Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Rezavec šikmý (většinou je používán ruský lidový název Čaga), latinsky Inonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby, konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Jedná se o skvělý adaptogen využívaný v tradičním ruském léčitelství.
Kde ho najdeme?
Je to víceletá dřevokazná houba a patří do čeledi kožovkovitých. Má černý povrch a hnědavé zbarvení na řezu. Je možné ji přehlédnout, často splývá s kmenem stromu na první pohled. Nejvíce roste v Rusku, zejména na Sibiři. Zde je domovem, ale najdeme ji i mimo Rusko. U nás se s ním můžete setkat vzácně. Plodnice dorůstá velikosti od 30 do 50 cm, váží až 3 kg a roste až 10 let.
Živí se šťávami hostitele. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Nejčastěji ho můžeme najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě rezavec šikmý rostoucí na břízách.
Účinky čagy
Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Používá se v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupénky. Rovněž je uváděno její působení celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.
V současné době je tato cizopasná houba středem pozornosti vědců pro potencionální protirakovinné účinky (mělo by se to týkat některých obsažených látek jako jsou betulin či inotodiol). Extrakt z houby je zkoumán kvůli možnosti zastavit růst rakovinných buněk (k dispozici je například studie polských vědců z Ústavu lékařské biologie a Ústavu zemědělské medicíny v Lublinu pod vedením dr. Lemieszeka).
Co za látky houba obsahuje?
Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Tyto látky, jak je celkem dobře známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou jejich významnou skupinou jsou triterpeny. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.
Obsahuje řadu důležitých přírodních látek. Z minerálů můžeme jmenovat:
- křemík
- železo
- hliník
- vápník
- hořčík
- sodík
- zinek
- měď
- mangan
- draslík
Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny:
- B1 (thiamin)
- B2 (riboflavin)
- B5 (kyselina D pantothenová)
- B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová)
- D3 (cholekalciferol) nebo vitamin
- K1 (fylochinon).
Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve.
Vitamín B1 neboli thiamin
Je důležitý pro působení některých enzymů v našem metabolismu, kdy sehrává důležitou roli při štěpení cukrů (sacharidů) a škrobů (při tomto štěpení vzniká energie potřebná pro náš organismus). Neméně důležitý je pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.
Vitamin B2, riboflavin
Podobně jako již zmíněný thiamin, hraje důležitou roli v aktivitě některých enzymů v našem organismu. Tyto enzymy se podílejí na štěpení a využití sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin) nebo také na produkci energie uvnitř buněk. Pro naši pokožku je důležité, že tento vitamín umožňuje metabolismus a výživu kožních mazových a potních žláz (tzv. adnex). Tím přispívá k udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Kromě toho hraje důležitou roli při tvorbě krvinek a zárodečných buněk, příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy včetně mozku, účastní se tvorby nukleových kyselin a také příznivě ovlivňuje plodnost.
Kyselina pantotenová (vitamin B5)
Je součástí koenzymu A (zkratka CoA), který je nezbytný pro přeměnu cukrů, tuků a jiných látek v našem organismu. Tento koenzym hraje důležitou roli při využití ostatních vitamínů a funkci nervového systému a nadledvin či pro normální růst varlat. Rovněž příznivě působí při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie.
U kyseliny pantotenové, je důležité také její sůl. Calcium (někdy též kalcium) pantotenát (panthotenicum) je vápenatá sůl vitamínu B5 neboli kyseliny pantotenové. Tento vitamín se vyskytuje ve všech tkáních těla a jeho význam je důležitý. Tento vitamín hraje důležitou roli pro účinek řady enzymů, které se podílejí na metabolismu sacharidů a cukrů, produkci glukokortikoidů nebo pohlavních hormonů.
Vitamin B6, pyridoxin
Přesněji řečeno jeho sůl hydroxid pyridoxinu hraje důležitou roli v aktivitách mnoha enzymů, stejně jako jiné vitamíny ze skupiny B. Zúčastní se tak rozkladu a zužitkování bílkovin, cukrů a tuků z potravy, ale také uvolnění zásob cukrů v játrech a svalech a jejich přeměně na energii. Pyridoxin je také důležitý při tvorbě jiného vitaminu ze skupiny B, niacinu (B3). Je také nezbytný při tvorbě červených krvinek a protilátek a pro dobré trávení. Přispívá také k optimálnímu stavu kůže. Významně se také podílí na normální funkci centrálního nervového systému a různých hormonů. Jeho nedostatek může projevit některými kožními chorobami nebo u dospělých osob způsobit anémii.
Vitamin B9 neboli kyselina listová
Má význam při užívání v těhotenství. Důležitou roli hraje také v procesu krvetvorby a při vzniku nukleových kyselin. Dále se podílí na vzniku řady aminokyselin. V případě těhotenství její důležitost spočívá v tom, že u plodu pomáhá dělení buněk, podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech). Je to dáno tím, že aktivní forma kyseliny listové, etrahydrofolát, hraje důležitou roli při tvorbě nukleotidů.
Vitamin D3 (cholekalciferol)
Společně s parathyroidním hormonem (parathormonem), pomáhají regulovat hladinu vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Vitamin D3 je ovšem také důležitý pro funkci imunitního systému. V těle se naváže na specifický receptor. Tento receptor je přítomen ve všech buňkách imunitního systému, zejména v tzv. antigen prezentujících buňkách a T-lymfocytech. V případě přirozené (nespecifické) imunity vitamin D aktivuje změnu monocytů na makrofágy a blokuje uvolnění protizánětlivých cytokinů a chemokinů.
V případě druhé, adaptované (nespecifické) imunity je vitamin D důležitým a hlavním aktivátorem tohoto druhu imunitní odpovědi. Pokud nemáme dostatek vitamínu D, nedojde k aktivaci T-lymfocytů. Ty jsou významné, protože mají plní důležité imunitní funkce–například likvidují nádorové buňky nebo buňky napadené viry.
Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu učagovou, buničina, inodiol, betulin či melanin.
Jako zajímavost lze na závěr uvést, že z rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt, který se s oblibou používá na zvýšení obranyschopnosti organismu.