pokožka se prokrví a zčervená. Účinnou metodou je také použití vakua, což už ovšem doma nezvládnete a musíte vyhledat specializovaný salón.

Součástí léčby je však každopádně trpělivost a vyrovnání se se skutečností, že boj s celulitidou trvá celý život. Nezapomeňte na vitamínovou suplementaci – jako protiváhu estrogenů můžete použít právě již výše zmiňovaný vitamín E, dále vitamín C a vitamínovou řadu B.