O energetické kosmetice a zpomalení stárnutí (rozhovor s Marcelou Freiovou) 

Marcela Freiová rozhovor

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Za základ úspěchu pokládá každodenní energetickou hygienu. Zabývá se tématem stárnutí a praktikuje systém masážních technik pro tělo a tvář. Léčitelka a bývalá farmaceutka Marcela Freiová je v hloubi duše přesvědčena, že programy stárnutí je v moci nás, lidí, vypnout a vyrušit úplně. O člověku říká: „Naší podstatou je nesmrtelná Duše – dokonalá bytost -, která může změnit vše.“

Marcelo, Vy jste vystudovala farmacii. Jak se udál Váš přerod v léčitelku?

Studovat farmacii vlastně ani nebylo mé přání, nějak to vyplynulo vylučovací metodou. Ve škole jsem se dost natrápila, bylo to pro mě obtížné. Dokončila jsem ji spíš jen proto, že nejsem zvyklá něco vzdávat.

Pak následovalo pět let v lékárně. Nakonec jsem se naučila mít svou práci ráda a začala mě bavit, a to hlavně příprava léků. Má fantazie při vytváření léků, mastí a kosmetických přípravků neznala mezí. Byla jsem až otravná, protože jsem pak své výrobky někomu vnucovala. Na druhé straně bylo pro mě velmi obtížné komunikovat s pacienty. Bylo mi stále špatně a nikdo nevěděl proč. Byla jsem úplně zdravá a zároveň jsem neustále měla nejrůznější podivné příznaky. Dnes už vím, že jsem na sebe stahovala problémy pacientů, kteří se mi také velmi rádi se svými obtížemi svěřovali. Klasická medicína nevěděla, co se mohou a mně bylo čím dál hůře.

Až jsem se dostala k léčiteli. Byla jsem tehdy u něj snad pět hodin. Věřte, nevěřte, přišla jsem k někomu jako zavilá farmaceutka nepochybující o svém oboru a odcházela jako někdo, kdo si je jist, že vše je jinak. Něco se ve mě přecvaklo a já už se nikdy nevrátila. Jako bych čekala, až mi to někdo řekne. Trvalo ještě pár let, než jsem zjistila, že mohu léčit sama. Teď už jsem dost dlouho vděčná za to, že jsem se toho ve škole dost naučila a při mé současné práci mi to je opravdu k užitku.

V čem to spočívá energetická kosmetika a jak ji praktikujete?

Energetickou kosmetiku jsem vytvořila sama pro sebe. Měla jsem od výše jmenovaného léčitele zkušenost s působením energií na pleť. V Rusku je to prý běžná praxe. Tak jsem si řekla, že zkusím něco podobného vymyslet sama. Pomocí různých energií a symbolů kopíruji ženám známé kosmetické ošetření. Čištění pleti, bezdotyková energetická masáž a lifting a na konec “zklidňující maska”. Celý proces je víceméně bez dotyku a jde samozřejmě provádět na dálku. A je to příjemné. Není to ale omlazující metoda v pravém slova smyslu. Je to rozjasnění, osvěžení, zpevnění, lifting a jakoby omlazení na pár dní. Je to skvělé vylepšení před nějakou událostí, kdy chce člověk vypadat co nejlépe. Hodně dobré výsledky jsem měla s akné, s padáním vlasů, některými ekzémy a podobně. V těchto případech byl efekt často i trvalý.

Pokud by mělo docházet k trvalému omlazování, je třeba propojit pravidelnou aplikaci této metody s výše uvedenými technikami Koncepce Xany Bati nebo s něčím podobného charakteru. Tzn. před každým ošetřením procvičit tělo, posunout jeho obal pomocí masážních technik, navázat auto-masáží dekoltu, podpaží a tváře, a pak aplikovat energetické ošetření. Já vím, zní to velmi náročně, ale nechci slibovat zázraky na počkání.

Hodně se zabýváte také tématem stárnutí. Dá se stárnutí podle Vás zpomalit?

Zpomalit stárnutí lze určitě! A teď myslím pouze neinvazivní metody, proti kterým nic nemám, ale nejsem jejich fanouškem. Zcela však chápu ty, kdo se pod ohromným společenským tlakem snaží zastavit stárnutí botoxem, operacemi a dalšími metodami. Já jsem se kromě své kosmetiky pustila do obličejové jógy, ale tu už jsem víceméně opustila. Několik let denně praktikuji Koncepci Xany Bati, což je celý systém cvičení a řekněme masážních technik pro tělo i tvář. Dle Xany je nutné neoddělovat tvář od těla, důležité je držení těla i pohybové stereotypy. Je třeba pracovat s celým tělem i obličejem, s každým kousíčkem kůže, fascií, podkoží, svalů i vaziva. Bez této metody si už svůj život nedokáži představit a jsem moc ráda, že Xana mě považuje za svého ambasadora. Samozřejmě nejde jen o krásu, ale také o zdraví, pohyblivost a držení těla. Krásná, mladistvá tvář se snoubí s pružným a vzpřímeným tělem.

Já nějak v hloubi duše věřím, že stárnutí lze zcela zastavit. To už ale nepůjde pouze cvičením, ani masážemi či “zdravou” výživou. Podle mě je třeba zastavit a posléze vyrušit programy stárnutí. Programy, které se postupně aktivují, jako by v těle spaly a čekaly na své probuzení. Některé se spouštějí v předem určeném čase samy, některé reagují na vnější podněty, ať už na bázi informací, či řekněme na vlivy “toxické”. Informacemi rozumím různá tvrzení, která se neustále ze všech stran na člověka valí. Ať už z médií, reklam, medicíny či přesvědčení lidí v našem okolí. Neustále se omílají věty o tom, že v tomto či jiném věku se musí stát to, či ono. Oblíbené tvrzení lékařů: “Co chcete ve vašem věku?” Věk se přetřásá na každém kroku a s ním i potíže a zhoršení, která lze v té době nevyhnutelně očekávat. Už jenom to, že systém určil, kdy se člověk stává seniorem, a začíná pak s ním v tomto duchu jednat. Zdá se až nemožné, se tomu všemu postavit. Přesto věřím, že to jde a stále hledám cestu.

Největší inspirací je pro mě kniha mé dcery Kristýny, Nesmrtelný hrabě. Když ji čtu, vím, že to je něco jako návod. Snažím se číst mezi řádky a čekám, kdy to úplně docvakne.

Ano, k tomu jsem se chtěl také dostat. Vaše dcera Kristýna píše úspěšné romány, které jsou protkány duchovní moudrostí. Jak Vy sama vnímáte například člověka, jeho Duši a vůbec smysl života a samotného Boha?

Ano, Kristýniny knihy mě hodně ovlivnily, vlastně změnily můj pohled na vše, co mě obklopuje. Ona je mým učitelem, ona mi přinesla všechny chybějící prvky do mé neúplné skládačky. Nebylo jednoduché přijmout některé věci, začlenit je do hodnotového systému a do každodenního života. Trvalo to pár let. Celé roky jsem opakovala vše, co říkali jakoby všichni, kdo se zabývali řekněme nehmotným světem. Četla jsem a poslouchala a mnohé mi nesedělo, ale říkala jsem si, když to říkají všichni?

Teď se dívám na člověka jako na bytost, jejíž podstatou je nesmrtelná Duše pocházející z dob před “pádem planety”, která je Božího původu. Je to naše spojení s Otcem a jím stvořeným Univerzem. Tato dokonalá bytost vstupuje do pozemského bytí, dostává osud, fyzické tělo a mysl. Nesmím zapomenout na zdravý rozum a vůli, ty patří k Duši, a jsou samozřejmě součástí celé osobnosti. Ráda se po letech opět dívám do horoskopů a snažím se pochopit scénáře lidských příběhů. Často vídám příběhy propracované až nepochopitelně dokonalé, a to nejen v pozitivním slova smyslu, některé jsou jakoby jen lehce načrtnuté a “odfláknuté”. Neptejte se, proč to tak je? Nevím, ani karmou si nejsem zrovna jistá. Lidská bytost vstupuje do pozemského života a snaží se dělat v rámci svých možností, co může. Vše je, dle mého soudu, pevně dané tímto scénářem. Rodina, všechny dispozice, tělesná konstituce i kulisy, kde se vše odehrává. A zároveň Duše, ta dokonalá bytost, může změnit vše. Má takový potenciál. Chce se stát Božím světlem na Zemi. Proto se sem vrací, aby to dokázala. Na lidské bytosti pak záleží, zda dá své Duši prostor, zda jí bude naslouchat, a nakonec se nechá plně vést a přetrhá svá pouta. Tak vnímám “osvícení”.

A Bůh, to je pro mě téma natolik posvátné, natolik mě přesahující, že se k němu nechci vyjadřovat sama za sebe. Místo toho nabízím mnoho jeho obrazů v Kristýniných románech, zejména pak v Galilejci, ale vlastně ve všech čtyřech.

Děkuji a má poslední otázka je na to, jak vidíte tuto dobu, zejména posledních dva a půl roku. Jak si při tom všem udržet duševní zdraví? A co myslíte, že nás v budoucnu ještě čeká?

Posledních dva a půl roku? Snad jako peklo na zemi! Ale zároveň i velkou příležitost hodně o sobě pochopit, pojmenovat své strachy a programy, projevit konečně důvěru své Duši, která nám s tím vším jako jediná může pomoci. Myslím, že zoufalství a bezradnost člověka buď ničí, nebo ho může naopak dokopat k posunu, změně úhlu pohledu a zejména pochopení, že mysl a všechny informace, které jejím prostřednictvím dostává, mu škodí.

A co se týče té podivné nemoci, mám s ní poměrně dost zkušeností. Sama jsem jí prošla a potom pomáhala celé řadě lidí. Není vůbec lehká a je nesmysl ji jakkoli podceňovat. Dle mého soudu není jen výsledkem působení toho neustále omílaného viru, ale mnoha a mnoha faktorů, které na nás ze všech stran doléhají. Některé přicházejí z vesmíru, ze slunce či měsíce, některé z nitra Země a mnohé jsou výsledkem nějakých podivných lidských záměrů. Sem určitě patří i neustálý proud děsivých, a tudíž destruktivních informací. Tyto síly velmi podstatně ovlivňují naše fungování i mimo tuto nemoc, ale zásadní jsou právě během ní. Jedním z nejčastějších a nejškodlivějších důsledků těchto jevů jsou změny množství a zejména kvality železa v lidském těle, a tím zhoršení jeho funkce jako přenašeče kyslíku a CO2. Samozřejmě i mnoho dalších, ale ty buď už všichni známe, nebo o nich raději nemluvíme.

A jak tuto dobu překonat? Mohu mluvit jen za sebe, nemám žádný univerzální návod. Pro mě je to každodenní energetická hygiena, kterou provádím buď sama sobě nebo vzájemně se svými “žáky”. Hodně pohybu, zejména cvičení a masáže dle výše jmenované Koncepce. Co nejčastější procházky s mým čtyřnohým přítelem.

Pokud možno udržení si lidské blízkosti, přátelství a spolupráce, i kdyby jen na dálku, kdyby se situace zase zhoršila. A laskavost, a to zejména sama k sobě, protože bez toho nemůžeme být laskaví k ostatním. Laskavost je síla, která by dokázala zastavit vše, co nám ubližuje, síla, která by téměř okamžitě mohla změnit svět.

A co nás čeká? To opravdu netuším. V hloubi duše věřím, že to zvládneme, že tím projdeme, že se z nás nestanou na dálku ovládaní roboti, že zůstaneme lidskými bytostmi a budeme šířit Boží světlo, jak jsme si jako Duše předsevzali.

Marcelo, děkuji za rozhovor a přeji vše dobré.

Facebook Marcely Freiové: https://www.facebook.com/energetickakosmetika

Jiří Hamerský