Astaxanthin – přírodní zázrak

cm astaxanthin 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Astaxanthin je jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů, který má široké spektrum blahodárných účinků na lidský (a nejenom lidský) organismus. Řadí se mezi karotenoidy, červené pigmenty rozpustné v tucích, stejně tak jako například beta-karoten, lutein nebo zeaxanthin.

Jako antioxidant předčí svou silou i známé antioxidanty. Je:

  • 6000x účinnější než vitamin C
  • 3000x účinnější než resveratrol
  • 800x účinnější než koenzym Q10
  • 560x účinnější než katechiny obsažené v zeleném čaji
  • 500x účinnější než vitamin E

S astaxanthinem už se většina z nás setkala, přestože o tom možná ani neví. Tento karotenoid je totiž obsažen například v mase lososů, krevet či humrů, ale také v peří plameňáků. Tyto organismy jsou dle obsahu astaxanthinu zabarveny do růžova až oranžova. Vůbec nejvíce astaxanthinu však obsahuje jednobuněčná sladkovodní řasa Haematococcus pluvialis. Ta se sice výjimečně vyskytuje v některých oblastech světa v přírodě. Vzhledem k účinkům astaxanthinu na lidský organismus však po světě vzniklo hned několik speciálních pěstíren této řasy. Jedna z nich se dokonce nachází i na území České republiky, nedaleko Dvora Králové nad Labem. Právě řasa Haematococcus pluvialis je současně jediným zdrojem astaxanthinu vhodným také pro vegetariány a vegany.

Jak již bylo zmíněno, astaxanthin je jedním z nejsilnějších antioxidantů na světě. Antioxidanty pomáhají odbourávat volné radikály, což jsou reaktivní částice, které způsobují oxidační stres. Ten má nepříznivý vliv na tělesné buňky, tkáně i celé orgány a stojí u vzniku řady onemocnění. Mimoto způsobuje také stárnutí. Astaxanthin má navíc jedinečnou strukturu, díky níž chrání buněčné membrány ve všech orgánech těla. Zabraňuje tak jejich předčasnému stárnutí a poškození.

Astaxanthin

Posílení imunity a protizánětlivé účinky

Astaxanthin má vliv na posílení imunity. Podporuje totiž tvorbu imunoglobulinu a rychlé množení širokého spektra imunitních buněk. Navíc tento antioxidant pomáhá snížit produkci látek, které se podílejí na vzniku zánětlivých procesů v těle.

Mozek a oči

Vědecké studie také poukazují na příznivý vliv astaxanthinu na mozek. Chrání mozkové buňky před poškozením, zlepšuje kognitivní funkce a může pomoci při léčbě raných stádií Alzheimerovy choroby.

Nelze opomenout ani vliv tohoto karotenoidu na zrak. Ten chrání před poškozením UV zářením i různými onemocněními, působí jako prevence problémů se zrakem, které souvisejí s věkem a podporuje prevenci a léčbu zeleného zákalu. Především lidé, pracující denně s počítačem, pak ocení zlepšení schopnosti zaostření a zmírnění únavy očí.

Kardiovaskulární systém

Nelze nezmínit ani pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Dle výzkumů astaxanthin snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) v krvi a zmírňuje jeho oxidaci, která se podílí na vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Naopak hladinu HDL (tzv. hodného) cholesterolu zvyšuje.

Ochrana pokožky a omlazení pleti

Zejména ženy ocení další přednost této účinné látky – blahodárný vliv na pokožku. Astaxanthin dokáže pokožku nejen chránit před škodlivým UV zářením a spálením od slunce a urychlit její hojení po poškození slunečním zářením, ale také zlepšuje celkový stav a vzhled pleti. Zpomaluje stárnutí, viditelně redukuje vrásky a stařecké skvrnky, zvyšuje elasticitu a hydrataci pleti. Současně bylo zjištěno, že zlepšuje produkci kožního mazu, a je tak vhodný také pro aknózní pleť. Právě pro tyto blahodárné účinky je využíván také při výrobě pečujících kosmetických přípravků. Dle provedených vědeckých studií se nejlepšího výsledku dosáhne kombinací vnitřního užití se zevní aplikací.

Sportovní výkon

V neposlední řadě má astaxanthin vědecky podložený vliv na fyzickou výkonnost. Pomáhá zvýšit sílu, vytrvalost, úroveň energie, a naopak snížit únavu. Sportovci a fyzicky pracující ocení i příznivý vliv na urychlení regenerace svalů a snížení zánětlivosti. Astaxanthin je tak oblíbeným doplňkem stravy právě mezi sportovci.

Pro všechny zmíněné účinky je astaxanthin využíván ve farmaceutickém, kosmetickém i potravinářském průmyslu. Na trhu tak nalezneme různé doplňky stravy, které kombinují astaxanthin s dalšími vitaminy a účinnými látkami pro různé potřeby organismu. V nabídce prodejců nechybí ani kosmetické produkty s touto zázračnou látkou a zakoupit se dá i samotná čistě přírodní řasa Haematococcus pluvialis v sušené formě. Astaxanthin není prospěšný pouze pro lidi, ale má skvělý vliv také na zdraví domácích mazlíčků, a proto se využívá jako příměs do doplňkových krmiv pro zvířata.

U všech produktů však před jejich koupí doporučujeme řádně prostudovat jejich původ, zejména právě původ astaxanthinu. Za nás nelze doporučit jiný astaxanthin než ten přírodní z České republiky, který se svou kvalitou řadí na samou špičku světové produkce.