Ateroskleróza – metla civilizace

cm tepna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při ateroskleróze dochází k ukládání tukových plátů v tepnách, které způsobuje jejich nepružnost, snížení průtoku krve a zvýšení tlaku v postižených tepnách. Výsledkem takového stavu tepen je pak zvýšení krevního tlaku, zhoršování paměti, infarkt, mozková mrtvice.

Jako každé civilizační chorobě i ateroskleróze se dá předcházet:

  • pravidelným pohybem
  • udržováním optimální hmotnosti
  • nekouřením
  • úpravou stravovacích zvyklostí

Jezte hodně ovoce a zeleniny pro obsah vlákniny a vit. C. Pokud se Vám nedaří sníst hodně ovoce a syrové zeleniny, nebo pokud kouříte je vhodné doplňovat přírodní vit C. Kuřáci mají totiž dvojnásobnou potřebu vit. C. Zdravou hladinu cholesterolu pomáhají udržovat omega – 3 mastné kyseliny. Vaše tělo je může získat z tučných ryb, např. sleďů, makrel, sardinek, lososů nebo ze speciálních tobolek (např. Omega-3).

Kdo si chce udržet správné fungování oběhové soustavy, zlepšit pružnost cévních stěn, měl by se snažit maximálně omezit živočišné tuky (mléčné tuky, tučné maso, sádlo), vajíčka a také překapávanou a tureckou kávu. Kávu překapávanou přes filtr nebo rozpustnou, které neobsahují nežádoucí tukové látky si dopřát můžete.

Svým působením pomáhají ovlivňovat hladiny krevních lipidů, zejména cholesterolu, také antioxidanty. V proti-sklerotické dietě je i příjemná kapitola – příležitostné menší množství alkoholu, především po mastnějším jídle působí příznivě. Nejvíce prospěje sklenka kvalitního červeného vína.