Antistresové omalovánky pro dospělé – Teorie hemisfér: levá neví, co dělá pravá

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Klíč k tomu, proč je dobrý nápad popadnout něco na malování a vybarvit motýla, leží jednak v našem životním stylu a jednak v našem vlastním mozku. V roce 1981 dostal Nobelovu cenu za medicínu Roger Sperry, americký neurovědec, neurobiolog, neurofyziolog a zoolog, který sérií složitých experimentů dokázal, že obě mozkové hemisféry mají u člověka své specifické úkoly. Během následujících let to potvrdilo mnoho dalších vědců, takže už dnes víme, že naše levá hemisféra je zodpovědná za logické, analytické, numerické, racionální a verbální uvažování, zatímco pravá hemisféra je sídlo intuice, představivosti, tvořivosti a neverbálního vyjadřování.

Když si teď představíte svůj den, třeba ten dnešní (pokud se neválíte od rána v posteli, což vám závidím), zjistíte, že jedete stále jen na levou půlku. Rozhodujete, řešíte, vysvětlujete, organizujete, počítáte, hodnotíte a pořád, pořád mluvíte nebo píšete. Pravá polovina mozku odpočívá, krní a okorává. I když si ale odmyslíte všechny medicínské podrobnosti a přestanete si představovat model mozku ze základní školy rozebraný na prvočinitele, je vám jasné, že momentálně nežijeme úplně vyrovnaně.

Navzdory oblíbenému argumentu za to nemůže zlá moderní doba, ale my sami. Přestali jsme žít svůj život kreativně, jdeme po rychlých a bezpracných řešeních, upřednostňujeme zisk před zážitkem. Problém je, že když pak jednou za čas svou kreativní část moc potřebujeme, ona nám ironicky pokyne, ať se obejdeme bez ní. Představte si to tak, že máme jednu ruku svalnatou jako Schwarzeneger zamlada a druhou vypůjčenou od kavárenského povaleče. Řešení je jasné – musíme posilovat kreativitu a uvolnit racionálno. Jinak z nás brzy budou roboti a nějaký jiný doktor si na tom udělá další Nobelovu cenu.

Klid jako (vy)malovaný

Jestli jsou tohle vaše první omalovánky pro dospělé, gratulujeme a vítáme vás ve světě barev a klidu. Čeká vás sedmasedmdesát obrázků k vybarvení, které vám poskytnou dlouhé hodiny odreagování se od přelidněného a předigitalizovaného světa. Můžete se těšit na:

  • květiny ze všech zahrad světa,
  • exotická zvířata,
  • tropické motýly a záhadné brouky,
  • pestrobarevné (díky vám) ptáky,
  • tajemné vitráže,
  • meditační mandaly,
  • důmyslné stroje.

Schválně jsme omalovánky vytiskli na samostatné stránky, abyste si zvlášť povedené obrázky mohli zarámovat a pověsit doma nebo někomu darovat. Je to koneckonců váš originál a vy jste spolu s naší ilustrátorkou Jolanou Daňkovou jeho spolutvůrci.

Tahle kniha má mnoho výhod a jednou z nich je, že nefunguje na baterku, která by se mohla vybít. Můžete si ji s sebou vzít na dlouhou dovolenou nebo ji odvézt na chalupu a tam vás spolu se stejně analogovými křížovkami bude bavit jako za starých časů.

Zatímco budou vaše ruce kreslit, může se váš mozek toulat, kde se mu zachce, a zpátky se vrátí s novou energií a nápady.

Ukázka z knihy Antistresové omalovánky pro dospělé.