Čas dovolených je tu!

cm leto

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto je tu a s ním se blíží prázdniny, tábory a rodinné dovolené. Léto je také ideálním časem k nabírání cenné energie, z níž pak můžeme čerpat v sychravých dnech podzimu a zimy. Je dobou blahodárného nicnedělání a odpočinku u vody, ochutnávání exotických jídel i výpěstků ze zahrádky. Je to i čas náročnější logistiky (kam s dětmi) a stresů (zvládnout práci, domácnost a zabalit na dovolenou)


Bacha na klíště

Pokud se v létě pohybujete hodně v přírodě, dejte si pozor na klíšťata. Kromě dlouhých rukávů a nohavic je fajn vybavit se také repelenty a hlavně pravidelně sebe i ostatní členy rodiny prohlížet. Dnes naštěstí existují také přírodní doplňky stravy, které umějí tělu s bakteriemi či viry, které nepříjemní roztoči a krev sající hmyz přenáší, výrazně pomoci.

Než vyrazíme

Ačkoliv má být léto časem odpočinku, pro mnoho rodičů je dobou poměrně stresující: musí zajistit, aby mělo dítě po celé dva měsíce atraktivní program, zabezpečit domácí mazlíčky a před odjezdem na dovolenou vše nachystat a zabalit. Připravit se na to, že s partnerem a dětmi budu trávit 24 hodin denně. A to dá někdy pořádně zabrat… Přírodními doplňky stravy, ale také třeba vitamíny, si můžeme od stresu rovněž ulevit. Například vitamin B6 výrazně přispívá ke snížení únavy a vyčerpání, což oceníme jak před dovolenou, tak i po návratu do práce, kde nás po volnu téměř vždy přivítá přeplněná emailová schránka.

(Ne)zdravé sluníčko?

Slunce je pro nás velmi důležité, dodává nám vitamin D, ale také zvyšuje hladinu serotoninu, tedy hormonu štěstí. Jemně opálená pokožka působí svěže a zdravě, ale nic se nesmí přehánět. Nepodceňujte ani svůj fototyp – pokud jste světlý typ, chraňte se i cestou do práce či během procházky. Přípravků s ochranným faktorem je dnes k dostání bezpočet – lze se také svěřit do rukou přírody – například olej z mrkvových semen má ochranný faktor až SPF 40.

Zahraniční dovolené

Řada z nás si léto nedovede představit bez rodinné dovolené u moře. Sluncem provoněné pláže, šumění moře, koupání, opalování a západy slunce. Vždy se ale vyplatí naslouchat radám delegátů a neriskovat ochutnávky místní kuchyně v pouličních bufetech či testovat kvalitu vody především v exotických destinacích. Na všechny cesty – blízké i ty vzdálenější – je tedy dobré přibalit si s sebou také vhodný doplněk stravy, který přispívá ke správné funkci střev. Přírodní doplňky stravy s laktobacily můžeme volit jak ve formě kapek, tak tablet, pro děti existují i sirupy. Přece jen je lepší užívat si půvabů daného místa, než trávit dovolenou v křečích na toaletě nebo v horším případě v místní nemocnici.