Bifidobacterium breve

cm probiotika

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bifidobacterium breve patří mezi baktérie, které žijí ve střevech člověka a jsou pojmenovány jako bifidobaktérie (někdy jsou označovány také jako laktobacily či probiotika).

Tento druh baktérií je jedním ze 400 druhů baktérií, které pohromadě žijí v našem tlustém střevě.

Přátelské baktérie

Trávení Bifidobacterium breve patří do rodu Bifidobacterium. Tyto baktérie (patřící mezi “přátelské”) hrají důležitou roli – udržují optimální fungování tlustého střeva a tím i celého zažívacího procesu. Do stejného rodu patří ještě ze známějších bifidobaktérií B. adolescentis, B. animalis, B. Lactis, B. bifidum, B. Longum a B. infantis. Druhý velký rod je Lactobacillus, kam patří například L. acidophilus, L. bulgaricus, L. Casei, L. rhamnosus nebo L. plantarus.

Souhrnně jsou označovány jako probiotika. Odborníci definují probiotika jako živý mikrobiální doplněk stravy, který příznivě působí na hostitele navozením mikrobiální rovnováhy v gastrointestinálním traktu (pozitivně působí na jeho sliznici). Kromě toho ještě mohou pozitivně ovlivnit povrchy sliznic dutiny úst, horních cest dýchacích (v podobě aerosolu), nebo urogenitálního traktu.

Jejich „antibiotický“ účinek

Z klinických studií vyplývá, že mezi nejdůležitějšími mechanismy prospěšného působení těchto baktérií se uvádí tvorba antibiotických látek, produkce organických kyselin, které vedou ke snížení pH, antagonistické působení vůči patogenním mikroorganismům, dekonjugace žlučových solí a detoxikace organismu.

V tlustém střevě

Stejně tak pozitivně působí i samotná Bifidobacterium breve. Působí pozitivně na funkci tlustého střeva – snižuje nadýmání, pomáhá jak při zácpě, tak i při průjmu (mírní jeho průběh). Rovněž stimuluje imunitní systém a zabraňuje negativnímu působení jiné baktérie, Escherichia Coli. Zajímavé také je, že je popsáno její příznivé působení v potlačení rozšiřování Candidy albicans do jiných míst v organismu, zejména u starších pacientů. Výzkum na zvířecích modelech také poukázal na skutečnost, že tento kmen bifidobaktérie může být užitečný při snižování střevního dráždění a alergické reakce. Dobré zkušenosti jsou také popsány v případě podávání Bifidobacterium breve u průjmů způsobených užíváním antibiotik. V organismu je rovněž úkolem této baktérie kvašení cukrů a produkce kyselin octové a mléčné.