Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Příčinou angíny bývá zpočátku virus, ten oslabí imunitní systém a vytváří podmínky na sliznicích, aby této situace následně využil bacil – např. streptokok a ten pak způsobí zánět na mandlích.
V první fázi – virové, se snažíme co nejvíce podporovat imunitní systém, aby se s nemocí vypořádal sám. Postel je nejdůležitější místo pro pacienta.
Za prvé
Hned při prvních náznacích podáme homeopatika např. Osciloccocinum (Boiron) nebo echinaceu a to i ve velkých dávkách. Z tohoto důvodu je dobře, když takové přípravky máme doma již připravené a nečekáme, až přijde nemoc. Protože účinek je tím lepší, čím dříve se nasadí.
Za druhé
Necháme si provést výtěr z povrchu mandlí a odešleme jej na kultivaci do mikrobiologické laboratoře. Čekáme.
Za třetí
Pokud jsou projevy jen mírného zarudnutí mandlí a zvýšené teploty – pak ještě můžeme zkusit přírodní prostředky jako: vilcacora.
Za čtvrté
Po dvou dnech si zjistíme výsledek kultivačního vyšetření ve výtěru. Pokud je tam masívně streptokok a klinické příznaky se stále spíše zhoršují, pak je nutné podle citlivosti nasadit ATB. Současně s ATB nepřestat s podáváním přírodních prostředeků, kteřé posilují přirozenou imunitu organismu, kterou podávání antibiotik naopak snižujeme.
Za páté
Pokud bylo podáno antibiotikum, vznikla pravděpodobně tzv. dysbióza střevní a potom je vhodné po ukončení antibiotik dodat probiotika.