Angína – pět rad celostní medicíny

cm bolest v krku1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příčinou angíny bývá zpočátku virus, ten oslabí imunitní systém a vytváří podmínky na sliznicích, aby této situace následně využil bacil – např. streptokok a ten pak způsobí zánět na mandlích.

V první fázi – virové, se snažíme co nejvíce podporovat imunitní systém, aby se s nemocí vypořádal sám. Postel je nejdůležitější místo pro pacienta.

Za prvé
Hned při prvních náznacích podáme homeopatika např. Osciloccocinum (Boiron) nebo echinaceu a to i ve velkých dávkách. Z tohoto důvodu je dobře, když takové přípravky máme doma již připravené a nečekáme, až přijde nemoc. Protože účinek je tím lepší, čím dříve se nasadí.

Za druhé
Necháme si provést výtěr z povrchu mandlí a odešleme jej na kultivaci do mikrobiologické laboratoře. Čekáme.

Za třetí
Pokud jsou projevy jen mírného zarudnutí mandlí a zvýšené teploty – pak ještě můžeme zkusit přírodní prostředky jako:  vilcacora.

Za čtvrté
Po dvou dnech si zjistíme výsledek kultivačního vyšetření ve výtěru. Pokud je tam masívně streptokok a klinické příznaky se stále spíše zhoršují, pak je nutné podle citlivosti nasadit ATB. Současně s ATB nepřestat s podáváním přírodních prostředeků, kteřé posilují přirozenou imunitu organismu, kterou podávání antibiotik naopak snižujeme.

Za páté
Pokud bylo podáno antibiotikum, vznikla pravděpodobně tzv. dysbióza střevní a potom je vhodné po ukončení antibiotik dodat probiotika.