Alžběta Matiášová: „Homeopatie narovnává životní sílu. Dochází k harmonii mezi myslí, duší a tělem.“

cm alzbetamatiasova

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

K dnešnímu rozhovoru přijala pozvání Alžběta Matiášová, kterou můžete znát z internetové televize Cesty k sobě. S Alžbětou, která se zabývá i kineziologií a Bachovou květovou terapií, si povídám o léčebných možnostech homeopatie. „Lze pomocí ní léčit akutní i chronické nemoci. A také různé druhy problematického chování, závislostí a potíží ve vztazích,“ vysvětluje Alžběta.

Alžběto, jak vlastně homeopatie funguje?

„Homeopatie funguje na principu rezonance. Člověk má v sobě životní sílu, energii a když onemocní, je tok té energie narušen a organismus se dostává do disharmonie. Pomocí homeopatie se životní síla narovnává tak, aby došlo znovu k harmonii. Nemoc má sama o sobě úžasný rozměr. Dává nám zprávu, že máme rozhozenou životní sílu – že někde v životě jdeme proti sobě. Například sebou necháme manipulovat; neděláme, co nás baví apod.

Homeopatické léky se připravují z rostlinné, živočišné a minerální říše. Kupříkladu lék, který je připravený z kytičky, se následně podá někomu, kdo má podobnou rezonanci jako ta kytička. Tak například taková Pulsatilla. Je to homeopatický lék z koniklece. Roste na horách, na skále (tedy na čerstvém vzduchu). Je tam vítr, který kytku ohýbá (manipulace), když zaprší, voda rychle steče, protože její kořínek je jen v trošce půdy mezi tvrdou skálou.

Když má třeba dítě rýmu nebo kašel, které se zlepšují venku na čerstvém vzduchu, naopak se mu přitíží doma v teple, navíc nechce pít, stačí mu jen trocha vody, jako té kytce na skále. Pulsatilla dítěti velmi rychle uleví. To je léčba akutního stavu.

Homeopatické léky mají ovšem i svůj hluboký vliv na psychickou příčinu chronické nemoci. Zůstaňme u Pulsatilly. Přijde ke mně žena, matka, která má opakované záněty. To už je chronický stav. Tato žena potlačuje svůj hněv, obětuje se v rodině. Dělá to proto, že je závislá na ostatních, muži a dětech. Tato žena má tendenci nechat se manipulovat (ohýbání větrem) a zároveň manipuluje druhé, aby si blízké vztahy za každou cenu udržela.  Pulsatilla ve vyšších dávkách působí na tento psychický stav ženy.

Když klient povídá o svém životě a svých vztazích, otevírá se přede mnou určitý obraz.  Mým úkolem je vybrat z homeopatie lék, který by rezonančně k tomu obrazu zapadl.

Znamená to, že homeopatie funguje jenom na principu rezonance?

„Nenazvala bych to „jenom na principu rezonance“. Když homeopatie funguje na principu rezonance, tak to je právě TOP. Je to to, co ji odlišuje od klasické medicíny. Nezatěžuje organismus žádnou chemií. Je to informační léčba, která harmonizuje životní sílu člověka.“

Jakou roli v tom hraje placebo, nebo jak moc musí klient homeopatii věřit?

„Aby ti homeopatie pomohla, tak jí nemusíš věřit. Když se podíváš na děti nebo zvířata, tak také nezkoumají, zda tam je ta správná látka, a přesto se uzdraví. Občas ke mně přijde klient, který hned na začátku přímo řekne, že homeopatii nevěří. Byl u mnoha lékařů, kteří mu nepomohli, a proto to jde zkusit ještě ke mně. Přesto to těmto lidem pomáhá. Nejdůležitější je ochota a otevřenost ke změně.

Homeopatie nefunguje jako moderní medicína, kdy přijdeš s příznaky nemoci a dostaneš lék, abys ten symptom necítil. Ta bolest přitom stále ve tvém těle probíhá. Zatímco klasická medicína potlačuje příznaky nemoci, homeopatie vytahuje skryté na povrch. A tím, že vytáhne, co v sobě máme potlačené, můžeme s tím pracovat a pak to může úplně odejít.

Abych to vysvětlila: když se vrátím k ženě s obrazem Pulsatilly, která má spoustu zánětů, tedy potlačuje sama sebe, je závislá, a proto se rozdává pro rodinu. Klasická medicína jí dá chemický lék, aby se zastavil zánět. Jenže když nezmění příčinu zánětu (tedy hněv ze sebeobětování se), zánět se opakuje dál. Homeopatie naproti tomu udělá to, že té ženě dá informaci v podobě homeopatického léku, že její závislost je pro ni nezdravá. Zharmonizuje se její životní síla a výsledkem je postupné mizení závislosti. Dá svým dětem větší volnost, a tím se osvobodí i sama. Jak jsem říkala, není nutné věřit v homeopatii, ale je důležité, aby měl člověk v sobě ochotu udělat změnu.“

Alžběta Matiášová

Může se homeopatie kombinovat s léky, tj. s klasickou léčbou?

„Určitě může. Homeopatie působí do jiné úrovně než klasické chemické léky, takže se vzájemně tolerují. Pokud člověk žije již mnoho let se svou chronickou nemocí, není na místě do klasické léčby zasahovat. Homeopatií harmonizujeme psychickou příčinu nemoci, a když se nám to podaří, lékař sám na kontrolním vyšetření pacienta navrhne postupné vysazování léku.

Často se mi stává, že ošetřující lékař má tendenci zpochybňovat zprávu předchozího lékaře o nemoci pacienta, protože nevěří, že by mohlo nastat takové zlepšení. Měla jsem třeba muže středního věku s popáleninou třetího stupně, který měl obnaženou velkou plochu na předloktí do masa. Měl jít na operaci, kde mu chtěli našít kůži z hýždě. Podávali jsme Causticum CH 200 denně. Do dvou týdnů mu narostla nová kůže i s chlupy a když doktor zkoušel, zda fungují nervy, prohlásil, že se předchozí lékař musel splést s diagnózou. “

 Jak tedy rychle homeopatické léky zabírají?

„U akutních nemocí platí, čím je stav akutnější, tím zabírá homeopatický lék rychleji. I do pár minut pocítíš změnu. Když má dítě suchý, dráždivý noční kašel, dáš homeopatikum a nastane okamžitá úleva.

U chronických záležitostí to závisí na tom, jak je člověk otevřený změnám. Například jsem měla paní, kterou deset let trápily migrény, a za měsíc jí bolest úplně odezněla. Jindy to probíhá postupně – potíže se v různých intervalech zmírňují a nejsou třeba už tak často, až po několika měsících odezní úplně.“

Na jaký typ nemocí je vlastně homeopatie nejlepší?

„Já bych řekla, že homeopatií můžeš pomoci všude tam, kde nepotřebuješ operaci. Když si zlomíš nohu, tak potřebuješ chirurga. Ale po operaci můžeš využít homeopatii na hojení, které se může zkrátit na polovinu obvyklé doby. Zároveň vnímám, že každý homeopat si přitahuje lidi se specifickými nemocemi. Mohu říci sama za sebe, že nejčastěji řeším s klienty problémy se srdcem, štítnou žlázou, chronické záněty, ať už to jsou časté gynekologické záněty u žen nebo revma či artritida. Časté bývají i bolesti hlavy a páteře. Ještě jsem zapomněla na kožní nemoci – ekzémy, lupenka, různé vyrážky, svědění, bradavice apod.“

Na závěr se ještě zeptám na nějakou zajímavost z tvé praxe, například jestli sama pozoruješ u svých klientů něco, co se hodně opakuje…

„Ve své praxi jsem zaměřená především na maminky a jejich děti. Zažívám s nimi takové malé zázraky. Tak například řeším docela často zvětšené krční a nosní mandle. Nemám za svoji patnáctiletou praxi ani jeden případ, kdy by přes homeopatickou léčbu muselo dítě jít na operaci vytrhnout mandle. V tom je homeopatie úžasná. Často také řeším nespavost u malých dětí, noční můry, pomočování u dětí, potíže s očkováním, opakované nemoci dětí při nástupu do školky či školy. No a také hyperaktivitu, ADHD, poruchy učení, chování, soustředění, žárlivost mezi sourozenci, agresivitu.“

Alžběto, já ti hodně děkuji za rozhovor.

Webová stránka Alžběty Matiášové: www.domacihomeopatie.cz

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.