Candida albicans neboli kvasinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Candida albicans je přirozenou součástí těla, ovšem pokud je vnitřní flóra organismu v nerovnováze, začne se nekontrolovatelně množit a způsobí infekci – kandidózu. Dostat ji ven z těla je velký problém. Tato kvasinka se nachází ve střevech, pohlavním ústrojí, ústech, jícnu a krku. Za normálního stavu je organismus schopen její množství kontrolovat. Přemnožení způsobuje oslabený imunitní systém, užívání antikoncepčních pilulek, antibiotik, stres, špatná výživa, nadměrné množství cukru, alkoholu, léků a drog.

Jakmile se kvasinky jednou v organismu usadí, je těžké se jich zbavit. Kandidou může být postiženo celé tělo. Příznaků je mnoho, a proto je třeba provést vyšetření, které vyloučí jiné onemocnění, které s candidou nemusí mít nic společného. Vyšetření sestává z laboratorního testů stolice, moči, vzorku z úst, kůže, nehtů, vlasů a krevních testů.

Příznaky
Bílý, sýr-ovitý výtok z pohlavních orgánů, svědění, opakující se záněty dělohy a záněty močového měchýře, poruchy menstruace, menstruační křeče. Povleklý jazyk. Velká únava nezjištěných příčin, silná chuť na cukr nebo pečivo. Šupinaté ekzémy, svědění pokožky, plísňová onemocnění kůže a nehtů, padání vlasů, lupy, lupénka. Zápach z úst, tvorba aftů, potíže při polykání, nadýmání, průjmy nebo naopak zácpy, pálení a svědění konečníku, nevolnost. Točení hlavy, závratě, bolest svalů i při malé aktivitě. Zduřelé uzliny, nízký či vysoký krevní tlak, změny nálad, apatie.

Léčba
Léčba sestává v nasazení proti-kvasinkových přípravků a léků a proti kvasinkové dietě. Důležité je všechny léky, dietu a další opatření dodržovat současně. Jde většinou o tabletky, tekutinu nebo gel s nystatinem, často se používá Diflucan a další léky proti kvasinkám v orgánech, které určí lékař. Dále se užívá lactobacilus acidophilus, bílé jogurty s živou mikroflórou, echinacea, česnek, vitamin C, vitamin E, panthenol, calcium, hořčík – na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Ručníky a spodní prádlo je třeba vyvářet na 95 stupňů. Důležitý je pitný režim (2 – 3 litry tekutin). Když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu a to hlavně v prvních dnech léčby. Proto je třeba pečlivě dodržovat pitný režim tak, aby se mrtvé kvasinky rychle z těla vyplavovaly. Doporučuje se čaj lapacho. Při léčbě měňte každý týden zubní kartáček a přes noc ho namáčejte do roztoku s proti-kvasinkovým přípravkem. Před samotnou léčbou navštivte zubního lékaře, který vám opraví chrup. Je to důležité, protože kvasinky mohou přežívat například v děravém zubu.

Proti-kvasinková dieta
Dieta spočívá především ve vyloučení dvou věcí – cukru a bílé mouky. Prvních 14 dnů (což je doba, po kterou se většinou užívají zmiňované léky) se jídelníček skládá pouze z libového masa, nejlépe kuřecího a rybího, mléčných výrobků a zeleniny. Abyste příliš neztratili na váze, snažte se do těla dostat několik lžiček panenského olivového oleje denně a hrst lískových oříšků, slunečnicových a dýňových semínek. Jezte hodně zeleniny a zeleninových salátů, hlavně kysané zelí, cibuli, pórek, ředkev, česnek, křen. Denně snězte co nejvíce bílého přírodního jogurtu, podmáslí, kefíru.

Po 14 dnech postupně zařazujte do jídelníčku ovoce (hlavně citrusy, kyselá jablka a hrušky, nejsou vhodné příliš sladké druhy – banán, hrozny), dále celozrnné pečivo, jáhly, pohanku, brambory, celozrnnou rýži. Povoleny jsou za studena lisované a nerafinované čisté margaríny, rostlinné oleje, mléčný cukr, umělá sladidla. Ze stravy se musí vyloučit bílá mouka, cukr a výrobky, ve kterých je obsažen (cukrovinky, sušené ovoce, sušenky, instantní kakao atd.). Omezte sůl, černou kávu, kořeňte bylinkami. Nejezte konzervovanou zeleninu, kečup přislazený cukrem, sójovou omáčku přislazenou cukrem, alkoholické nápoje, instantní a všechny slazené čaje, limonády. Omezte „éčka v potravě“. Dieta většinou trvá od 3 do 6 měsíců.