Bambucké máslo – poklad černého kontinentu jako základ přírodní kosmetiky

cm bambucke maslo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bambucké máslo. Shea Butter. Karité. Oficiální název dle INCI pro označování na kosmetických výrobcích je Butyrospermum parkii. Různé názvy stejné, v posledních letech opěvované složky kosmetiky pečující o pleť a pokožku celého těla. Podíváme se, o co se jedná.

Bambucké máslo je ryze přírodní surovina. Získává se rozemletím upražených semen plodů ořešáku Shea (Vitellaria paradoxa), stromu rostoucího v úzkém pásu rovníkové Afriky. Český, avšak dnes nepříliš používaný výraz je máslovník. Označení Karité je zažito především v samotné Africe, kde je tento dar přírody hojně používán již odpradávna jako balzám na kožní poranění, k péči o pokožku, její hydrataci a ochraně před extrémními vlivy počasí, především před sluncem. Bambucké máslo totiž působí jako UV filtr o přibližné hodnotě 4. Na černém kontinentu je karité zároveň potravinou.

Co je na bambuckém másle tak cenné?

Je vskutku bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitamíny, především A, D, E a F. Především vitamín E, tzv. tokoferol, je velmi silným antioxidantem, čímž chrání buňky před volnými radikály a tím zpomaluje stárnutí, dokonce dle průzkumů působí prokazatelně jako prevence proti nádorovému bujení (Thompson et al. 2009). Máslo působí antibakteriálně a protizánětlivě. Navíc je opravdu velmi dobře snášeno citlivou pokožkou. Svými vlastnostmi je předurčeno jak k běžné hydratační péči o pokožku, tak k ošetření podráždění, popálenin, atopických exemů, lupenky, dermatitid, suchých opruzenin apod.

Na našem trhu se setkáte převážně s použitím rafinovaného bambuckého másla, při troše hledání však lze nalézt i máslo nerafinované. Rafinované máslo se filtruje po zahřátí na 400 stupňů Celsia, přičemž jsou tímto procesem některé cenné látky degradovány a následně se do rafinovaného másla znovu přidávají. Takové máslo má jasně bílou barvu, je stabilní a jeho trvanlivost je při správném skladování i roky. Nerafinované organické máslo, které je spíše hnědé a obsahuje drobné nečistoty, je dá se říci cennější tím, že neprošlo úpravou, nicméně nese riziko kazivosti, výskytu plísní apod. Je určeno k relativně rychlé spotřebě a na českém trhu je výrazně dražší.

Při teplotách nad 40 stupňů máslo zkapalňuje, při nízkých teplotách je naopak velmi tuhé. K pohodlnému rozetření do pokožky je dobré čisté bambucké máslo nechat na dlaních či prstech mírně roztát a poté pomalu vetřít do pokožky. Výhodou je relativně rychlé vstřebání, bambucké máslo má malé molekuly a dobře proniká do pokožky, což je skvělá vlastnost pro to, aby bylo obohaceno a stalo se nosičem dalších látek, které zároveň mohou upravit konzistenci či hydratační vlastnosti bambuckého másla. Úpravy konzistence lze také dosáhnout vyšleháním za tepla, kdy je do másla vehnán vzduch a to se tak stává viskóznější, lépe roztíratelné.

Karité je opravdu skvělým masťovým základem a je škoda, že u většiny výrobců je máslo pouze přidáváno do bází obsahujících vodu, které musí být dále doplněny o chemické konzervanty. Máslo nesnese srovnání s hojně používanou vazelínou, která je ropným produktem a je na ní pramálo hodnotného. Ekvivalentem místní  přírody, který by v určité míře mohl bambucké máslo nahradit, je včelí vosk a další včelí produkty, zde je však rizikový obsah alergenů. Máslo samotné má poměrně dobrou trvanlivost a doplněním kupříkladu o výborný konopný olej, mandlový olej, včelí produkty či ošetřující éterické oleje, jako je levandulový či tea tree lze získat čistě přírodní produkt nabitý účinnými látkami, se skvělými hydratačními a ošetřujícími schopnostmi a vyhnout se tak chemickým přísadám.

Sortiment takto připravených produktů vyrábí v ČR konopná manufaktura DELIBUTUS, která se specializuje na kosmetiku čistě přírodního a veganského původu. Bambucké máslo dále kombinuje s rostlinnými oleji, jako je kokosový tuk, kakaové máslo, jojobový a další oleje, ale předně – doplňuje již tak skvělý produkt přírody o olej a přísady z konopí, které má na pokožku díky svému obsahu cenných látek – předně nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6 v optimálním poměru – vliv mnohdy až neuvěřitelný.

Opatrní musí být pouze lidé, kteří používají kortikosteroidy – s těmi se konopí nerado a mezi aplikacemi léčby by měla být alespoň dvoutýdenní mezera.

Bambucké máslo značky DELIBUTUS naleznete v naší nabídce.