Bakterie se stávají ještě více odolné vůči antibiotikům

cm prasky1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nadměrné používání antibiotik, jak při krmení hospodářských zvířat, tak při podávání léků lidem, vedlo ke zvýšené imunitě bakterií vůči antibiotikům. Nicméně, dle nové studie, která byla uveřejněna v online magazínu Nature Chemical Biology, bakterie našly i další způsob, jak se stát odolnými vůči obecně rozšířeným antibiotikům. Stanou se dočasně nečinnými a antibiotika je tudíž neumí zachytit. 

 

„Prostřednictvím našeho výzkumu jsme pochopili, že některé bakterie „usnou“ a antibiotika účinkují pouze na bakterie, které jsou metabolicky aktivní“, řekl Thomas Wood, profesor katedry chemického inženýrství Texaské univerzity a zároveň autor studie. „Aby byla bakterie náchylná na antibiotika, musí aktivně růst. Jestliže bakterie „usne“, antibiotika, ať dělají, co dělají, nejsou efektivní, protože bakterie nedělá to, co se antibiotikum snaží zastavit.“

 

Ve většině případů, bakterie vlivem nadměrného nebo dlouhotrvajícího užívání syntetických antibiotik mutují. Časem se geny bakterií doslova změní, čímž se stávají imunní vůči účinkům antibiotik. Výzkumníci si teď ale všimli, že bakteriální buňky také umí inaktivovat své stěny. Výsledkem je, že antibiotika se jednoduše na bakteriální buňky nemají kam připojit, čímž jsou bakterie chráněné před zničením.

 

Dle studie, která byla minulého roku publikována v magazínu Archives of Internal Medicine, zemře v nemocnicích (jen v samotných USA) na následek napadení super bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům každoročně téměř 50 000 pacientů (údaj z roku 2011).