Bradavice – příčiny, příznaky a léčba

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příčiny vzniku bradavic a příznaky

Bradavice jsou ve své podstatě vystouplé, nezhoubné novotvary, které má na svědomí lidský kožní papilovirus HPV. Viry z této skupiny jsou též například zodpovědné za karcinom děložního čípku či jiné závažné infekční kožní choroby. Přenos probíhá dotekem, kontaktem s virem, který se pak skrze drobné zranění či dokonce oděrku, může dostat do našeho těla. Přenos též probíhá prostřednictvím předmětů, jako je například ručník, anebo skrze infikované plochy, jako jsou podlahy saun, aquacenter atd. Jedním z typů bradavic budou i tzv. kondylomata, tedy genitální bradavice, které jsou přenosné pohlavním stykem. Vše je však samozřejmě o síle a odpovědi imunitního systému, o vnitřní stabilitě střevního mikrobiomu. O schopnosti těla okamžitě zareagovat. Platí tedy, že ne každý kontakt s HPV viry, musí být pro naše tělo nutně fatální.

Inkubační doba bradavic je velice individuální, u jednoho se mohou vyskytnout do několika týdnů, u druhého dokonce po několika měsících, ale i letech. Stručně řečeno, bradavice můžeme přenášet, aniž bychom sami nějaké měli. Právě díky přítomnému HPV viru, díky kterému se stáváme potenciálními přenašeči. Pokud již dojde k výsevu bradavic, většinou obývají oblasti nohou, rukou, ale také obličeje. Důvodem je vysoký výskyt potních žláz, které jsou pro virus vstupenkou do těla.

Jak takový bradavicový výstupek vypadá? A jak jej rozeznat od kuřího oka, které je ve své podstatě jen obyčejným otlakem? Bradavice dorůstají rozličných velikostí, některé mohou mít pouhý jeden milimetr, některé, pro změnu, dokonce až centimetr. Zbarvené jsou povětšinou do bíla, mohou být však také růžové anebo hnědé. To, co je pro bradavici ale typické, bude jejich černá tečka ve středu útvaru. Byť vypadá jako malé oko, jedná se o spletenec krevních cévek, které bradavici přinášejí výživu.

Jak na bradavice?

Bradavic existuje na několik druhů. Ne všechny jejich typy však bývají bolestivé. To však neplatí u bradavic plantárních, které se vyskytují nejčastěji na chodidlech, ale také dlaních. Novotvary pak rostou do hloubky, ve které se uchycují zanořeným výběžkem, tzv. trnem. Místo je bolestivé při doteku, došlapu. Pokud tedy bradavice bolí, uděláme nejspíše cokoli, abychom se jich zbavili. Určitě na nich však zapracujme, i když nám nečiní nejmenší problém. Již totiž víme, že jsou přenosné.

Menší bradavice lze ošetřit i doma, prostřednictvím neprodyšných náplastí, které lze zakoupit ve zcela běžné lékárně. Zde je však třeba jisté dávky trpělivosti, než se bradavice „pustí“ a odumře. V domácích podmínkách je také častá tzv. keratolýza, během které využíváme síly kyselin, jako je kyselina salicylová a mléčná. Postupnou aplikací obou kyselin bychom měli po čase bradavici bez problémů sloupnout. Postup při odstraňování novotvarů je pak takový, že infikované místo namočíme na 10-15 minut do teplé vody, následně hrubou kůži ohladíme pemzou, poté aplikujeme kyselinu.

Mnohým z nás bude jistě známá i aplikace tekutého dusíku, která bradavice posílá k ledu. Proniká totiž do nejhlubší vrstvy bradavice, pod kterou vznikne puchýřek. Následně by měla bradavice po několika dnech odpadnout. I tuto metodu lze provádět doma, osobně bych však využila služeb zkušeného dermatologa. Neodborná manipulace s bradavicemi může infikovat zdravá místa v okolí, což může vést k výsevu dalších a dalších bradavic.

Využít lze také aplikaci dusičnanu stříbrného, jehož účinnost je téměř 50%. Většinou se prodává v podobě tyčinky, kterou můžeme v lékárnách najít pod pojmem čertův kamínek. Pravidelným, pečlivým potíráním, bychom se bradavic měli zbavit do desíti dnů. Účinek je však individuální a zcela jistě též záleží na velikosti bradavice.

Tyto popisované metody jsou méně invazivní, avšak též pravděpodobně zdlouhavější. Pokud budete chtít s bradavicemi zatočit dříve, lze využít služeb dermatologů, kteří vládnou laserem, případně též fotodynamickou terapií. Radikálním řešením může být také chirurgický zákrok.

Přírodní léčba bradavic

Když se řeknou bradavice, některým z nás na mysl vytane pohádkový příběh Harryho Pottera, případně pak bylinka s magickým názvem vlaštovičník větší. Vnitřně, kdy léčí poruchy jater a žlučníku, jej třeba užívat opatrně. Vnější použití pak bude bezpečnější. A právě zde z něj můžeme vyrobit účinnou tinkturu, kterou budeme potírat místa napadená bradavicemi. Co vše bude třeba?

100 g rozkvetlé vlaštovičníkové nati, 300 ml 40% pálenky

Vlaštovičník větší nasekáme najemno, nejlépe keramickým nožem. Umístíme jej do sklenice, zalijeme alkoholem. Sklenici uzavřeme. Bylinu louhujeme zhruba 6 týdnů, při pokojové teplotě, nejlépe v temnu. Po uplynutí dané lhůty tinkturu přecedíme, aplikujeme na místo postižené bradavicemi, nejlépe pak každý den, a to hned několikrát. Osobně bych doporučila tinkturou napustit vatový polštářek, který umístíme na postižené místo. Oblast přelepíme, necháme působit přes noc.

Další z možností je výroba masti z vlaštovičníku, který louhujeme v olivovém oleji po dobu několika dní, nejlépe ve vodní lázni. Poté olej přecedíme, spojíme se včelím voskem budoucí mast naléváme do dózy, aplikujeme na postižené místo. Výhodou je, že mast nestéká. Lze ji tedy vmasírovat do postiženého místa, které následně oblečeme do ponožky.

Tip celostní medicíny ZDE

Stejným způsobem lze pak použít také tea tree olejíček.

U mých klientů se také osvědčuje propolis, zejména v podobě tinktury, kterou nanášíme, podobně, jako tinkturu z vlaštovičníku a opět necháváme působit přes noc, případně, několik hodin, po dobu několika dní. Bradavice by se měla opět „pustit“ a odloupnout.

Některé spisy pak odkazují na použití lesního včelího medu, kterým prý stačí hustě překrýt postižené místo, překrýt kusem gázy a nechat působit po několik hodin. Opět doporučuji aplikovat na večer. Při pravidelném, trpělivém používání, by se bradavice měla opět odloupnout.

Kyseliny v akci

Podobně, jako jsem popisovala účinek kyselin již výše, vedle kyseliny salicylové a mléčné lze použít také jablečný ocet, jehož hlavní složkou bude kyselina octová. Při její aplikaci postupujeme podobně, jako v předešlých receptech. Octem napustíme gázu, tampónek, přiložíme k bradavici, necháme působit přes noc. Po několika dnech pravidelného užívání by se bradavice měla opět odloupnout.

Na závěr zmíním ještě jeden fakt, a to, jak moc je důležité posilovat imunitní systém. Udržovat svůj mikrobiom stabilní a fit. Protože našemu tělu se mnohem snáze „bojuje,“ pokud mu dopřejeme ty nejlepší podmínky. Pečujme o sebe a buďme tady šťastní.