Biokosmetika: svěřte péči o pleť přírodě!

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Biokosmetika na rozdíl od biopotravin není na českém trhu dlouho. Avšak v současné době se dostává do centra pozornosti více než kdy jindy. Trh s biokosmetikou se proto neustále rozšiřuje. Stejně tak i množství příznivců biokosmetiky, kteří přírodní formě péče o pleť dávají přednost před tradiční kosmetikou plnou umělých chemických látek. Zajímá vás, jaké jsou přednosti biokosmetiky, kde je ji možné koupit nebo jaké mýty o biokosmetice panují? Přečtěte si první část našeho článku a nechte se zlákat kvalitou organické kosmetiky!

 

Poptávka po biokosmetice neustále roste

Rok 2010 byl ve znamení mezinárodní expanze biokosmetiky. Přední světoví výrobci přírodní kosmetiky se předháněli v otevírání značkových prodejen ve městech po celém světě. Ani Evropa a s ní i Česká republika nezůstala pozadu. Například v září minulého roku otevřel v Praze svoji prodejnu s biokosmetikou francouzský výrobce BIO kosmetiky Melvita.

 

Mezi další světové výrobce patří např. Lavera, Salus, Weleda, Origins, Aveda nebo Sante a mnoho dalších. Biokosmetiku nabízí také značka Yves Rocher.

 

Existují však i ryze české a certifikované značky, které nabízejí opravdu kvalitní biokosmetiku. Mezi ty nejznámější a největší patří 1. český certifikovaný výrobce biokosmetiky, jímž je společnost Saloos.

 

S rozšiřováním nabídky produktů kontrolované biokosmetiky roste i poptávka. Společnost si postupně začíná uvědomovat, jakou cestou vede péče o pleť. Například podle italské výzkumné agentury CCPB utratili Italové za biokosmetiku v roce 2009 necelých 245 miliónů EUR, což je asi 14,4 % z celkových výdajů za biokosmetiku v Evropě. Naši němečtí sousedé jsou v přístupu k biokosmetice daleko dále než Italové. Německo se účastní ze 46 % na celkovém obratu za výrobky přírodní kosmetiky. Drží tak v tomto směru Evropské prvenství. Druzí jsou Francouzi se 16,6 % a třetí jsou již zmínění Italové.

 

Jak poznat biokosmetiku?

Do nedávné doby bylo velkým problémem rozeznat kvalitní a opravdu přírodní biokosmetiku od té, která pouze na označení BIO profitovala. Aktuálně je situace o mnoho lepší. Existuje několik označení, stejně jako u biopotravin, které zaručují, že kosmetika je ze 100 % přírodní a splňuje obecné pravidla pro certifikaci BIO.

 

Jak tedy poznat biokosmetiku, která je skutečně BIO?

Tak předně kosmetika s označením BIO nesmí obsahovat umělé konzervanty, silikon, umělá barviva, Sodium lauryl sulfát (SLS), Ftaláty, Minerální oleje, Parabeny (E214, E219) a další umělé látky.

 

Jednoduché pravidlo pro určení, zda se jedná o organickou kosmetiku či nikoliv, je kromě jejího označení, také orientace v názvech látek uvedených ve složení. Pokud vám názvy a složení nic neříkají, ztrácíte se v nich nebo jsou pro vás nesrozumitelné, je dobré takové přípravky odložit nebo se případně více informovat u prodejce.

 

Pokud je kosmetika opatřena označením „kontrolovaná přírodní kosmetika“ a má na sobě příslušné logo (ochranná známka), můžete si být jisti, že jde skutečně o organickou kosmetiku splňující přísná kritéria:

 

  • Suroviny využité při výrobě kosmetiky jsou 100% přírodní a pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství.
  • Při sběru surovin nedochází k poškozování životního prostředí.
  • Kosmetika nesmí obsahovat stopy po látkách jako je vazelína, parafín nebo ropné produkty.
  • Kosmetika je vyráběna pouze z přírodních olejů.
  • BIO kosmetika nesmí být testována na zvířatech.

 

Zajímá vás, jaké jsou hlavní rozdíly mezi tradiční kosmetikou a biokosmetikou, jaké má PRO a PROTI nebo jak se racionálně starat o svou pleť? Další zajímavosti o biokosmetice se dočtete v pokračování tohoto článku!

 

Celková nabídka bio kosmetiky.