Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Když jsem poprvé ve svém životě uviděla brutnák, se svým okouzlujícím, blankytně modrým květem, věděla jsem, že příští jaro potřebuji pro tuto úchvatnou bylinku vyšetřit celý jeden lán. Což se také splnilo a naše zahrada se vlnila v rytmu měsíčku, chrpy, brutnáku a šalvěje. Každý rok dávám prostor jiné bylince, což v člověku rozjiskří pocity těšení, radosti, ale i otázek, neboť s bylinkami se dá nevídaně hrát. Ať už v domácí lékárně či následně v kuchyni. A s brutnákem, s tím si v kuchyni opravdu moc vyhrajete. Dá se jím dekorovat, ale také barvit krém, to, když jej umixujete například se smetanou. Případně, taková světle modrá zmrzlina pro děti, to je pak otázek, radosti a smíchu.
Brutnák je ve své podstatě statná, asi půl metru vysoká letnička, s drsnými listy a větvenou, štětinatě srstnatou lodyhou. Plodem světle modrého, převislého, dlouze stopkatého květu je světle hnědá, vejčitá, drsná tvrdka. Bylinka začíná nakvétat v létě, kdy následně sbíráme kvetoucí nať, květ, ale i semeno.
Bylinka je bohatá na slizy, třísloviny, saponiny, minerální látky, zejména draslík a vápník, organické kyseliny, vitamíny, cholin, allantoin, křemičitany, tanin a asparagin. Přítomné jsou také stopy pyrrolizidinalkaloidů. V umírněných dávkách je brutnák léčivý, pozor však, pokud bychom bylinu nadužívali, v takovém případě by mohlo dojít k poškození jater. V homeopatickém zředění se podává při onemocnění dýchacích cest a při žilních potížích. Vysoce ceněný bývá olej ze semene brutnáku lékařského, který je zcela prostý jedovatých alkaloidů. Stejně jako i olej z pupalky, doporučuje se olej z brutnáku zejména při neurodermitidě či nepohodlí spojeném s předmenstruačním syndromem.
Účinky brutnáku lékařského
- Léčivka má rozsáhlé vnitřní i vnější použití. Vnitřně ji podáváme tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic, hlavně tedy při zánětech a vředových chorobách trávicího traktu. Podobného účinku dosáhneme zařazením slézu či proskurníku. Zevně pak bylinu aplikujeme jako kloktadlo nebo jako obklad, například na špatně se hojící rány nebo bércové vředy. Močopudného účinku se používá též v urologii, při zánětech močových cest, případně pak v revmatologii. Listy se vyznačují příjemnou vůní a chutí. Často se s oblibou kombinují s estragonem, listem vinné révy a koprem, kdy utvářejí základ pro okurkový lák.
- Bylinka se vyznačuje uklidňujícím účinkem, mírní stavy podráždění, rozrušenosti, s oblibou se přidává do uklidňujících čajových směsí. Zajímavý je též její jemný antidepresivní účinek. Léčivka posiluje srdeční sval.
- Nálev z brutnáku a z listů jahodníku se s oblibou využívá proti nadměrnému pocení. V takovém případě se postupuje takto: Jeden den uvaříme nálev z 30 g brutnáku, který popíjíme celý den. Den následující pak přichystáme nálev z 50 g listů jahodníku. Poté opět celý den popíjíme brutnák, následně zas jahodník. Bylinky přelijeme 1 litrem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, pijeme v průběhu dne, vždy na lačno, ve 4-6 porcích.
- Tradiční léčitelství využívalo bylinu k léčbě onemocnění horních cest dýchacích, které je doprovázeno těžší formou kašle.
Brutnák podáváme krátkodobě, pro úvodní léčbu onemocnění doprovázených zmenšením množství moči, například při zánětu ledvinových klubíček. Brutnákové semeno lze využít buď přímo, v dávce 4 x denně na špičku nože, nebo formou přípravku v podobě oleje. Ten se osvědčuje v regulaci látkové výměny, pomáhá při astmatu. Lze jím též potírat vysušenou, poškozenou pokožku, osvědčuje se k preventivní péči o namožené paty, které mívají sklon bolestivě praskat. Mírní projevy atopického ekzému. Vnitřním užíváním jím lze mírnit nepříjemné nadýmání.
Kontraindikace: V doporučených a umírněných dávkách je užívání brutnáku bezpečné, zejména, aplikujeme-li při potížích, jako je úporný kašel. Kontraindikací však bude těhotenství, kojení, nedoporučuje se též kombinovat s česnekem a jinanem dvoulaločným. Olej z brutnáku není kontraindikován, pouze u citlivějších jedinců může při požití způsobit gastrointestinální potíže.
Brutnák v kuchyni
Brutnákem tuze ráda dekoruji pokrmy, ať už ranní snídaňovou kaši, zmrzlinu, dezerty, moučníky, palačinky, jakožto i pudink či agarový mls. Často jej přidávám jako dekoraci do salátů, limonád, chystám z něj oblíbený bylinkový led. V takovém případě z brutnáku odebereme květy, které vložíme do tvořítek na led. Následně je naplníme vodou a necháme zmrznout. Zmražený brutnák si zachovává svou krásně sytou, blankytnou barvu a led z něj je skutečným zážitkem. Máme-li k dispozici vícero jedlých bylin, lze jej doprovodit okvětními plátky růže či květenstvím měsíčku lékařského.
Máte-li v zahradě kousek volné půdy, zkuste do ní nasypat semínka brutnáku. Byť je bylinka jednoletá, rozmnožuje se samo výsevem, což znamená, tam, kde dopadne zralé semínko, se příští rok můžete opět těšit na brutnákovou hojnost příjemné modré barvy. Doporučuji zkombinovat s měsíčkem lékařským a krásenkou zpeřenou. Pak je záhon skutečnou radostí a pastvou pro včely.
V článku jsou použity informace z knih:
Schönfelder, Ingrid, Schönfelder, Peter. Léčivé rostliny. OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2019. 496 str. ISBN 978-80-7360-588-9.
Janča, Jiří, Zentrich, Josef Antonín. Herbář léčivých rostlin I. EMINENT 1994. 288 str. ISBN 80-85876-02-7.