Brzy jsem pochopila, jaký je můj úkol na této planetě

main

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Eva vystudovala bakalářský a magisterský program ochrany veřejného zdraví na lékařské fakultě Ostravské univerzity a následně od roku 2006 profesně působila jako konzultantka v preventivní medicíně a jako koordinátorka screeningových programů (rakovina prsu, děložního čípku a střeva, neonatální screening) pro National Health Services (NHS) v Londýně ve Velké Británii. Je autororkou knihy Hravě o živé stravě, která se zabývá problematikou vhodnosti vitariánství a veganství u dětí, a jedná se o vůbec první českou publikaci na toto téma. Věnuje se také publikační činnosti (Bylinky Revue, Moje Meduňka, Sféra, Bio a Styl atd) a pořádá vzdělávací semináře, konference a workshopy.

Kdy se v životě cítila na dně a v čem musela překonat sama sebe?

Eva to je rychlík, dokáže dělat 12 věcí najednou. Pokud byste měli možnost strávit s ní jeden jediný den, dali by jste mi zcela jistě za pravdu. Maminka dvou dětí, která nezná slovo nuda.“Pro mne je to přirozené. Nemusím se do ničeho nutit, tlačit, přemáhat. Dělám jen to, co mi dává hlubší smysl a skrze sebe se snažím pomáhat ostatním lidem, kteří o to stojí.“Už jako studentka střední a později vysoké školy byla dosti tvrdohlavá. Vždy měla svůj osobitý názor, který se neslučoval s názory obecnými. Milovala zvířata, závodně jezdila na koních a vždy ráda pomáhala lidem. Asi proto jí bývalý švagr říkával „matka Tereza“.

Cesta do Austrálie a zase zpět

Austrálie Evu vždy fascinovala. Podvědomě cítila víc než jen obdiv ke krásám této země. V té době žila se svým manželem a dětmi v Londýně. Touhy a sny se změnily v realitu ve chvíli, kdy přišel její manžel s nápadem přestěhovat se do této přenádherné země. Slovo dalo slovo a za 8 měsíců se celá rodina ocitla na opačné straně zeměkoule.“Austrálie nás velmi inspirovala a uchvátila svou přírodou, čistotou a majestátností. Odnesla jsem si neuvěřitelné vzpomínky, a především krásně strávený čas téměř 4 let se svými dětmi a mužem.“

Pokud by měla shrnout v čem se liší životní styl Australanů, vše vyjádří slovem přirozenost. 

„Je přirozené se tam celoročně kvalitně stravovat (pokud tedy nenakupujete v supermarketech), přirozeně žít (pokud tedy nežijete někde ve městě a nemáte korporátní job). Jste stále venku na slunci (pokud chcete), nepotřebujete mnoho oblečení a bot  a život tam prostě tak nějak plyne. Nemusíte se moc snažit o to, žít zdravě. V naší republice je to přesně naopak. Musíte si dobře vybírat kvalitní stravu (zde si převážně pěstujeme, ale nejde to celoročně), v zimě je zde pro nás málo slunce a tak „utíkáme“ za teplem. Na druhou stranu tady v Evropě miluji historii, která na vás dýchá téměř všude a větší sofistikovanost lidí, která mi do jisté míry v Austrálii už chyběla.“

S Austrálií přišla také první kniha Hravě o živé stravě a projekt, který změnil její život.

Tenkrát, v roce 2014 bylo sice vitariánství v ČR trendem, ale většině rodičů chyběly informace. Nebyli si jistí, jak vitariánství pojmout se svými dětmi, aby jim neublížili. Denně dostávala Eva nespočet dotazů na toto téma, a tak se rozhodla. Sepsala všechny své zkušenosti jak osobní, tak z praxe do jedné publikace. A kniha byla na světě.“Rozhodnutí přišlo díky mému lucidnímu snu, který jsem měla v Austrálii a své určité potřebě se skrz knihu vyjádřit, inspirovat a případně motivovat všechny, kteří se tak jako my v té době vydali směrem veganství, vegetariánství či vitariánství.“Po ohromných odezvách na knihu Hravě o živé stravě si Eva uvědomila potřebu vlastní online prodejní platformy. Píše se rok 2015 a vzniká e-shop www.puravia.cz (původní název www.hrave-o-zive-strave.cz). Hlavní myšlenkou bylo a stále je „čistý život“. Ukázat lidem, že se dá žít jinak, zdravěji. V souladu s přírodou. Z původního jediného produktu tak vznikl jeden z nejvyhledávanějších e-shopů zaměřených na zdravý životní styl s více než 900 produkty. Dalším motivem pro vznik byl nedostatek opravdu kvalitních produktů na našem trhu. Často se stávalo, že to co v knize doporučila, nebylo možné u nás sehnat.

V čem se PURAVIA liší od ostatních e-shopů se stejným zaměřením.

Jak říká sama Eva, ve všem. PURAVIA není pouhý e-shop. Je to životní styl, cesta.  Pokud se rozhodnete jít touto čistou cestou, vrátí vám důvěru v sílu přírodní medicíny. Sami na svém těle brzy pocítíte pozitivní účinek čistých, tělu prospěšných doplňků stravy, namísto nefunkčních, tělu zatěžujících. Už žádná aditiva ani jiné chemické látky. Puravia = čistá cesta ke zdraví a spokojenosti. 

Kvalita a funkčnost produktů na prvním místě

Co se týče zdraví nedělají kompromisy. Pyšní se unikátní nabídkou, kterou jinde nenajdete. Přináší lidem ty nejlepší a nejkvalitnější značky ze všech koutů světa. Všechny nabízené produkty jsou osobně a pečlivě vybírány a testovány. Garantem kvality a čistoty je Institut funkční medicíny v čele s Evou Hájkovou.

Od založení e-shopu k vlastní značce PURAVIA LABS

Osud však Evě zamíchal kartami a po 13 letech v zahraničí se vrátila zpět do své rodné země. Po náhlé smrti maminky cítila, že jí rodina potřebuje. Vždy se řídila intuicí a ani v tento okamžik nemohla jinak. Přestože plánovala návrat na 2-3 roky, zůstala dodnes. Jak sama říká: “ Vidíte, člověk míní, život mění.“S dynamicky rozrůstajícím se e-shopem přicházely stále častěji nové a nové otázky týkající se možností výroby vlastní značky doplňků s označením tzv. „clean label“.“Chtěla jsem, aby ceny nabízených produktů byly příznivější a nemuseli jsme „dotovat“ dopravu, celní řízení a poplatky, o které se ceny musí vždy navyšovat.“Dalším cílem bylo podpořit české výrobce, farmáře, ingredience a laboratoře. Eva byla vždy přesvědčená, že kvalitu je možné vyrobit i tady u nás v ČR. Díky svým 15 letým klinickým zkušenostem měla a má ráda určité věci pod kontrolou. Díky založení této značky jí bylo umožněno vybírat konkrétní ingredience, znát přesné zdroje a původy, balit si doplňky do obalů (které jsou recyklovatelné a čisté) a tvořit si své vlastní receptury, o kterých ví, že fungují.

Na závěr jsem se musela zeptat, v čem tak úspěšná žena musela překonat sama sebe a zda má pro čtenářky návod, jak být šťastná, zdravá a spokojená.

„Nebát se a riskovat. A můj návod? Buďme sami sebou, autentičtí, upřímní především sami k sobě. Napojme se na naši duši a intuici, která nás nikdy nezklame. Nebojme se životních výzev a krizí, včetně nemocí, jen ty nás mohou posouvat na našich osobních a životních cestách. Pokud jsme v souladu sami se sebou, nehledáme štěstí nikde jinde, máme ho totiž v sobě. Jsme mnohem vyrovnanější, a proto i zdraví. Nejde to hned, je to dlouhá cesta. Každý jsme někde na této cestě a je to tak v naprostém pořádku. Já mám mnohé také před sebou a nehledám v žádném případě dokonalost, která neexistuje. Snažím se jednoduše být v harmonii sama se sebou a vést niterní rozhovory s mou duší a naslouchat jí. Pokud jsem v pohodě já, pak je větší předpoklad, že budou v pohodě i lidé kolem mě.“

Děkuji za rozhovor, Alena Jugová